Pereiti į pagrindinį turinį

D. Vilčinskas: dėl karo kuriamo neapibrėžtumo turime tikėtis mažiau užsienio investicijų

2024-04-06 12:40

Karo kuriamas neapibrėžtumas rinkoje verčia užsienio investuotojus būti atsargesnius, tad valstybės parama būtina skatinti vietinių verslų investicijas, pabrėžia Nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantija“ („Invega“) generalinis direktorius Dainius Vilčinskas.

D. Vilčinskas: dėl karo kuriamo neapibrėžtumo turime tikėtis mažiau užsienio investicijų
D. Vilčinskas: dėl karo kuriamo neapibrėžtumo turime tikėtis mažiau užsienio investicijų / D. Labučio / ELTOS nuotr.

„Savo svarbią misiją matome užpildyti rinkos spragas ten, kur įmonėms labiausiai trūksta finansavimo. (...) Smulkus, vidutinis verslas yra tai, kur trūksta finansavimo. Pas „Invegą“ yra visa eilė priemonių aktyvių ir bus paleidžiamos dar naujos, kad papildytume šią sritį“, – šią savaitę Seimo Audito komiteto posėdyje kalbėjo D. Vilčinskas.

Jo teigimu, iš Europos Sąjungos (ES) skiriamų Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF) lėšų bei struktūrinių fondų bus finansuojamos inovacijos.

„Matome tai kaip reikšmingą veiksmą sušvelninant mažėjančias investicijas, ypač iš užsienio į Lietuvą. Aktyviai siūlydami tas lėšas, mes norim paskatinti ir padrąsinti įmones investuoti“, – teigė D. Vilčinskas.

„Tikėtina, kad šiuo neapibrėžtu karo laikotarpiu į Lietuvą mažiau ateidinės užsienio įmonių, todėl reikia padėti vietinėms įmonėms investuoti“, – akcentavo jis.

Praėjusią savaitę Energetikos, Finansų ministerijos kartu su „Invega“ paleido 800 mln. eurų vertės paramos paketą, kurio tikslas yra gaminančiais vartotojais skatinti tapti visas visuomenės grupes – verslą, viešąjį sektorių ir socialiai pažeidžiamus vartotojus.

Iš šio paramos paketo elektrą gaminantiems juridiniams vartotojams skirta parama siekia beveik 550 mln. eurų. „Invegos“ teikiamomis paskolomis bus galima finansuoti iki 80 proc. investicijos, likusią dalį reikės finansuoti savo lėšomis, o užstatas paskolai gauti bus pati elektros jėgainė.

Paskola verslui suteikiama 15 metų, jeigu norima statyti saulės elektrines, arba 20 metų, jeigu įmonė planuoja statyti vėjo jėgaines, taip pat fiksuojamos 3 proc. palūkanos.

„Tokiomis sąlygomis gauti finansavimą iš rinkos būtų sudėtinga, kai vien tik EURIBOR viršija tris procentus, o bankai deda savo maržą virš EURIBOR. Siekis tos priemonės, kad įmonės užsifiksuotų gamybos kaštus“, – referuodamas į šį paramos paketą aiškino D. Vilčinskas.

Valstybės kontrolieriaus Mindaugo Macijausko teigimu, artimiausiomis savaitėmis Valstybės kontrolė pradės šios finansinės paramos auditą.

„Invega“ veikia pagal ministerijų suteikiamus mandatus finansinių priemonių įgyvendinimui.

Daugiau naujienų