Dėl ekonomikos recesijos Vakarų rinkose nusvilęs Lietuvos verslas vėl gręžiasi į Rytus. Šalyje viešintys Rusijos, Ukrainos ir NVS šalių atstovai dalija pažadus apie sklandų bendradarbiavimą ir kviečia plėtoti bendrus projektus.
Ekonomikos sunkmetis paskatino Lietuvos verslininkus aktyviau dairytis naujų ryšių. Šią vasarą naujų galimybių ieškota per Pasaulio lietuvių ekonomikos forumą į pagalbą pasitelkus užsienyje gyvenančius išeivius.
Vakar verslininkai naudingų kontaktų ieškojo Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) su Tarptautiniu pramonininkų ir verslininkų kongresu (TPVK) organizuotoje tarptautinėje konferencijoje, kurioje turėjo dalyvauti apie 200 verslo atstovų iš 25 Europos ir Azijos šalių.
Pasak LPK prezidento Bronislovo Lubio, ši konferencija turėtų tapti ženklu didelei valstybių grupei, kad Lietuva yra pasirengusi bendradarbiauti ir plėtoti ryšius su įvairiomis verslo grupėmis.
Renginyje dalyvavę Rusijos ir Ukrainos pramonininkų ir verslininkų atstovai bėrė pagyrimus, kad šiuo metu tarp valstybių mezgasi itin geras dialogas, kuris ateityje turėtų padėti spręsti su tranzito tarifais ar energetika susijusius klausimus. Jie taip pat užsiminė apie galimybę lietuvių verslininkams dalyvauti privatizuojant šių šalių pramonės objektus.
Vis dėlto nesena patirtis rodo, kad bendradarbiauti su didžiąja kaimyne Rytuose gali būti ne taip paprasta. Užsiminus apie Rusijos taikomas sankcijas kai kurių Lietuvos bendrovių atžvilgiu, TPVK prezidentas Viktoras Gluchichas teigė, kad tai reikėtų traktuoti kaip natūralią gynybinę poziciją per krizę.
"Savo interesus gina visos šalys – tiek JAV, tiek Vokietija ar Prancūzija, taip pat ir Rusija. Nereikia turėti iliuzijų, esant krizei visi stengiasi apsiginti, ir visada lengviau ginti savus, o ne svetimus interesus", – priekaištus atmetė V.Gluchichas.
Anot jo, dabar reikėtų pradėti galvoti apie tai, kas bus po krizės, ir ieškoti, kaip bus galima kartu dirbti ateityje.
Pasaulio ekonomikos augimo viltys vis dažniau siejamos su besivystančiomis šalimis, tarp jų – Rusija, Kinija, Indija ir Brazilija, taip pat kai kuriais Azijos regionais, pavyzdžiui, Kazachstanu. Prognozuojama, kad per ateinančius kelis dešimtmečius šių šalių ekonominė galia smarkiai išaugs, kartu jose didės ir vartojimas bei įvairių prekių paklausa.
O Vakarų šalys dar ilgai turėtų jausti pastarosios ekonominės recesijos padarinius, prasiskolinusios šių šalių vyriausybės ir gyventojai ateityje bus priversti riboti išlaidas.
Naujausi komentarai