Vilionės – lietuvių kalba
Atvykstančiuosius į Suvalkus jau pasitinka reklamos stendai lietuvių kalba, o pačiuose prekybos centruose prekių aprašymai taip pat jau spausdinami lietuviškai.
"Kviečiame nemokamai pasitikrinti regėjimą", – skelbia reklama lietuvių pamėgtame Suvalkų prekybos centre "Kaufland".
"Akrilinis tinkas aukštos kokybės – jau nuo 99 zl. Aptarnaujame lietuvių kalba", – skelbia užrašas ant dažnos Suvalkų statybinių medžiagų parduotuvės.
Beje, šeštadienio popietę prie vieno šių centrų galima buvo aptikti žinomo Lietuvoje statybinių medžiagų prekybos tinklo tarnybinį automobilį, pažymėtą šio tinklo logotipu.
Kažin ar savaitgalį buvo sudarinėjamos verslo sutartys, tikėtina, kad tarnybiniu automobiliu personalo atstovai atvyko į Lenkiją pigesnių statybinių medžiagų.
Darbas – lietuviams
Lietuviškų užrašų "Kviečiame", "Akcijos", "Pas mus pigiau" – daugybė visame miestelyje.
Lenkijos lietuvių draugijos (lenk. Stowarzyszenie Litwinow w Polsce) narė Eugenija Pachutko tikino, kad šiuo metu kaimyninės šalies verslininkai net ieško pardavėjų ar konsultantų, mokančių lietuvių kalbą.
"Anksčiau gėda buvo prabilti lietuviškai. Man džiugu, kad mūsų kalba dabar skamba visuose pasienio miesteliuose. Girdėjau, pasipylė darbo skelbimai, kuriuose ieškoma mokančiųjų lietuviškai. Žinoma, verslininkai orientuojasi į lietuvį pirkėją", – tikino moteris.
Darbdaviai net pasiruošę mokėti didesnį atlyginimą lietuvių kalbą mokančiam lenkui.
Lenkijos lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkas Aidis Staskevičius pripažino, kad toks verslininkų žingsnis suprantamas.
"Manyčiau, tai yra papildomi gebėjimai, o už juos ir turi būti daugiau mokama. Spėju, kad turėtų būti didesnis atlyginimas nei paprastai", – svarstė A.Staskevičius.
Ieško odontologų
Lietuvių srautai į Lenkijos kraštus nenutrūkstamai juda ne tik savaitgaliais, bet ir darbo dienomis.
Atostogų ar laisvadienių metu lietuviai traukia ne tik į Seinus ar Suvalkus, Augustavą, bet ir Bialystoką arba net Varšuvą, ieškodami pigesnių medicinos paslaugų.
Oi, kiek atvažiuoja ir lieka patenkinti labai. Juk pigiau.
"Mano dukra dirba odontologijos klinikoje Bialystoke ir pas ją tikrai važiuoja lietuviai. Ji baigė mokslus Lietuvoje ir yra labai vertinama dėl savo kvalifikacijos. Lietuviai dažniausiai informacijos ieško internetu, susisiekia elektroniniu paštu ir tariasi dėl vizito datos. Oi, kiek atvažiuoja ir lieka patenkinti labai. Juk pigiau", – dukros medikės pasiekimais džiaugėsi E.Pachutko.
Nesudėtingų paslaugų, tokių kaip regėjimo patikrinimas, iš tiesų galima užsukti į bet kurį didesnį Lenkijos prekybos centrą.
Privačios įmonės čia palankia kaina siūlo akinius, kontaktinius lęšius, kitus reikalingus gaminius.
"Atvyksta lietuviai nesudėtingoms operacijoms. Per vieną dieną galima atlikti nesudėtingą regėjimo lazeriu korekciją. Po procedūros patogu grįžti į namus", – pastebėjo A.Staskevičius.
Besilankiusieji tokiose procedūrose internete viešai mini, jog Lenkijos medicinos kokybė yra aukšta, atitinkanti visus ES reikalavimus.
Tik kainos tvarsliavai, būtiniems vaistams ir pačiai mokamai operacijai yra kur kas mažesnės nei Lietuvoje.
Neperka tik karstų
Lenkijos lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkas A.Staskevičius tikino, kad didėjantys Lietuvos gyventojų srautai Lenkijos kraštui atnešė tik teigiamų poslinkių.
"Suvalkai per dešimt metų pasikeitė neatpažįstamai. Miesto centras sutvarkytas, investuota į infrastruktūrą, kuriasi nauji prekybos centrai, o pats miestas gražėja. Be abejo, visa tai lietuvių dėka. Centrinė valdžia neskiria dėmesio pasienio miesteliams, tačiau pačios savivaldybės labiau viskuo rūpinasi", – pastebėjo Lenkijos lietuvis.
Tai, jog lietuvių paliekami pinigai vietos verslininkams leidžia įgyvendinti naujus plėtros planus, byloja ir faktas, kad visame pasienio krašte kasmet duris atveria vis naujos parduotuvės.
"O lietuviai perka viską – maistą, namų apyvokos reikmenis, statybines medžiagas. Nežinau, ko neperka. Gal tik karstų", – juokavo A.Staskevičius.
Nežinau, ko neperka. Gal tik karstų.
Tiesa, krematoriumo paslaugų lietuviai taip pat važiuoja į kaimyninę šalį, tačiau tikinama, kad laidojimo reikmenys Lenkijoje yra brangesni.
"Nors tai katalikų kraštas, bet ši sritis čia yra kur kas brangesnė. Jei Lietuvoje, pamenu, kunigo patarnavimus gali gauti už 100 eurų, ypatingoms progoms – ir už 200 eurų, tai Lenkijoje tokia paslauga kainuoja tūkstantį zlotų, o tai yra 233 eurai", – sakė A.Staskevičius.
Į Lenkijos klinikas ir gydytojų kabinetus važiuojama ir grožio procedūrų.
"Žinau, kad vestuvininkai ieško pigesnių paslaugų čia. Esu draugams tarpininkavęs, jie ieškojo vestuvinių rūbų salono. Čia perka net ir tuoktuvių žiedus", – prisiminė A.Staskevičius.
Kainos – lyg siurprizas
Be pigesnio nei Lietuvoje maisto, Lenkijos prekybos centrų lentynose pirkėjams siūlomi ir pigesni nereceptiniai vaistai.
Tarp maisto papildų galima rasti elektroninį termometrą, kuris Lenkijoje kainuoja 3,27 euro, kai Lietuvoje už patį pigiausią vaistinėse tenka pakloti 5–6 eurus.
Tiesa, pigiau – už 3,49 euro – elektroninį termometrą galima rasti tik interneto prekybos tinkluose.
Papildų su kepenų veiklą gerinančiais fermentais pakelis Lenkijoje kainuoja 3,66 zloto, o tai yra 1,63 euro.
Tinklalapio "vaistai.lt" duomenimis, šių vaistų kaina Lietuvoje be taikomų nuolaidų svyruoja nuo pustrečio iki 4,87 euro.
Šiuo metu vienas vaistinių tinklas šiam produktui taiko 30 proc. nuolaidą ir parduoda tuos papildus už 1,73 euro.
Drėkinamieji akių lašai Lietuvoje parduodami už 6 eurus, o Lenkijoje jie siūlomi dvigubai pigiau – už 3 eurus.
Nosies purškalą galima įsigyti už 1,63 euro, kai Lietuvoje toks preparatas kainuoja nuo 2 iki 8 eurų.
Skausmą malšinantys pleistrai Lenkijoje parduodami už 1,4 euro, kai Lietuvoje kitų gamintojų pleistrų kainos – nuo 4,5 euro.
Preparatas gerklės skausmui malšinti Lenkijoje kainuoja 7,99 zloto, o tai yra 1,86 euro.
Lietuvoje to paties gamintojo papildas kainuoja apie 3 eurus, kitų gamintojų pastilių kaina – nuo 4 eurų.
Plėvele dengtos tabletės nuo peršalimo Lenkijoje siekia 1,74 euro. Lietuvoje to paties gamintojo vaistas pigiausiai atsieina 3,75 euro.
Žinomo pasaulyje prekės ženklo aspirino pakuotė Lenkijoje kainuoja 2,73 euro.
Tačiau Lenkijoje populiaraus gamintojo aspirinas parduodamas vos už 1,24 euro.
O štai magnio papildų 100 tablečių pakuotė Suvalkuose parduodama už 4,99 zloto, o tai yra vos 1,17 euro.
Giria kokybę
Suvalkų prekybos centre apsipirkinėję lietuviai pabrėžė ne tik kur kas žemesnes kainas, bet ir produktų kokybę.
"Viename didžiausių mūsų prekybos tinklų pirkau rūkytos skumbrės. Taip ir nesupratau, ar ji karšto rūkymo, ar šalto buvo. Čia pirkdamas maisto kokybe nenusivyliau nė karto", – tikino Lenkijos parduotuvėje kalbintas alytiškis Svajūnas.
Kaimyninės šalies parduotuvėse rūkytos skumbrės kilogramas kainuoja apie 4 eurus, kai Lietuvoje toks pat kiekis – 5–6 eurus.
Specializuotame žuvų produktų tinkle internetu parduodamų karštai rūkytų skumbrių kaina šiuo metu siekia net 7,19–9 eurus.
Populiarios lenkiškos degtinės pusės litro butelis Suvalkuose kainuoja 4,56 euro. Rausvo sauso vyno butelis – 2,8 euro.
Žinomo gamintojo plaukų šampūnas atsieina 1,87 euro, 250 gramų kavos pakuotė – 2,62 euro.
Šiek tiek pabrango lenkiškas sviestas ir šiuo metu jis kainuoja 1,4 euro.
Tarp lietuvių vis dar populiarios tokios prekės, kaip tualetinis popierius, skalbimo milteliai, pieno produktai ir apyvokos reikmenys.
Trijų sluoksnių tualetinio popieriaus 8 ritinėlių pakuotę galima įsigyti sumokėjus 1,35 euro.
Keturių skardinių lenkiško alaus pakuotė Suvalkuose siekia vos 2 eurus, tai lygiai perpus pigiau nei Lietuvoje.
Kalakutienos filė kilogramas Lenkijoje taip pat kainuoja pigiau – tik 2,8 euro.
Už pagalvės užvalkalą tenka atseikėti apie vieną eurą, kai Lietuvoje jis kainuoja nuo 3 iki 5 eurų.
Lenkiškų skalbimo miltelių 9 kilogramų pakuotė siekia vos 5,14 euro.
Kainos džiugina ir gyvūnų mylėtojus – už 10 kilogramų šunų ėdalo pakuotę tenka pakloti tik apie 6 eurus.
Naujausi komentarai