Gintaras – 119 ha plote
Dar 1993–1994 metais ir 1997-aisiais Lietuvos geologai Kuršių marių dugne aptiko keletą perspektyvių gintaro žaliavos klodų. Iš viso Kuršių mariose rasti penki gintaro telkiniai. Juose yra apie 350 tonų gintaro. Pats didžiausias maždaug apie 112 tonų gintaro telkinys yra ties Juodkrante.
Šiomis dienomis Seime svarstytas valstybinių gamtos išteklių įstatymas, kurio pagrindinė nuostata sugrąžinti situaciją, kai gintarą Lietuvoje apsimokėtų kasti pramoniniu būdu.
„2015 metais indeksuojant mokestį už žemės išteklius, tuomet visiems ištekliams jis buvo pakeltas 37 proc., o gintarui jis buvo pakeltas 4400 proc., tai yra nuo 27 iki 900 eurų už kilogramą arba už mažesnes frakcijas 280 eurų. Todėl mes, būdami gintaro šalimi, galime girtis tik gintaru, kuris randamas paplūdimiuose, bet neišgaunamas Neringoje, ten kuriamos darbo vietos, iš marių dugno, kur yra preliminariai numatyta, kad gali būti išgauta iš maždaug 119 hektarų teritorijos telkinio“, - teigė Seimo narys Simonas Gentvilas.
Jis pasiūlė grąžinti buvusį 27 eurų gintaro mokestį.
Jo tėvas, taip pat Seimo narys Eugenijus Gentvilas, dar 2015 metais siūlė nekelti mokesčio už gintarą, nes tai sužlugdys bet kokį gintaro gavybą Lietuvoje.
Tačiau, kaip dažnai būna, skaičiuojant matematiškai buvo išvesta, kad į Lietuvos biudžetą už gintarą papildomai įplauks apie 41 mln. eurų.
Kontrabanda iš Kaliningrado
To neįvyko. Gintaras Lietuvoje neišgaunamas. Nuo gintaro gavybos į Lietuvos biudžetą nepateko nė vienas euras.
Pradžioje suklestėjo rusiško gintaro įvežimas iš Kaliningrado srities. Dabar ir jo mažėja.
„Yra žmonių, kurie šiandien yra prasimušę kelius, iš „Jantarnyj“ gintaro gavybos rajono Kaliningrade. Jie įsiveža gintarą į Lietuvą, čia parduoda ir yra labai stipriai suinteresuoti, kad neatsirastų gintaro gavyba Lietuvoje, nes tada jų verslui atsirastų konkurentai. Galbūt šitie žmonės ir džiaugiasi, kad padidėjo gintaro gavybos mokesčiai Lietuvoje ir sužlugo konkursas. Dabar monopolis išlikęs“, - svarstė E.Gentvilas.
Šiuo metu gintaro eksportas iš Kaliningrado srities yra smarkiai sumažėjęs. Lietuvos juvelyrai pajuto Baltijos gintaro stoką.
„Jei Kaliningrado srityje „Jantarnyj“ kasykloje gintaras neprieinamas, tai reikia eksploatuoti savo gintarą. Bet turėdami milžinišką mokestį, kuris yra neproporcingas, gal iš esmės priimkime rezoliuciją, kad draustume gintaro gavybą Lietuvoje ir palikime jį mūsų marių dugne“, – svarstė S.Gentvilas. Dabartinis išteklių tarifas gintarą tarsi užrakina Kuršių marių dugne.
Jo nuomone, saikingai eksploatuojamas lietuviškas gintaras būtų šalies įvaizdžio dalis ir atstovautų Lietuvai. Šiandien tas gintaras, kuris patenka, yra paplūdimiuose surinktas atsitiktinis gintaras arba importuotas gintaras. Savą gintarą, kurį turime mūsų požemiuose, tikrai galėtume eksploatuoti.
Pakibęs gintarinis turizmas
„Man gintaro apdirbėjai aiškino, kad ne gintaro gabalo dydis lemia, o galimybė jį apdirbti. Apmokestinimas pagal gintaro gabaliukų dydį buvo visiškai beprasmis. Pats rašiau straipsnį, kad dabar neįvyks joks konkursas, į biudžetą neįkapsės nė vienas euras. Taip ir atsitiko. Nekartokime klaidų, nepasilikime su klaida“, - aiškino E.Gentvilas.
Bet gintaro gavyba Kuršių mariose turi ir rimtų oponentų. Vienas jų Seimo narys Kęstutis Mažeika.
„Pirmiausia reikėtų atlikti tyrimus, kiek tų gintaro išteklių yra. Mano žiniomis, jie yra riboti, ypatingai maži. Jeigu šiandien sumažinsime ir leisime išnaudoti tuos išteklius galutinai, manau, kad artimiausiu metu nebus net ką mums svarstyti ir kokio nors mokesčio įvesti, nes tas gintaras bus randamas tik po audros jūroje mažais gabalėliais ir jį rinks pavieniai žmonės. Siūlau išsaugoti galimybę naudoti gintaro išteklius tik edukacijos ir kitais kultūros paveldo tikslais“, – teigė jis.
Seimas kol kas nėra nusiteikęs keisti Valstybės išteklių įstatymo, pernelyg išpūsta gintaro gavybos kaina nesikeis.
Prieš kurį laiką Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija rengė koncepciją, kurios tikslas pritaikyti prie Juodkrantės esančią Gintaro įlanką istorinio pažinimo reikmėms. Buvo planuojama, kad čia pramoniniu būdu bus išgaunamas gintaras ir tą procesą galės pamatyti turistai plukdomi laiveliais. Deja, kol kas tokios galimybės nėra. Niekas nesirengia išgauti gintaro kol toks didžiulis nepamatuotas mokestis už jo kilogramą.
Naujausi komentarai