Šiltų ir saldžių kepinių mėgėjams – ne pats geriausias metas. Lietuvoje grūdai pabrangę, o pasaulyje rimti signalai, kad jų kaina šoks dar aukščiau. Dėl to kalta būtų Rusija. Jai įsiveržus į Ukrainą, sutriktų grūdų tiekimas visam pasauliui.
„Yra milžiniška šalis pagal žaliavų eksportą, grūdų eksportą, todėl tai itin paveiktų visas pasaulio kainas – tiek pašarinių grūdų, tiek maistinių grūdų“, – teigė Grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos prezidentas Karolis Šimas.
Jeigu grūdų kaina kils, tai, tikėtina, dar iki Rusijos ir Ukrainos karo pradžios. Mat perdirbėjai ir prekybininkai jau dabar į kainą įskaičiuoja riziką. Sausį grūdų kaina pakilo maždaug septyniais procentais. „Brangimas gali būti 10,15, 20 procentų, nes rizika yra pakankamai didelė, plius Ukraina, reikia pripažinti, yra gana didelė pasaulinė maistų kultūrų ir maisto žaliavų tiekėja“, – situaciją komentavo ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Jeigu kils grūdų kaina, automatiškai kils maisto kainų visas krepšelis.
Ukraina yra didžiausia kukurūzų, miežių ir rugių eksportuotoja. Pasaulį ji aprūpina maždaug 24 mln. tonų grūdų derliaus. Daugiausia grūdų auga Ukrainos rytuose, čia pat Doneckas ir Luhanskas, kuriuos Rusijos remiamos pajėgos jau kontroliuoja ir yra sutelkę apytiksliai 20 tūkst. karių.
„Europa yra didžiausia, vadinkime, kaip kontinentas kukurūzų importuotoja iš Ukrainos. O kukurūzas naudojamas gyvulininkystei, tad Ispanija, Nyderlandai ar kitų šalių kiaulininkystės ūkiai patirtų didelį žaliavos pabrangimą. Natūralu, kad brangtų visi gyvulininkystės produktai tolimesni“, – teigė K. Šimas.
„Jeigu kils grūdų kaina, automatiškai kils maisto kainų visas krepšelis“, – pridūrė ekonomistas A. Izgorodinas.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Lietuva grūdais apsirūpina pati, tačiau iš Ukrainos perka kukurūzus pašarams. Pernai jų įsigijo 20 tūkst. tonų arba maždaug 350 sunkvežimių. Netekus Ukrainos rinkos, Lietuva neturėtų kaip apsirūpinti kukurūzais, nes atsargų neturi.
Natūralu, kad brangtų visi gyvulininkystės produktai tolimesni.
„Tai būtų tikrai labai nemažas iššūkis, tai yra ne mūsų šalies produktas. Lietuvoje kukurūzų auginama santykinai nedaug“, – pasakojo premjerės patarėjas žemės ūkio klausimams Ignas Jankauskas.
Kilus karui, Lietuva kukurūzų būtų priversta ieškoti Jungtinėse Amerikos Valstijose ar net Argentinoje. Tačiau šie tiekėjai būtų brangesni už Ukrainą. Anot ekonomisto, kaina – ne bėda, nes ūkininkai galėtų pasinaudoti europine parama. „Europos Sąjunga moka žemdirbiams išmokas už nenaudojamą žemę, jie ten turi, man atrodo, tik pievas palaikyti, nušienauti tas pievas ir jie gauna kažkokias išmokas. Čia yra Europos Sąjungos rezervas plotuose, kurį mes galime panaudoti“, – teigė Vilniaus universiteto docentas Algirdas Bartkus.
Naujausi komentarai