Pereiti į pagrindinį turinį

"NDX energijos" skaičių ekvilibristika

2010-08-18 06:00
Permainos: "NDX energijos" pelną pakeitė nuostoliai, kai tik ši neteko teisės valdyti bendrovę VST.
Permainos: "NDX energijos" pelną pakeitė nuostoliai, kai tik ši neteko teisės valdyti bendrovę VST. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

"Maximos" savininkų valdoma bendrovė "NDX energija" pernai patyrė beveik 2,1 mlrd. litų grynųjų nuostolių. Kyla klausimas – kaip vos 100 tūkst. litų įstatinį kapitalą turinti bendrovė galėjo tai pakelti?

Nuostoliai – kaip bankų

Finansinėse atskaitose minimi skaičiai atrodo įspūdingai. Net lyginant šią įmonę su visu šalies bankų sektoriumi, "NDX energija" atrodo kaip tikra galiūnė: 2008 m. visi Lietuvoje veikiantys bankai buvo uždirbę 867,3 mln. litų audituoto pelno, o "NDX energija" – 1,4 mlrd. litų grynojo pelno.

2009 m. šalies komercinius bankus prislėgė rekordiniai 2,9 mlrd. litų bendri audituoti nuostoliai. Apie 1,5 mlrd. litų nuostolių patyręs vienas didžiausių bankų šalyje SEB net sulaukė akcininkų iš Švedijos pagalbos. Tuo pačiu metu "NDX energija" patyrė net 2,1 mlrd. litų nuostolių, tačiau tai bendrovei esą netrukdo dairytis naujų investicijų projektų.

Taigi iš kur tokie skaičiai ir kodėl toks nuopuolis nesužlugdė bendrovės? Pasirodo, kad tiek pelnas, tiek nuostolis yra tik "popieriniai".

Pasikeitė akcijų vertė

Pagrindinė nuostolingos veiklos priežastis yra pernai parduotų bendrovės "Leo LT" akcijų kaina, kuri buvo mažesnė nei 2008-ųjų gegužę, steigiant šią įmonę, įneštų bendrovės VST akcijų vertė, kaip teigiama Registrų centrui pateiktoje "NDX energijos" 2009 m. veiklos ataskaitoje.

38,3 proc. likviduojamos nacionalinės energetikos bendrovės "Leo LT" akcijų "NDX energija" pernai gruodį valstybei pardavė už 680 mln. litų. O 2008 m. įneštų 97,1 proc. VST akcijų vertė buvo 2,7 mlrd. litų.

"Nuostolis atsirado dėl VST akcijų perleidimo. 2008 m. jos buvo įvertintos labai brangiai ir iš jų perleidimo gautas didelis pelnas, tiesa, nepiniginis. 2009 m. fiksuotas nuostolis. Tačiau jis yra dengiamas ankstesnių metų pelnu, todėl įmonė išliko moki ir turėjo gerus finansinius rodiklius. Be to, atkreiptinas dėmesys, kad balanso sudarymo dieną buvęs įmonės vaizdas yra kaip vienos dienos nuotrauka, o bėgant laikui viskas greitai kinta. Pavyzdžiui, "NDX energija" 2009 m. gruodžio 31 d. turėjo 650,6 mln. litų nepaskirstyto pelno, kuris ataskaitų dieną beveik visas buvo paskolintas su įmone susijusiems asmenims", – dienraščiui sakė Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Danguolė Pranckėnienė.

Ieško, kur investuoti

Anot jos, siekiant parodyti norimą įmonės turimo turto vertę finansinėse ataskaitose, daugeliu atvejų yra naudojami visokie buhalteriniai triukai – įvertinimai, turto perkainojimai, nuvertinimai ir t. t.

Patys "NDX energijos" vadovai dėl nuostolių labai nesijaudina. Pasak įmonės direktoriaus Petro Jašinsko, jie bus dengiami bendrovės nuosavu kapitalu.

"Žinoma, kad 2009 m. įvykiai turėjo įtakos mūsų planams. Anksčiau koncentravusis į efektyvų turėtų akcijų valdymą bendrovė šiuo metu ieško investicijų projektų Centrinėje ir Rytų Europoje – Lenkijoje, Turkijoje ir kitose šalyse. Vienas iš naujų projektų finansavimo šaltinių galėtų būti bendrovės finansinis turtas, kurio vertė 2009 m. pabaigoje siekė apie 651 mln. litų. Nefinansinio turto vertė buvo apie 0,5 mln. litų", – sakė P.Jašinskas.

Kitos operacijos

Be to, "NDX energija" pernai susijusiems asmenims taip pat perleido turėtas asocijuotų įmonių "Eurocash1", "Kauno tiltai" ir "Tiltra Group" akcijas.

15,6 proc. "Kauno tiltų" akcijų parduota už 10 mln. litų, apie 16,1 proc. "Tiltros Group" akcijų – už 24 tūkst. litų, 49,9 proc. "Eurocash1" akcijų – už beveik 2,1 mln. litų. Bendrovės nuostolis iš "Leo LT" ir kitų asocijuotų įmonių akcijų perleidimo pernai siekė 2,055 mlrd. litų.

Pernai "NDX energija" susijusiai šaliai, valdomai tų pačių akcininkų, suteikė 600,8 mln. litų paskolą, kurios grąžinimo terminas yra 2011 m. gruodžio 4 d. 2009-ųjų pabaigoje bendrovė turėjo 48,5 mln. litų pinigų ir jų ekvivalentų.

"NDX energijos" grupės konsoliduoti nuostoliai pernai siekė daugiau nei 1,9 mlrd. litų, o 2008 m. grupė buvo uždirbusi 378,7 mln. litų grynojo pelno.

VST privatizavimo istorija

"NDX energija" buvo įsteigta 2003 m. balandį bendrovei Vakarų skirstomiesiems tinklams privatizuoti ir valdyti. Šis sandoris iki šiol vadinamas vienu didžiausių privatizavimo skandalų šalies istorijoje ir yra prilyginamas "Mažeikių naftos" pardavimui JAV bendrovei "Williams Internetional".

Akcinės bendrovės Vakarų skirstomieji tinklai (dabar VST – red. past.) ir Rytų skirstomieji tinklai buvo įkurti 2001 m. ruošiantis privatizuoti šalies energetiką. 2003 m. gruodžio 23 d. 77 proc. valstybei priklausančių Vakarų skirstomųjų tinklų akcijų už 539,8 mln. litų buvo parduotos devynių fizinių asmenų grupės valdomai bendrovei "NDX energija".

Iš karto po to nepriklausomi ekspertai įvertino VST turtą 3,3 karto daugiau – beveik 2,5 mlrd. litų. Šia suma 2004 m. pradžioje VST oficialiai pervertino savo turtą.

"Leo LT" buvo įkurta 2008 m. gegužę, jai perduoti valdyti kontroliniai "Lietuvos energijos", Rytų skirstomųjų tinklų ir VST akcijų paketai. Valstybė valdė 61,7 proc. "Leo LT" akcijų, o "NDX energija" – 38,3 proc. akcijų.

2009 m. rugsėjį "Leo LT" akcininkų susirinkime Vyriausybės balsais nutarta įmonę likviduoti, gruodį paaiškėjo, kad "NDX energija" gaus 680 mln. litų kompensaciją, o VST vėl bus valdoma valstybės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra