- Valdas Pryšmantas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybei siūlant individualiai dirbančiųjų pajamas palaipsniui sulyginti su darbo santykių apmokestinimu nepasitenkinimą tuo galbūt reiškia žmonės, kurių šie pokyčiai nepalies, sako Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Antradienį visuomenei pristatyti Finansų ministerijos siūlymai numato dalį pajamų iš individualios veiklos apmokestinti 20 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).
„Labai įdomu, kas taip kalba, kas taip piktinasi. Ar tai yra tie, kurių galbūt net nepalies, tos kategorijos – matote, individuali veikla irgi yra sąvoka plati ir turi labai įvairių profesinių ir pajamų skirtumų“, – trečiadienį LRT radijui sakė M. Lingė.
Ministerija siūlo palaipsniui labiau apmokestinti metines pajamas virš 35 tūkst. eurų: 2025 metais tarifą didinti nuo 15 iki 17 proc., o 2026 metais – iki 20 proc.
Dėl to trys ketvirtadaliai dirbančiųjų pagal individualią veiklą skirtumų nepajus, o pastebimi pokyčiai palies gaunančius didesnes pajamas, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
„Esmingesni pokyčiai yra tiems, kurie uždirba didesnes pajamas“, – trečiadienį LRT radijui sakė G. Skaistė.
M. Lingė sako nesuprantantis, kodėl dideles individualios veiklos pajamas gaunantieji turėtų mokėti mažesnius mokesčius nei dirbantys pagal darbo sutartis.
Esmingesni pokyčiai yra tiems, kurie uždirba didesnes pajamas.
„Man yra sunku atsakyti, kodėl, pavyzdžiui, advokatai, notarai, antstoliai, kurie turi dideles pajamas, turėtų mokėti mažiau nei eiliniai dirbantieji pagal darbo sutartis“, – kalbėjo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.
Valdantiesiems priklausančių „laisviečių“ lyderis Vytautas Mitalas sako, kad negalima sulyginti individualiai ir pagal darbo sutartis dirbančių žmonių.
„Reikia analizuoti jų pajamas, mokamus mokesčius, kokios profesijos atsiduria po šiuo didinamuoju stiklu. (...) Reikia įvertinti, skiriasi objektyviai darbo sąlygos, skiriasi atsakomybės. (...) Nesulyginami yra dalykai būti darbo santykiuose ir verstis individualia veikla“, – LRT radijui sakė teigė V. Mitalas.
Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narė Rasa Budbergytė teigiamai vertina siūlymą didinti dideles pajamas gaunančių žmonių mokesčius, tačiau mano, kad mažiau uždirbantieji turi mokėti mažesnius mokesčius.
„Aš tikiuosi, kad siūlymai palies tikrai tik tuos, kurie gauna dideles pajamas, nesvarbu, ar tai advokatai, notarai ar kūrybininkai, ar dar kas nors – tie, kurie uždirba labai daug. O tie, kurie uždirba mažai, nesvarbu, ar jie gauna pajamas pagal darbo santykius, ar iš individualios veiklos, jie neturi jausti jokio pablogėjimo savo pajamose“, – LRT radijui sakė Seimo narė.
M. Lingė taip pat gynė siūlymą pagal individualią veiklą dirbantiems gyventojams mokėti 1,31 proc. įmokas nedarbo draudimui – jos poreikį esą įrodė koronoviruso pandemija, kai šie žmonės liko be pajamų.
„Pandemija aiškiai parodė, kaip yra su savarankiškai dirbančių socialiniu saugumu, kai nemokamos nedarbo draudimo, kas atsitinka, kai nėra draudiminių pajamų. Išleidome apie 240 mln. įvairioms subsidijoms ir išmokoms“, – teigė M. Lingė.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Algirdas Butkevičius teigia, kad diskusija dėl mokesčių reformos Seime bus sunki: „Sunki bus diskusija, bet mes konstruktyviai pasiruošę joje dalyvauti“.
G. Skaistės teigimu, esminius pakeitimus tikimasi priimti Seimo pavasario sesijoje.
„Manau, kad daugeliui pakeitimų būtų gerai, kad jie būtų priimti dar Seimo pavasario sesijoje, bet jeigu atskirų pasiūlymų diskusijos užsitęs, dėl to problemos dėl to nedarysime“, – sakė G. Skaistė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pirotechnikų asociacija silpnais fejerverkais siūlo prekiauti tik gruodį
Lietuvos pirotechnikų asociacija siūlo mažą pavojų ir triukšmą keliančiais fejerverkais, kurie skirti naudoti lauke, leisti prekiauti laikinai – tik gruodžio mėnesį. ...
-
Kas sutramdys pašalpomis piktnaudžiaujančius tariamus ligonius?
Ar galima sustabdyti pašalpomis piktnaudžiaujančius tariamus ligonius? Panevėžio rajono seniūnijos skelbia, kad dalis ilgalaikių bedarbių, kurių valstybė kas mėnesį moka socialines pašalpas, už kurią reikalaujama atidirbti – pr...
-
G. Nausėda pasirašė pataisas, leisiančias ginkluotės gamintojams kurtis LEZ
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės įmonėms veikti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios veiklos buvo draud...
-
VERT pirmininkas: mažesnius gamtinių dujų tarifus lėmė situacija rinkoje4
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) siūlant antrąjį pusmetį gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams su valstybės kompensacija sumažinti 4-5 centais už kubinį metrą, jos pirmininkas Renatas Pocius sako, kad tai lėmė rinkoje suma...
-
Bedarbiams ar mažai uždirbantiems savo verslo kūrimui – 25 mln. eurų paramos2
Darbo neturintis ar mažas pajamas gaunantis gyventojas galės gauti iki 26 tūkst. eurų paramos verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinės ekonomikos sektoriuose. ...
-
VATESI dar kartą ragina Minską stabdyti Astravo AE veiklą5
Lietuvos Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) dar kartą paragino Minską stabdyti Astravo atominės elektrinės (AE) veiklą, kol bus išspręstos visos branduolinės saugos problemos, pirmadienį pranešė VATESI. ...
-
R. Pocius: trečiojo etapo vartotojai už 100 kWh elektros per mėnesį sutaupys apie 5 eurus
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) pirmadienį patvirtinus beveik 19 proc. mažesnį visuomeninį elektros tarifą antrajam šių metų pusmečiui, jos pirmininkas Renatas Pocius sako, kad šią kainą mokėsiantys vartotojai ...
-
Valstybės kontrolė: 66 proc. įstaigų nevertina viešųjų pirkimų rizikų
Valstybės kontrolė (VK) nustatė, jog 66 proc. tikrintų įstaigų 2020–2022 metais nevertino su viešaisiais pirkimais susijusių rizikų. Tuo metu trūkumų nenustatyta ketvirtadalio įstaigų viešuosiuose pirkimuose. ...
-
Šokiruoja: verslininkai į Lietuvą vežė ir pardavinėjo pasibaigusio galiojimo maistą53
Policija išaiškino maisto įvežimą ir realizavimą vykdžiusią nusikalstamą grupuotę, ji rinkoje galėjo realizuoti produktų už 1 mln. eurų. Šio tyrimo akiratyje – Lietuvoje veikiantis „Sale“ prekybos centras, kur...
-
Ekonomistai: defliaciją lėmė degalų kainos, vangesnė paklausa
Po ilgos pertraukos Lietuvoje užfiksuotą mėnesio defliaciją lėmė mažėjusios degalų kainos, sako ekonomistai. Kai kurie taip pat teigia, kad tai rodo mažėjančią gyventojų perkamąją galią, kurią veikia recesinės nuotaikos, pabrangusios paskolo...