Ruošia įstatymo projektą
Seimas ruošia įstatymo projektą, kuris dar labiau padidins neįgaliųjų automobilių statymo problemą. Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jelena Ivančenko stebisi, kad tokie sprendimai priimami taip lengvabūdiškai.
„Keista, kad įstatymas buvo pateiktas be suderinimų, be darbo grupės kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis sudarymo. Bent jau mes sužinojome apie tuos pakeitimus, kai jie buvo užregistruoti. Manome, kad pakeitimai yra padaryti skubotai, kad jie yra neapgalvoti, todėl kyla daug klausimų“, – teigia pirmininkė.
Tai darome tam, kad kelioms žmonių grupėms palengvintume socialinį mobilumą, tai yra, nėščiosioms, vienišiems tėvams, auginantiems vaiką iki trejų metų amžiaus ir laikiną fizinę negalią turintiems žmonėms.
Pasak J. Ivančenko, peržiūrėjus įstatymo pakeitimus kyla labai daug klausimų. Ir neaišku, kam iš tikrųjų tai bus naudinga. „Nesuprantame, kokiu būdu bus išduodamos kažkokios kortelės? Kokiais kriterijais vertinami? Ir apskritai, koks pačio projekto tikslas? Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad ne visi negalią turintys žmonės gali gauti automobilių statymo kortelę. Jai yra tam tikri reikalavimai. Kortelė išduodama žmonėms, turintiems judėjimo negalią. O, pavyzdžiui, nėštumas juk nėra liga. Galbūt čia infrastruktūros klausimas ar yra koks kitas interesas?“ – svarsto Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė.
Jeigu tokios įstatymų pataisos bus priimtos, gali atsitikti ir taip, jog neįgalieji apskritai neberas vietos, kur pasistatyti automobilį, kadangi jos ir šiuo metu būna dažnai „okupuotos“ savavališkų vairuotojų.
„Žmonės tiesiog atvažiuoja ir stato automobilius į neįgaliesiems skirtas vietas. Tačiau ta vieta yra ne tik dėl to, kad įrengta arčiau įėjimo. Ji yra praplatinta, kad žmogus galėtų plačiai atidaryti duris ir išsitraukti bei šalia pasistatyti neįgaliojo vežimėlį. Jam tai yra labai svarbu“, – aiškina J. Ivančenko.
Neįgalieji nusivylę
Neįgalumą turintis ir ne vienerius metus vairuojantis Martynas tokiu sprendimu įžvelgia akivaizdžią neįgaliųjų bendruomenės diskriminaciją. „Vairuoju maždaug devynerius metus. Per tą laiką negirdėjau tokio pokšto, kad kas nors būtų norėjęs taip padaryti. Nors politika labai nesidomiu, bet ką ši valdžia šiuo metu daro... Pasakysiu sąžiningai, tokios tragedijos dar nesu matęs. Nėščiosioms leisti statyti automobilį neįgaliųjų sąskaita? Nelabai suprantu, kodėl turi kentėti neįgalieji“, – mano jis.
Anot Martyno, automobilių statymas neįgaliųjų vietose yra neišsprendžiama bėda, kurią toks įstatymas tik dar labiau pablogins. Nebent bus imtasi ir atitinkamų veiksmų baudžiant pažeidėjus.
„Ši problema jau daug metų nesikeičia. Pavyzdžiui, savaitgaliais prie prekybos centrų atrodo, kad visi neįgalieji suvažiuoja. Priėmus minėtą įstatymą situacija gali tik pablogėti. Aš pasisakau už baudų didinimą. Internete mačiau nuotrauką, kur vienoje užsienio šalyje ant asfalto neįgaliųjų vietoje buvo parašyta – „200 eurų“. Jeigu ir pas mus tokios žinutės neįgaliųjų parkavimo vietose būtų rašomos, o policija realiai šitaip baustų, tada būtų efektas“, – įsitikinęs pašnekovas.
Martynas nesiruošia taikstytis su tokiomis įstatymo pataisomis ir, jeigu joms bus pritarta, atitinkamai į tai reaguos. „Jeigu matysiu, kad yra užimtos neįgaliųjų vietos, statysiu mašiną per dvi sveikiesiems skirtas vietas. Ir viskas. Nes man reikės atsidaryti duris, reikės įsidėti pirkinius“, – sako jis.
Komentaras
Seimo narys Mindaugas Puidokas:
– Šiuo metu koreguojame įstatymo projektą. Jis buvo truputį ne taip suprastas bei iškomunikuotas. Iš tikrųjų nebus taip, kad į neįgaliųjų vietas automobilius galės statyti nėščiosios. Tiesiog turės būti numatytos naujos automobilių statymo vietos su kitokiu ženklinimu.
Be to, šis įstatymo projektas susijęs su daugiau dalykų. Pavyzdžiui, bus galima sustoti ten, kur yra ženklas „stovėti draudžiama“. Taip pat bus leidžiama važiuoti vietose, kur įvažiavimas draudžiamas. Tai darome tam, kad kelioms žmonių grupėms palengvintume socialinį mobilumą, tai yra, nėščiosioms, vienišiems tėvams, auginantiems vaiką iki trejų metų amžiaus ir laikiną fizinę negalią turintiems žmonėms.
Jeigu matysiu, kad yra užimtos neįgaliųjų vietos, statysiu mašiną per dvi sveikiesiems skirtas vietas. Ir viskas.
Žinoma, Vidaus reikalų ministerija turės nutarti, kaip visa tvarka bus realizuojama praktikoje. Bet greičiausiai, jog atsiras tam tikri ženklinimai. Ir, pavyzdžiui, nėščiosioms bus labai nesunku išsiimti tą pažymą. Vienišus tėvus irgi žinome pagal Registrų centro duomenis. Ir galiausiai, laikiną negalią matysime pagal konkretų įvykį, nelaimę. Individualiai bus sprendžiama, ar tas žmogus gali gauti ženklinimą. Nes jeigu jam, pavyzdžiui, tik nosies pertvara sulūžus, natūralu, kad jis į geresnę automobilio statymo vietą neturėtų pretenduoti.
Neįgaliųjų vietos iš esmės liks patiems neįgaliesiems. Tiesiog jos atitinkamai pagal žmonių srautą turės būti išmintingai apskaičiuotos. Ir prie prekybos centrų turėtų būti įrengtos papildomos vietos, kurios leistų tai įgyvendinti.
Tarp kita ko
Ženklą „Neįgalusis“ naudoti ir mašinas neįgaliųjų vietose statyti gali:
Automobilius vairuojantys asmenys, kuriems nustatytas iki 30 proc. darbingumo ar didelių specialių poreikių lygis, arba jie turi neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę.
Žmonės, vežantys asmenis, kuriems nustatytas iki 25 proc. darbingumo arba didelių specialiųjų poreikių, arba sunkus neįgalumo lygis. Socialinės globos įstaigos, kai joms priklausančiomis priemonėmis vežami neįgalieji.
Techninės pagalbos neįgaliesiems centro ir skyrių darbuotojai, kai įstaigai priklausančiomis mašinomis yra teikiamos paslaugos neįgaliesiems.
Dokumentas, suteikiantis teisę naudoti ženklą, yra neįgaliojo pažymėjimas arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortelė, pateikiama kartu su neįgaliojo pažymėjimu.
Bauda už neįgaliųjų vietoje pastatytą automobilį, kuris neturi tam teisės, siekia nuo 30 iki 90 eurų.
Naujausi komentarai