- Klaipeda.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Istoriškai Lietuva – šalis pirmūnė pagal tai, kaip įgyvendina Europos Sąjungos (ES) finansuojamus projektus. Panašu, kad šįkart ne visi namų darbai padaryti ir rizikuojame prarasti kelis šimtus milijonų eurų europinės paramos biudžeto skylėms užkamšyti. Lietuva iš ES fondo, skirto šalių ekonomikoms gaivinti po pandemijos, prašo daugiau nei pusės milijardo eurų, tačiau Europos Komisijai (EK) kliūva neįgyvendintos mokesčių reformos, pasakojama LNK reportaže.
„Skirtumas tas, kad pinigai nebus mokami į priekį, o tik tuomet, jei bus pasiektas rezultatas“, – komentavo Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Tam, kad gautų pinigus, Lietuva privalėjo parengti planą ir įgyvendinti 33 jo punktus įvairiose srityse: nuo švietimo iki žaliosios energetikos. Pinigams gauti kol kas pateikė tik pirmą prašymą.
„Yra šalių, kurios jau pateikusios trečiąjį mokėjimo prašymą. t. y. jau du mokėjimai jiems yra įgyvendinti“, – sakė eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Tačiau dar prašymą pateikiant Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė (VK) perspėjo, kad Lietuva visos norimos sumos negaus.
„Audituodami 26 rodiklius iš 33 rodiklių, kurie ir turėjo būti pasiekti pirmojo mokėjimo prašymui, nustatėme, kad jie nėra įgyvendinti taip, kaip numatyta ES Tarybos sprendime“, – konstatavo VK vyriausioji valstybinė auditorė Augustė Purlienė.
Dabar Briuselyje kalbama tik apie 2 tobulintinus rodiklius. Ir panašu, kad šimtų milijonų Lietuva gali negauti, nes finansų ministerija nesugebėjo pateikti Seimui mokesčių reformos.
„Lietuva yra pati apsibrėžusi, kaip reforma galėtų atrodyti. Tai nėra komisijos nurodymas, tai – Lietuvos pateiktas planas“, – teigė V. Sinkevičius.
„Reikėjo pateikti Seimui nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimo projektą“, – paaiškino A. Purlienė.
Svarstoma, kad mokesčių reformos Seimui teikti neskubėta dėl artėjančių savivaldos rinkimų. Ar Lietuva nuveikė pakankamai, kad galėtų gauti šimtus milijonų europinės paramos EK turėjo įvertinti šiandien.
Jeigu vis dėlto Lietuva per tuos papildomus šešis mėnesius neįgyvendintų reformos ir netektų dalies pinigų, ji būtų pirmoji šalis narė, kuriai taip atsitiktų.
„Yra aiškiai reglamentuota, kiek dėl to galime netekti pinigų“, – teigė A. Purlienė.
Tiesa, net ir gavus neigiamą įvertinimą, Lietuva dar pusmetį galės pasitaisyti. Klausimas, tik ar užteks politinės valios reformoms.
„Jeigu vis dėlto Lietuva per tuos papildomus šešis mėnesius neįgyvendintų reformos ir netektų dalies pinigų, ji būtų pirmoji šalis narė, kuriai taip atsitiktų“, – savo pastebėjimus išsakė eurokomisaras.
Taip ne tik suformuotų precedentą, bet ir praleistų šansą papildyti Lietuvos biudžetą, kuriame – didžiulė skylė.
„Manau, netekti kelių šimtų milijonų būtų labai dideli nuostoliai“, – svarstė V. Sinkevičius.
„Sulauksime tų tarpinių, pavadinkime, vertinimų, bet bendras procesas toks, kad jokios dramos nėra. Svarbu, kad patys būtume susitelkę ir kontroliuotume, kad tie pinigai tarnautų konkrečioms reformoms“, – dėstė M. Lingė.
Lietuvai pernai iš ES ekonomikos gaivinimui ir atsparumo didinimo planui jau buvo išmokėti beveik 290 mln. eurų. Iš viso Lietuvai numatyta 2 milijardai eurų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Liberalai keičia poziciją dėl mokesčių reformos: palaikys pataisas RRF paramai gauti
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija pareiškė, kad tęsiantis politiniam neapibrėžtumui laikysis saikingesnės pozicijos dėl mokesčių pertvarkos. ...
-
Lietuva išrinkta į Jungtinių Tautų turizmo organizacijos vadovybę1
Lietuva išrinkta į Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos (PTO) Vykdomąją tarybą ketverių metų kadencijai. ...
-
Dujų kaina biržoje toliau krinta, bet tai nemažina gyventojų sąskaitų: kodėl?13
Vyriausybė nuo liepos naikina kainos kompensaciją elektrai, o dujoms pratęsia iki metų galo. Dujų kompensacija šį pusmetį bus trečdaliu mažesnė. Nors dujų kaina biržoje ir toliau krinta, tai nemažina gyventojų sąskaitų. Kodėl taip yra i...
-
Lietuvos inicijuotiems Ukrainos atstatymo projektams Taivanas skyrė 5 mln. JAV dolerių2
Taivanas prisijungė prie Lietuvos iniciatyvos atstatyti Kyjivo srityje Rusijos kariuomenės sugriautą mokyklą Borodyankos miestelyje ir nuo apšaudymo nukentėjusį darželį Irpinėje – skyrė tam 5 mln. JAV dolerių (4,67 mln. eurų). ...
-
Apklausa: gyventojai pensijai norėtų papildomai sukaupti vidutiniškai 136 tūkst. eurų5
Gyventojai į pensiją norėtų išeiti vidutiniškai papildomai sukaupę apie 136 tūkst. eurų, rodo „Swedbank“ užsakymu atlikta apklausa. ...
-
NKSC direktorius: per pirmąjį šių metų ketvirtį fiksuota perpus mažiau kibernetinių incidentų
Per pirmąjį šių metų ketvirtį fiksuota perpus mažiau kibernetinių incidentų nei tuo pačiu metu pernai – beveik 600, sako Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) direktorius Liudas Ališauskas. ...
-
NKSC direktorius: šią savaitę prasidėjusios DDoS atakos tebesitęsia
Šią savaitę prasidėjusios paskirstytos paslaugos trikdymo (angl. Distributed Denial of Service, DDoS) atakos tebesitęsia, sako Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) direktorius. ...
-
Seimui pateiktos pataisos dėl algų savivaldos politikams6
Seimui ketvirtadienį pateiktos pataisos, numatančios, kad savivaldos politikams vietoje skandalą sukėlusių vadinamųjų kanceliarinių išmokų būtų mokamas atlyginimas. ...
-
Kas dar be pinigų motyvuoja darbuotojus?4
Ne pinigai, o galimybė įgyvendinti savo sumanymus – štai kas renkantis darbo vietą motyvuoja labai gerus specialistus. Tendenciją, kad geras atlyginimas vis dažniau yra ne pats svarbiausias kriterijus, pastebi ir įsidarbinimo specialist...
-
Konkurencijos taryba: išimtys dėl savivaldybių NT valdymo gali prieštarauti Konstitucijai2
Seime svarstomos pataisos, kurios tam tikrais atvejais leistų savivaldybėms neskelbti privačių operatorių atrankos jose esantiems nekilnojamojo turto objektams, gali prieštarauti Konstitucijai, teigia Konkurencijos taryba. ...