Bankroto siekiantis aliejaus gamintojas "Tikras kelias", regis, ruošiasi fenikso skrydžiui. Žlungančios įmonės veiklą perima kitos bendrovės, tačiau jas valdo tie patys asmenys – solidaus kelių tiesimo verslo atstovai.
Verslas Lenkijoje – saviems
Kaip jau rašėme, populiarųjį "Obelių" aliejų gaminančios bendrovės "Tikras kelias" vadovas Darijus Jasas pernai gruodį Vilniaus apygardos teismui pateikė prašymą iškelti bankroto bylą jo valdomai įmonei. Bankroto siekiama dėl neva sunkios bendrovės finansinės padėties – įmonę slegia milijoninės paskolos. Tačiau kai kurie faktai verčia abejoti įmonės vadovo veiksmų pagrįstumu.
"Tikras kelias" savo interneto tinklalapyje toliau skelbiasi esanti pirmaujanti augalinių aliejų gamybos, pakavimo, didmeninės prekybos, importo ir eksporto įmonė Baltijos šalyse. Tačiau didelę dalį bendrovės produktų gaminanti Lenkijos gamykla ir prekybos bendrovė "TK Trade", priklausiusios "Tikram keliui", jau nuo praeitų metų spalio turi naujus šeimininkus.
Verslą Lenkijoje iš Lietuvos bendrovės perėmė tų pačių savininkų – "Tikro kelio" įkūrėjų – valdomos bendrovės "TK Group" ir "DMD Group". Kyla įtarimas, kad bent jau "TK Group" būtent tam ir galėjo būti kuriama, mat ji įregistruota vos keletą mėnesių prieš tai, kai buvo parduota "TK Trade", – 2008-ųjų gegužės 18 d.
Nesurado laiko
"TK Group" vadovauja vienos didžiausių Lietuvoje kelių ir tiltų tiesimo bendrovių "Tiltra group" valdybos narys ir Plėtros departamento vadovas Romas Matiukas. Vienu "Tikro kelio" įkūrėjų buvo ir R.Matiuko kolega – "Tiltros group" direktorius ir valdybos pirmininkas Mindaugas Aniulis.
Kaip kelininkai toliau planuoja plėtoti aliejaus gamybos verslą, dienraščiui išsiaiškinti nepavyko. R.Matiukas, praėjusią savaitę lankęsis užsienyje, vakar buvo labai užimtas ir nesurado net kelių minučių pasikalbėti su dienraščio žurnalistais. Pažadėjęs atsakyti į klausimus "po poros valandų", darbo dienos pabaigoje "TK Group" vadovas į užduotus klausimus teatsakė: "Negaliu kalbėti. Nieko nesakysiu."
Giriasi sėkminga plėtra
Tad nieko keista, kad Lenkijoje registruotos įmonės "TK Trade" interneto tinklalapyje toliau puikuojasi "Tikro kelio" spalvų gama ir prekės ženklai.
"TK Trade" – dinamiška, auganti įmonė. Nuolatos plečiame veiklą Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje. Savo gaminius tiekiame į Skandinaviją, Vokietiją, Prancūziją ir kitas šalis. Mūsų gamybos padalinys yra Kališo mieste Lenkijoje. Arti klientų esantys gamybos padaliniai leidžia mums greitai ir efektyviai realizuoti visus užsakymus", – rašoma Lenkijos įmonės interneto tinklalapyje.
Įmonę "TK Trade" 2003 m. liepą įkūrė Lietuvos bendrovė "Tikras kelias". Tinklalapyje taip pat pabrėžiama, kad "Tikras kelias", kaip antrinė "TK Trade" įmonė, veikia ir Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje bei Vengrijoje. "Tikras kelias" esą eksportuoja aliejų ir kitus gaminius į Skandinaviją, Vokietiją, Prancūziją, Airiją, Rusiją ir Baltarusiją.
Tačiau realybė gerokai skiriasi nuo viešai skelbiamų pagyrų. "Tikras kelias" jau kurį laiką nebetiekia aliejaus ir Lietuvos prekybos centrams. Dabar "Tikro kelio" prekės ženklais pažymėtą produkciją platina šios žlungančios bendrovės komercijos direktoriaus Gyčio Slavinsko valdoma įmonė "Rukola". Beje, "Rukola" taip pat įkurta visai neseniai – praeitų metų liepą.
Nešvari praeitis
Tai jau ne pirmas kartas, kai "Tikras kelias" ir su šia įmone siejami asmenys įsivelia į neaiškius žaidimus.
"VP dešimtuko" narių ir dabartinio bendrovės "Tiltra group" vadovo M.Aniulio įkurtas "Tikras kelias" Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) akiratyje atsidūrė dar praėjusių metų vasarį. Keli su aliejaus gamintoja siejami asmenys įtariami organizavę vadinamąjį karuselinį sukčiavimą tarp Lietuvos ir Latvijos bendrovių bei nuslėpę mokesčius.
Atliekant ikiteisminį tyrimą buvo surinkta duomenų, kad realios veiklos nevykdančios Lietuvos bendrovės pirko latviškus žuvų konservus už daugiau kaip 5 mln. litų. Juos pardavusios Latvijos įmonės iš "Tikro kelio" pirko augalinį aliejų Latvijos rinkai. Tačiau pardavimo sąskaitos buvo įforminamos per tarpininkus – realios veiklos nevykdančias Latvijos bendroves.
Taip tiek Latvijos, tiek Lietuvos bendrovės išvengė sumokėti pridėtinės vertės mokestį (PVM) – daugiau kaip 772 tūkst. litų.
Trims asmenims – tarp jų ir "Tikro kelio" pardavimo vadovui Gintarui Steponavičiui – buvo pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo, svetimo turto pasisavinimo, dokumentų klastojimo ir kitų nusikaltimų. Tačiau pati aliejaus gamintoja atsiribojo nuo bet kokio dalyvavimo nusikalstamoje veikloje.
Tyrimas dar vyksta
Pagrindinis "Tikro kelio" akcininkas M.Aniulis kurį laiką ėjo ir šios įmonės direktoriaus pareigas. Vėliau jį pakeitė buvusi bendrovės "Utenos trikotažas" direktorė Regina Sajienė, o dabar įmonei vadovauja buvęs "Ranga IV" generalinis direktorius Darijus Jasas.
Gali būti, kad į FNTT tyrėjų klausimus teks atsakyti ir M.Aniuliui, nes vienas jo vadovavimo laikotarpis sutampa su bendrovės veiklos laikotarpiu, kuriuo domisi tyrėjai. Tačiau prokurorai kol kas nėra linkę viešai komentuoti tyrimo eigos.
Bylą prižiūrinčios Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji viešųjų ryšių specialistė Palmira Martinkienė dienraščiui patvirtino, kad ikiteisminis tyrimas dar vykdomas. "Tiriama ne vienos įmonės veikla ir inkriminuojamas ne vienas pažeidimas. PVM grobstymas – tik vienas iš kaltinimų, yra ir kitų straipsnių", – sakė prokuratūros atstovė.
Įtariamųjų sąrašas taip pat pailgėjo beveik iki 10 asmenų, tačiau pašnekovė jų neįvardijo.
Tyrėjai leido suprasti, kad verslininkų ketinimas skelbti "Tikram keliui" bankrotą taip pat vertinamas kaip nauja aplinkybė, tačiau paviešinta detalesnė informacija esą gali pakenkti tyrimui.
Bendrovės "Tikras kelias" ir su ja susijusių įmonių veiklą stebi ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). "Šitas atvejis mums yra gerai žinomas. Aiškindamasi faktus apie šios įmonės veiklą VMI bendradarbiavo su FNTT ir prokuratūra", – teigė VMI Viešųjų ryšių skyriaus specialistė Ieva Jonilienė.
Naujausi komentarai