Nausėda: norėjusi tapti fintech rojumi Lietuva nesuspėjo jų reguliuoti Pereiti į pagrindinį turinį

Nausėda: norėjusi tapti fintech rojumi Lietuva nesuspėjo jų reguliuoti

2025-05-07 21:33

Finansinių technologijų (fintech) centru siekusi tapti Lietuva nepajėgė užtikrinti tinkamo jų reguliavimo, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / P. Peleckio / BNS nuotr.

„Lietuva norėjo tapti fintech rojumi, tačiau, kita vertus, reikėjo lygiagrečiai galvoti ir apie tai, kokią priežiūros sistemą gebame pasiūlyti. Man atrodo, kad pirmas uždavinys užgožė antrąjį“, – interviu portalui „15min“ trečiadienį sakė G. Nausėda.

Taip šalies vadovas kalbėjo paklaustas, ar kvietusiai kurtis fintech bendroves Lietuvai pavyko suvaldyti sektoriaus keliamas rizikas, taip pat „15min“ tyrimų skyriui balandžio pabaigoje paskelbus apie „Bankeros“ bendraįkūrėjų veiksmus tvarkant keliasdešimt milijonų eurų, surinktų už platintus kriptovaliutos žetonus, o teisėsaugai tęsiant „Foxpay“ tyrimą dėl turtinių nusikaltimų ir korupcijos.

„Nespėjome nei savo gebėjimais, nei pagaliau savo reguliavimu prilygti tam tikslui – pakviesti kiek įmanoma daugiau fintech į Lietuvą. Čia atsitiko bėda, nes šios šiandieninės bėdos (...) iš esmės kilo ne šiandien, o iš tų anų metų“, – kalbėjo prezidentas.

„Prarasti prestižą šaliai galima labai greitai, tačiau atstatyti jį bus nepaprastai sunku“, – pabrėžė G. Nausėda.

Pasak jo, didelės pastangos į tai, kad Lietuva taptų fintech centru, dėtos 2015–2016 metais, tačiau reguliacinė aplinka šiam sektoriui nebuvo tinkamai pritaikyta.

Prezidentas vylėsi, kad dabartinė Lietuvos banko valdyba „skiria tam reikalingą dėmesį“.

„Tikiuosi, kad dabar tas garvežys yra pastatytas ant tinkamų bėgių, (...) bet šiuo atveju mums nereikia laukinių vakarų, nereikia kaubojiškų vakarų, kur vienas apgaudinėja kitą, o vėliau kenčia šalis ir jos prestižas“, – teigė G. Nausėda.

„15min“ pirmadienį paskelbė, kad keliasdešimt milijonų eurų, surinktų už prieš septynerius metus  „Bankeros“ išplatintus kripto valiutos žetonus, atsidūrė Ramiojo vandenyno valstybės Vanuatu banke, kurį įsigijo trys „Bankeros“ bendraįkūrėjai – Vytautas Karalevičius, Mantas Mockevičius ir Justas Dobiliauskas.

Kartu su tarptautiniais partneriais tiriamosios žurnalistikos tinklu OCCRP (Organized Crimes and Corruption Reporting Project) atliktas žurnalistinis tyrimas rodo, kad iš ten lėšos buvo pervestos į jų pačių ir su jais susijusių įmonių sąskaitas.

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų