"Sodra" skolų nenurašys Pereiti į pagrindinį turinį

"Sodra" skolų nenurašys

2010-08-02 07:11
Nauja: individualiųjų įmonių savininkai ir bendrijų tikrieji nariai nebedraudžiami ligos ir motinystės socialiniu draudimu, tad netenka teisės gauti šių pašalpų.
Nauja: individualiųjų įmonių savininkai ir bendrijų tikrieji nariai nebedraudžiami ligos ir motinystės socialiniu draudimu, tad netenka teisės gauti šių pašalpų. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Atsižvelgdami į verslo sėkmę, smulkieji verslininkai gali mokėti ar nemokėti socialinio draudimo įmokų pensijai gauti. Tačiau anksčiau susidariusi skola ir delspinigiai niekur nedings.


 

"Sodros" Kauno skyriaus ryšių su visuomene vyriausioji specialistė

Galimybė rinktis

Nuo šių metų liepos 1 d. įsigaliojus Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisoms, pasikeitė individualiųjų įmonių savininkų, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrųjų narių socialinio draudimo tvarka: socialinio draudimo rūšys, įmokų dydis ir mokėjimo terminai.

"Sodros" Kauno skyriaus direktoriaus pavaduotoja įmokoms Jurgita Čepienė mano, kad pasikeitus įstatymui, minėti asmenys įgijo pasirinkimo galimybę. Atsižvelgdami į verslo sėkmę, jie gali mokėti ar nemokėti socialinio draudimo įmokų pensijai gauti. Tai tarsi smulkiojo verslo skatinimo forma.

Nuo šių metų liepos 1 d. iki 2011 m. gruodžio 31 d. individualiųjų įmonių savininkai, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių bendrijų tikrieji nariai privalomai draudžiami tik sveikatos draudimu.

Įmokas socialiniam draudimui turi mokėti tik gavę su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusias pajamas iš savo individualiosios įmonės ar ūkinės bendrijos. Tokiu atveju šie asmenys draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims gauti (pravartu žinoti, kad nemokant socialinio draudimo įmokų, neskaičiuojamas ir darbo stažas).

Tvarka pasikeitė

Nuo šių metų liepos 1 d. savininkai ir bendrijų tikrieji nariai nebedraudžiami ligos ir motinystės socialiniu draudimu, tad netenka teisės gauti motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpų.

Nuo 2010 m. liepos 1 d. iki 2010 m. gruodžio 31 d. nustatytas bendras įmokos tarifas 35,3 proc., iš jų pensijų socialiniam draudimui – 26,3 proc., sveikatos draudimui – 9 proc.

Socialinio draudimo įmokų bazė yra (nuo šios sumos mokamos įmokos) asmeniniams poreikiams išsiimama lėšų suma, kuri deklaruojama Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) kaip su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos.

Privalomojo sveikatos draudimo įmokos mokamos nuo minimaliosios mėnesio algos. Įmokos mokamos kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos.

Socialinio draudimo įmokos gali būti mokamos avansu ar pasibaigus metams. Mokant avansu, su "Sodra" reikia atsiskaityti ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos.

Socialinio draudimo įmokos (sumokėtų įmokų ir mokėtinų sumų skirtumas), kai jų bazė priklauso nuo asmens pajamų, gautų praėjusiais metais, turi būti sumokėtos iki metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo VMI termino paskutinės dienos.

Būkite atidūs

Individualiųjų įmonių savininkai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai, apskaičiuodami ir mokėdami mokesčius "Sodrai" už 2010 m., turi būti atidūs. Mat įmokų dydžiai iki liepos 1-osios ir po jos yra skirtingi.

Nuo 2010 m. sausio 1 d. iki birželio 30 d. individualiųjų įmonių savininkai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai privalomai buvo draudžiami trimis socialinio draudimo rūšimis: pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti bei sveikatos draudimu.

Nustatytas bendras įmokos tarifas 37,5 proc., iš jų – 28,5 proc. skirti valstybiniam socialiniam draudimui, 9 proc. – sveikatos draudimui.

Socialinio draudimo įmokų bazę sudarė kalendoriniais metais išsiimama pajamų suma, kuri priskirtina su darbo santykiais susijusioms pajamoms ir kalendorinių metų mėnesį negalėjo būti mažesnė nei minimalioji mėnesio alga (800 litų), ir didesnė kaip einamųjų metų draudžiamųjų pajamų 4 dydžių suma per mėnesį – 4680 litų (4 x1170 Lt), ar 48 einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių suma – 56 160 litų per metus. Iki šių metų birželio 30 d. savininkai ar bendrijų nariai įmokas "Sodrai" turėjo mokėti, neatsižvelgiant į tai, ar lėšų išsiėmė asmeniniams poreikiams ar ne.

Privalomojo valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų galima nemokėti tik tada, jeigu individualioji įmonė ar ūkinė bendrija veiklos laikinai nevykdo ir tai yra deklaravusi teisės aktų nustatyta tvarka. Individualioji įmonė ar ūkinė bendrija taip pat laikoma nevykdanti veiklos, jeigu iki 2008 m. gruodžio 31 d. jai buvo suteiktas likviduojamos įmonės statusas, o visi darbuotojai yra atleisti iš darbo.

Jei abejojate, kreipkitės į "Sodrą"

"Sodros" Kauno skyriaus direktoriaus pavaduotoja J.Čepienė perspėja, kad visi būtų atidūs ir neapsiriktų skaičiuodami ir mokėdami socialinio draudimo įmokas. Mat laiku neatsiskaičius su "Sodra", skaičiuojami delspinigiai.

Nemažai skolininkų "Sodros" Kauno skyriuje užfiksuota pirmą metų pusmetį. Kai kurios individualiosios įmonės ar ūkinės bendrijos laiku nesustabdžiusios veiklos , "Sodrai" įmokų už šį laikotarpį nemokėjo. Kitos, neįsigilinusios į įstatymą, manė, kad neišsiėmus lėšų asmeniniams poreikiams, nereikia mokėti socialinio draudimo ir sveikatos įmokų. Deja, susidariusi skola ir prievolė mokėti įmokas niekur nedings. Atsiskaityti su "Sodra" naudinga kuo greičiau, nes skaičiuojami delspinigiai.

Abejojantiems dėl teisingo socialinio draudimo įmokų apskaičiavo ir mokėjimo, taip pat tiems, kurie nori pasitikrinti, ar nėra skolingi "Sodrai", direktoriaus pavaduotoja J.Čepienė siūlo kreiptis į "Sodros" Kauno skyrių ir aiškintis su įmonę aptarnaujančiu specialistu.

Taip pat pavaduotoja ragina visus draudėjus naudotis praplėstomis "Sodros" elektroninės draudėjų aptarnavimo sistemos teikiamomis elektroninėmis paslaugomis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra