„Yra karinių pajėgų telkimas iš Rusijos federacijos prie Ukrainos. Tad vienintelis klausimas, kaip tai gali paveikti Rusijos kalkuliavimą šia kryptimi. Galimi įvairūs scenarijai – jei Kazachstano situacija tampa katilu ir ten reikia skirti resursų, Rusijos federacijoje, matome, kad po truputį tai vyksta, tai gali galbūt kažkas keistis Ukrainos kryptimi. Žvelgiant bendrai, Kazachstanas niekada nebuvo nuo Rusijos nepriklausanti, visiškai savarankiška Azijos valstybė, nes jas jungia daug organizacijų. Tarp jų – ir Kolektyvinės sutarties saugumo organizacija, ir kiti dalykai. Natūralu, kad rusiška erdvė dominuoja valstybėje. Bet, kita vertus, bent jau Nursultano Nazarbajevo laikais, jis bandė laikyti pusiausvyrą – nėra pripažinęs Krymo aneksijos, bandė saugoti ir Kazachstano kultūrą, istorinę atmintį. Buvo tokių įdomių momentų, kai Vladimiras Putinas buvo pavadinęs kazachus tauta be istorijos ir N. Nazarbajevas pakvietė jį į kažkokį kazachų tautos tūkstantmečio minėjimą. Dabar tai, kas įvyko, – autoritarinio režimo socialinis kontaktas su visuomene, kuris, natūralu, yra Vidurio Azijos šalyse, nutrūko. Žmonės, kurie žino, kad valstybė pagal savo turimus gamtinius resursus gali gyventi kaip Jungtiniai Arabų Emyratai, o 20 metų gyvena taip pat – stagnacijoje, o kažkas lobsta tik iš vadinamosios šeimos, turbūt visa tai peržengė visas ribas ir pratrūko“, – sakė Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Pašnekovas teigė, kad protestai, prasidėję dėl suskystintų dujų kainų šuolio, iš ekonominių neišvengiamai peraugo į politinius, nes minėtus resursus kontroliuoja ta pati senoji šeima – buvusio Kazachstano prezidento dukra. Kai jis pasitraukė į Nacionalinio saugumo tarnybą, Aliaksandras Lukašenka ir Vladimiras Putinas vertino tai kaip pavyzdį, kaip galima laiku pasitraukti, ir kaip galima išgyventi transformaciją.
„A. Lukašenka ir V. Putinas labai įtemptai stebi. Kalbama, kad Rusija gali pasinaudoti vykstančia revoliucija, tai tikrai – faktas, bet ar ji galėjo inscenizuoti visa tai, turiu abejonių“, – svarstė Seimo narys.
A. Lukašenka ir V. Putinas labai įtemptai stebi. Kalbama, kad Rusija gali pasinaudoti vykstančia revoliucija, tai tikrai – faktas, bet ar ji galėjo inscenizuoti visa tai, turiu abejonių.
Lietuvos Užsienio reikalų ministerija primygtinai rekomenduoja nevykti į Kazachstaną, jei ten yra žmonės iš Lietuvos, jie turėtų vengti viešų vietų, Ten yra ir vilkikų vairuotojų, su kuriais nėra galimybės susisiekti, nes stringa internetas, yra ir daugiau ryšio problemų. Ar tai, kas vyksta Kazachstane, yra svarbu Lietuvai nacionalinio saugumo prasme?
„Kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis, kai jis patenka į tokią situaciją, mums kaip valstybei yra svarbus ir turi būti svarbus. Mes dėsime visas pastangas, kad tiems žmonėms suteiktume visą informaciją ir ištrauktume juos, jeigu reikia, iš sudėtingų situacijų. Ekonomine prasme investicijų Kazachstane yra triskart daugiau nei Kinijoje. Labai svarbus ir tranzito kelias. Įvykiai Kazachstane gali veikti mūsų verslą ir ekonomiką, o per tai ir mūsų nacionalinį saugumą“, – detalizavo L. Kasčiūnas.
Kalbėdamas apie Kolektyvinio saugumo sutarties organizaciją politikas sakė, kad tokiam veikimui kaip dabar ši organizacija pajungiama ne dažnai. Tai – Rusijos NATO alternatyva. Ji neįtraukia visų Vidurio Azijos šalių – yra išimčių. Tarp jų ir Ukraina, Azerbaidžanas. „Šiuo atveju, matyt, pamatė, kad nuėmimas dabartinės Kazachstano valdžios nebūtų naudingas Rusijos federacijai ir jie be jokių procedūrinių ir politinių problemų, priėmė sprendimą įsitraukti“, – sakė Seimo narys.
Ar tai, kas dabar vyksta Kazachstane, gali keisti įvykius Ukrainos pasienyje? Atsakydamas į klausimą L. Kasčiūnas svarstė, kad prie tokio mastelio, kuris yra šiandien, galbūt įvykiai ir nesikeis, bet jei problemos Kazachstane užsitęstų, kai kurie kalkuliavimai galėtų būti koreguojami.
„Jei mūsų Rytų kaimynė planuoja kokią nors karinę avantiūrą, tai, natūralu, kad ji turi pasiskaičiuoti, kiek resursų tam reikia. Ne visos šalys geba kovoti dvejuose ar trijuose karuose vienu metu. Tai yra milžiniškas išbandymas. Taip galėtų būti, jeigu situacija Kazachstane užtruktų, bet bet kokiu atveju, mums ir visam Vakarų pasauliui reikia ruoštis rimtam išbandymui pirmoje šių metų pusėje prie Ukrainos, nes, be abejo, Rusija nori įtvirtinti savo taisykles, o tai reiškia – įšaldyti bet kokias galimybes Ukrainai, Gruzijai būti NATO narėmis. O mums nori užmesti tam tikras lubas, kad kaimynystėje esančios šalys būtų netikros NATO narės – su apribotu buvimu, apribota ginkluote. Čia tokia rusiška strategija, kuri nuolat atsikartoja įvairiuose kontekstuose, bet aš manau, kad mums užteks vidinės jėgos ir vienybės aljanso viduje šio blogo scenarijaus išvengti“, – vylėsi politikas.
Naujausi komentarai