Riboja pardavimą
Pietryčių Ispanija žiemos sezono metu yra viena iš pagrindinių Europos daržovių tiekėjų, bet pastaruoju metu regione praūžę potvyniai, lietūs ir šaltis sumažino daržovių derlių.
Didžiosios Britanijos prekybos centrai šią savaitę pranešė, kad ribos prekybą daržovėmis. Pirkėjai puolė apsirūpinti daržovėmis, dėl ko ištuštėjo parduotuvių lentynos: salotos pabrango beveik tris kartus, o cukinijų – beveik keturis kartus.
Prekybos centrų tinklas "Tesco" ėmė normuoti prekybą aisbergo salotomis ir vienam pirkėjui neparduoda daugiau nei trijų galvų.
"Tesco" atstovai pažymėjo, kad tokių priemonių reikėjo imtis, nes daržovių labai trūksta.
"Tam, kad užtikrintume salotų prieinamumą visiems pirkėjams, mes ribojame pardavimus iki trijų galvų vienam žmogui. Atsiprašome už nepatogumus", – buvo teigiama "Tesco" parduotuvėse iškabintuose pranešimuose.
Bendrovės atstovo teigimu, jeigu prekyba nebūtų ribojama, daržovių greitai nebeliktų. Kitas šalies mažmeninės prekybos tinklas – "Morrisons" – taip pat apribojo prekybą aisbergo salotomis (dvi galvos vienam pirkėjui) ir brokoliais (trys galvos vienam pirkėjui).
"Morrisons" tinklo atstovas taip pat patvirtino, kad tokių priemonių tenka imtis tam, kad restoranai ir mažos parduotuvės jų nepirktų dideliais kiekiais.
Tam, kad užtikrintume salotų prieinamumą visiems pirkėjams, mes ribojame pardavimus iki trijų galvų vienam žmogui. Atsiprašome už nepatogumus.
"Dėl blogo derliaus Ispanijoje šių metų pradžia yra sunki – tiekiamo kiekio vos užtenka, kad aprūpintume savo pirkėjus", – pažymėjo jis. Praėjusį mėnesį Didžiosios Britanijos maisto prekių parduotuvėse kilo ir cukinijų trūkumas, nes šios daržovės derlius nukentėjo dėl prastų orų.
Trūksta daržovių
Daržoves į Lietuvą importuojančios bendrovės "Kauno vaisių ir daržovių prekybos" pirkimų vadybininkė Giedrė Mikutavičiūtė įspėjo, kad mūsų šalyje taip pat gali brangti pomidorai, salotos, agurkai, cukinijos, baklažanai ir saldžiosios paprikos.
"Pastaruoju metu orai Ispanijoje buvo labai prasti. Dabar jie šiek tiek pagerėjo, tačiau naktys išlieka šaltos. Iš Ispanijos iš esmės perkame pomidorus ir saldžiąsias paprikas. Jaučiame, kad trūksta produktų, o kai nėra kiekių, padidėja kaina. Tendencija yra ta pati visoms daržovėms iš Ispanijos: cukinijoms, baklažanams ir agurkams, bet pomidorai ir paprikos mums yra pagrindiniai", – tvirtino G.Mikutavičiūtė.
Anot jos, šiuo metu iš Ispanijos importuojamų daržovių kainos yra išaugusios maždaug 20–30 proc., palyginti su 2016 m. pabaiga.
"Kauno vaisių ir daržovių prekyba" šiuo metu iš Ispanijos neimportuoja aisbergo salotų, nes labai sumažėjus jų pasiūlai, kaina tapo per didelė.
"Kalbant apie aisbergo salotas, mes pastarąsias savaites jų neperkame. Vyrauja prasti orai, todėl blogėja prekių kokybė. Nuo sniego prekės gauna drėgmės, o salotos drėgmei – ypač jautrios. Be to, svarbi ir aukšta kaina. Aisbergo salotas paprastai perkame iš Ispanijos ir Olandijos, bet Olandijoje dabar sezonas nėra prasidėjęs, o Ispanijoje kainos per didelės", – paaiškino G.Mikutavičiūtė.
Prekybininkų komentaras
Prekybos tinklo "Rimi" atstovė spaudai Giedrė Bielskytė patvirtino, jog dėl prastų orų Ispanijoje ir Italijoje yra sutrikęs daržovių tiekimas, tad kai kurių nesezoninių daržovių kaina nuo šių metų pradžios tinkle pakilo vidutiniškai apie 50 proc.
"Daržovių tiekimas yra su protrūkiais. Mes šiandien negalime užtikrinti, kad visos daržovės bus visose mūsų parduotuvėse. Gamtos stichijos padarė įtaką iš principo visoms šviežioms nesezoninėms daržovėms: cukinijoms, kalafiorams, brokoliams, šparaginėms pupelėms, aisbergo ir kitoms salotoms. Trūkumą pradėjome jausti dar prieš porą savaičių, kai Ispaniją ir Italiją nusiaubė gamtos stichijos", – kalbėjo G.Bielskytė.
"Rimi" atstovė pridūrė, kad šiuo metu alternatyva Ispanijos produkcijai gali būti daržovės iš Turkijos, tačiau jos dažnai neatitinka kokybės reikalavimų, todėl jų "Rimi" neimportuoja.
Prekybos tinklą "Maxima" valdančios bendrovės "Maxima LT" komunikacijos vadovė Renata Dantė sakė, jog kol kas prekybos centruose daržovių netrūksta, nes iš anksto buvo pasirūpinta alternatyviais tiekėjais.
"Šiuo metu "Maxima" parduotuvėse vaisių ir daržovių trūkumo nejaučiame, užsakymais pasirūpinome ir tiekėjus informavome iš anksto, todėl pirkėjai parduotuvėse ras visų reikalingų daržovių ar vaisių. Taip pat kritiniu atveju kai kurių rūšių daržovėms esame numatę alternatyvius tiekėjus", – sakė R.Dantė.
Maisto kainos pasaulyje auga
• Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) pranešė, kad maisto kainos pasaulyje sausį priartėjo prie aukščiausio per dvejus metus lygio. Tai visų pirma lėmė pabrangę cukrus ir grūdai, nors šių produktų pasiūla pasaulio rinkose tebėra didelė. Be to, prisidėjo ir augalinio aliejaus kainų pakilimas.
• FAO skaičiuojamas maisto kainų indeksas sausį sudarė 173,8 punkto ir buvo 3,7 punkto didesnis negu gruodžio mėnesį bei 24,5 punkto didesnis negu pernai sausį.
• Grūdų kainų indeksas per mėnesį pakilo 4,8 punkto, iki 147 punktų, pasiekęs aukščiausią per pastaruosius šešis mėnesius lygį. Sausį pasaulio rinkoje pabrango visos pagrindinės grūdų kultūros. Augalinių aliejų kainų indeksas sausį, lyginant su gruodžio mėnesiu, pakilo 3,3 punkto, iki 186,3 punkto, ir aukštyn kopė trečią mėnesį iš eilės. FAO teigimu, šios produktų kategorijos kainų kilimą ir toliau daugiausia skatina palmių aliejus, kurio kainos tebėra didžiausios per pastaruosius 30 mėnesių.
• Pieno produktų kainų indeksas per mėnesį beveik nepakito ir sudarė 193 punktus. Nepakito ir mėsos kainų indeksas, pirmąjį šių metų mėnesį sudaręs 156,7 punkto. Pabrangus jautienai, atpigo aviena. Paukštienos ir kiaulienos kainos šiek tiek sumažėjo, o cukraus kainų indeksas per mėnesį pašoko 26 punktais, iki 288,5 punkto.
• FAO pasaulio maisto kainų indeksas rodo penkių maisto produktų grupių: grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių aliejų ir cukraus kainų pokyčius tarptautinėse rinkose.
Naujausi komentarai