Pereiti į pagrindinį turinį

VMVT perspėja: prasidėjus pavasarinei paukščių migracijai – didėja ir paukščių gripo grėsmė

2021-02-27 05:47
ELTOS inf.

Pastarosiomis dienomis Lietuvos ornitologų draugijai informavus apie jau prasidėjusią pavasarinę paukščių migraciją ir stebimus pirmuosius šalį pasiekusius ar praskrendančius paukščių būrius bei pavienius paukščius, didėja galimybė naminiams paukščiams užsikrėsti paukščių gripu, perspėja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

VMVT perspėja: prasidėjus pavasarinei paukščių migracijai – didėja ir paukščių gripo grėsmė
VMVT perspėja: prasidėjus pavasarinei paukščių migracijai – didėja ir paukščių gripo grėsmė / G. Savickio/ELTOS nuotr.

Tarnyba atkreipia visų naminių paukščių augintojų dėmesį ir primena, kad šiuo laikotarpiu ypač svarbu apsaugoti laikomus paukščius nuo kontakto su laukiniais paukščiais, taip pat tinkamai laikytis biologinio saugumo ir kitų reikalavimų.

Pasak šalies ornitologų, šiuo metu paukščiai intensyviau traukia vakarinėje šalies dalyje, daugiausia pamariu ir pajūriu, kur sniego beveik nelikę. Dar po savaitės ar dviejų jie skris per visą Lietuvą.

„Naminiai paukščiai yra ypač imlūs paukščių gripo virusui, todėl paukščių laikytojų prašome įvertinti kylančias rizikas ir dar atidžiau saugoti paukščius nuo šios greitai plintančios užkrečiamosios ligos. Šiuo paukščių migracijos periodu visiems naminių paukščių laikytojams Lietuvoje privaloma laikinai laikyti savo naminius paukščius uždarytus arba galima juos išleisti tik į iš visų pusių aptvertas teritorijas, nesusisiekiančias su natūraliais ar dirbtiniais vandens telkiniais. Be to, svarbu įvertinti ir netiesioginius viruso patekimo kelius, tokius kaip užterštas pašaras, vanduo ar užteršti rūbai bei transporto priemonės, ir stiprinti biologinio saugumo priemonių įgyvendinimą paukštininkystės ūkiuose. Noriu akcentuoti, kad šie reikalavimai pirmiausia skirti pačių ūkių savisaugai nuo šio viruso grėsmės“, – sako VMVT direktorius Darius Remeika.

Nors šios Europoje plintančios atmainos paukščių gripas žmonių sveikatai pavojaus nekelia, veterinarijos specialistai atkreipia dėmesį, kad jį dažniausiai perneša virusu užsikrėtę migruojantys laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką. Todėl, pasak VMVT specialistų, labai svarbu vengti tiesioginių kontaktų tarp dirbančiųjų paukštininkystės ūkių viduje ir išorėje, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kitus įrankius, kurie naudojami atliekant paukščių priežiūros darbus, kuo dažniau skalbti darbo drabužius. Taip pat naminiai paukščiai negali būti girdomi paviršinių vandens telkinių vandeniu. Geriausia, kad jų girdyklos ir pašaras būtų laikomi po stogu arba paukščių laikymo patalpose, kad nebūtų pasiekiami laukiniams paukščiams.

Tiek ES, tiek ir Lietuvos patirtis rodo, kad užkratui patekus į naminių paukščių ūkį, Europos Komisijos nurodymu nustatomos būtinosios apsaugos zonos ir ribojimai skaudžiai atsiliepia ir kitoms netoliese esančioms paukščių laikymo vietoms: tiek smulkiems ūkiams, kuriuose paukščiai laikomi asmeninėms reikmėms, tiek ir komerciniams ūkiams. Viruso paveiktose teritorijose taikomi įvairūs paukščių ir jų produkcijos judėjimo apribojimai. Naminiai paukščiai paukščių gripo ligai yra ypač imlūs, todėl užsikrėtę gaišta, o likę yra nugaišinami, atliekama ūkio dezinfekcija, kad virusas neišplistų.

VMVT duomenimis, didelio patogeniškumo paukščių gripas naminių paukščių laikymo vietose šiemet jau nustatytas 24 Europos valstybėse, daugiausia protrūkių kilo Prancūzijoje (409), Vokietijoje (33), Lenkijoje (24), taip pat vienas ligos atvejis sausio pradžioje užregistruotas ir smulkiame naminių paukščių ūkyje Lietuvoje.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų