- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Bendrovė „Profarma“ antradienį pranešė Lietuvos Aukščiausiajam Teismui skųsianti sprendimą greitųjų COVID-19 testų byloje.
Joje Lietuvos apeliacinis teismas nustatė, kad už testus valstybė permokėjo, todėl dviem bendrovėms, tarp jų ir „Profarmai“, nurodė grąžinti valstybei daugiau nei 4 mln. eurų.
„Lietuvos apeliacinio teismo sprendimo pagrįstumas kelia daug abejonių, todėl apeliacinės instancijos teismo sprendimas bus skundžiamas kasacine tvarka“, – rašoma bendrovės pranešime.
Jame teigiama, kad Apeliacinio teismo išaiškinimus „galima vertinti kaip Europos Sąjungos ir Lietuvos teisėje draudžiamą kainų reguliaciją srityje, kurioje kainos nėra reguliuojamos“.
Anot „Profarma“, iki šiol nėra buvę atvejų nė vienoje kitoje ES šalyje, kad viešojo pirkimo sutarties kaina teisme būtų peržiūrėta ir valstybė gautų „nuolaidą“ post factum – po prekių pristatymo ir sunaudojimo.
Manome, kad yra pagrindas ne tik kreiptis į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, bet ir inicijuoti atskirą procedūrą Europos Sąjungos Teisingumo Teisme.
Pasak bendrovės, iki šiol visa atsakomybė už viešųjų pirkimų procedūrų pažeidimus būdavo priskiriama procedūras vykdantiems perkantiesiems subjektams, bet ne verslui.
„Lietuvoje formuojamas naujas ir, mūsų nuomone, pavojingas perkančiųjų subjektų ir tiekėjų teisių bei pareigų balansą iš esmės keičiantis precedentas. Manome, kad yra pagrindas ne tik kreiptis į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, bet ir inicijuoti atskirą procedūrą Europos Sąjungos Teisingumo Teisme“, – teigia „Profarma“.
Apeliacinis teismas sprendimą dėl daugiau nei 4 mln. grąžinimo valstybei priėmė išnagrinėjęs prokurorų skundą dėl pavasarį paskelbto Vilniaus apygardos teismo sprendimo.
Žemesnės instancijos teismo sprendimu prokuroro ieškinys dėl įsigytų greitųjų COVID-19 testų buvo atmestas, tačiau Lietuvos apeliacinis teismas pirmadienį tenkino prokuroro prašymus dėl aktualių sutarčių pripažinimo negaliojančiomis ir restitucijos taikymo.
Antrosios instancijos teismas nuo sudarymo momento pripažino niekinėmis Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) ir bendrovės „Profarma“ viešojo pirkimo-pardavimo sutartį bei susijusią „Profarma“ ir bendrovės „Bona diagnosis“ sudarytą sutartį.
Teismas nusprendė taikyti restituciją ir iš abiejų bendrovių valstybės naudai priteisė 4 mln. 142 tūkst. 600 eurų bei 5 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo šio teismo sprendimo priėmimo dienos ir iki visiško teismo sprendimo įvykdymo.
Pernai sausį Generalinė prokuratūra kreipėsi į teismą prašydama pripažinti negaliojančia NVSPL sudarytą pirkimo-pardavimo sutartį dėl daugiau kaip pusės milijono greitųjų testų „COVID-19 EXPRESS“ įsigijimo už bendrą daugiau nei 6 mln. eurų sumą ir valstybės naudai priteisti 4 mln. 142 tūkst. 600 eurus.
Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorų vertinimu, minima pirkimo-pardavimo sutartis buvo sudaryta neieškant kito tiekėjo, neįvertinus kitų pasiūlymų, sutikus su bendrovės pasiūlyta kaina ir dėl to sumokėjus ženkliai daugiau nei rinkos įkainiais. Pasak prokurorų, tokiu būdu buvo pažeistas Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintas skaidrumo principas ir neracionaliai panaudotos valstybės biudžeto lėšos.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Lietuvos geležinkeliai“ susiduria su kibernetinėmis atakomis
„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) Grupė susiduria su grupės bendrovių interneto svetainių sutrikimais. Bendrovės vertinimu, sutrikimai kyla dėl paskirstytųjų aptarnavimo perkrovų (angl. Distributed Denial of Service, DDoS) atakų. ...
-
Dirba Lietuvoje, kad padėtų likusiems Ukrainoje
Kartu su dukra pabėgusi iš košmaro Chersone, ukrainietė Irina laikiną prieglobstį rado Kaune. Čia ji gyvena, dirba, taupo pinigus ir viliasi, kad galės juos perduoti savo tėvams. ...
-
„Lidl“ darbuotojai dirbs ir poilsiaus pajūryje: apgyvendins viešbutyje, mokės dienpinigius9
„Lidl“ parduotuvei Palangoje ruošiantis vasaros sezonui, prie parduotuvėje dirbančios komandos prisijungė ir „Lidl“ kolegos iš kitų miestų. Prekybos tinklas suteikė galimybę daliai savo darbuotojų šią vasar...
-
„Linava“ prašo reaguoti dėl galimai neteisėtos įdarbinimo paslaugas teikiančių įmonių veiklos3
Asociacija „Linava“ kreipėsi į atsakingas šalies institucijas prašydama įvertinti, ar kai kurios Lietuvoje veikiančios įmonės, galimai neturinčios reikiamų dokumentų vežti krovinius ir dirbančios fiktyviai, nepažeidžia ...
-
I. Skisaker dirbs Europos inovacijų ir technologijų instituto valdyboje2
„Swedbank“ vadovė Inga Skisaker paskirta Europos inovacijų ir technologijų instituto valdybos nare, pranešė bankas. ...
-
M. Skuodis: leidinių pristatymo kainas reikia didinti, žada keisti žiniasklaidos rėmimą4
Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, susisiekimo ministras sako, jog kainas didinti reikia, tačiau kartu ketinama keisti žiniasklaidos rėmimo m...
-
„Lidl Lietuva“ tempas: daugiau nei 200 naujų gerai apmokamų darbo vietų per metus7
Prekybos tinklas „Lidl“ sparčiai plečiasi Lietuvoje ir per šiuos bendrovės finansinius metus (iki 2023 m. kovo) planuoja sukurti daugiau nei 200 naujų darbo vietų visoje Lietuvoje. Daugiausiai darbo vietų yra suplanuota „Lidl&ldq...
-
VMG grupė žengia į tvarios statybos rinką
Tarptautinė investicinė VMG grupė Naujojoje Akmenėje pagamino pirmuosius tvariai statybai ir renovacijai skirtus gaminius, kurie suteiks statybos rinkai alternatyvą tradicinėms, taršioms medžiagoms. Ši gamybos veikla ateityje regione leis ...
-
M. Skuodis su „Lietuvos geležinkelių“ valdyba aptars įmonės veiklą
Susisiekimo ministras Marius Skuodis su valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) valdyba trečiadienį aptars tolesnę įmonės veiklą. ...
-
Lietuvos bankas įspėjo Medicinos banką1
Lietuvos bankas atliko planinį Medicinos banko tikslinį inspektavimą. Jo metu buvo tikrinama, kaip šis komercinis bankas atitinka valdymo ir vidaus kontrolės, kredito rizikos valdymo, informacinių ir ryšių technologijų rizikos valdymo reik...