Pereiti į pagrindinį turinį

Tautos automobiliui "Audi" - 100 metų

2009-11-25 13:33
Pirmtakas: 1968 m. keturių durų sedano kėbulu pasirodęs „Audi 100“ ilgainiui tapo vienu geidžiamiausių automobilių.
Pirmtakas: 1968 m. keturių durų sedano kėbulu pasirodęs „Audi 100“ ilgainiui tapo vienu geidžiamiausių automobilių. / Gamintojo nuotr.

Prieš 100 metų įkurta "Audi" kompanija iki šiol ištikima savajam šūkiui – "Technikos pranašumas" (vok."Vorsprung durch Technik").

Jeigu ekspromtu surengtume apklausą, kokios markės automobilis turėtų būti vadinamas lietuvių tautos automobiliu, mažiausiai penkių iš dešimties apklaustųjų vaizduotėje iškiltų keturi tarpusavyje sujungti žiedai ir jie ištartų: "Audi" (likusioji dalis veikiausiai pagalvotų ne apie markę, bet apie konkretų modelį – "Volkswagen Golf").

Kai pasigirsta kalba apie "žiedų valdovą", daugeliui tampa aišku, kad minimas ne filmo herojus, o vairuotojas, neabejingas "Audi" automobiliams. Per ilgą laiką šie automobiliai užsitarnavo įvairių epitetų bei pravardžių: "silkė", "slidė", "bulka" ir panašiai. Jei reikia apibūdinti važiavimo komfortą, patiriamą prie "Audi" vairo, dažnai ištariamas daug ką pasakantis žodis: "Laivas".

Ne vienas Vakarų Europos šalyse dažniau apsilankantis vairuotojas patvirtins, kad ne tik dėl antrąja religija laikomo krepšinio mūsų šalis žinoma svetur. Dažnas yra girdėjęs vokiečius ar olandus smalsaujant: "Sakote iš Lietuvos? Ar tai ta šalis, kur važinėja daug "Audi" ir "Volkswagen" automobilių? Ką jūs su tokia gausybe vienodų mašinų veikiate? Kad ir kiek sutiktum naudotų automobilių pirkėjų, jie labiausiai geidžia būtent tokių."

Vadinasi, mūsų šalies automobilininkai turėtų kelti šampano taures drauge su Vokietijos gamintojais ir keturių žiedų simboliui neabejingais vairo broliais iš kitų šalių. Mat šiemet "Audi" mini šimto metų sukakties jubiliejų.

Šis skambus jubiliejus oficialiomis ceremonijomis pradėtas minėti dar šių metų liepos viduryje, nes bendrovės įkūrimo diena laikoma 1909-ųjų liepos 16-oji. Tačiau šventė tęsiasi visus metus.

"Mes didžiuojamės "Audi" prekės ženklo tradicija ir mūsų kompanijos sėkmės istorija. Reikia žinoti savo šaknis, jeigu nori naujomis idėjomis ir naujovėmis formuoti ateitį", – sako kompanijos "Audi" valdybos pirmininkas Rupertas Stadleris. Savo pagrindinius pranašumus – patrauklų automobilių dizainą ir juose diegiamas pažangias technologijas – ši automobilių gamintoja akcentuoja kiekviename žingsnyje.

Keturi "Audi" žiedai simbolizuoja "Audi", DKW, "Horch" ir "Wanderer" prekės ženklus, kuriuos sujungus 1932 m. buvo įkurta "Auto Union". "Auto Union" ir NSU, susijungusios 1969-aisiais, itin daug nuveikė tobulindamos ir kurdamos automobilius. Šiandien gyvuojanti kompanija "Audi AG" 1985 m. buvo suformuota iš "Audi NSU Auto Union AG". Populiariojo "Audi" prekės ženklo gimtine laikomas Cvikau miestas Vokietijoje.

Kompaniją "Audi" 1909 m. liepos 16 d. įkūrė Augustas Horchas. Pavadinimą jis pasirinko remdamasis lotynišku savo pavardės vertimu ("hark"). Iš daugiau kaip 50 vokiškų automobilių ženklų, kurie tuo metu egzistavo, "Audi" yra vienas trijų, išsilaikiusių iki šių dienų.

Iki šių dienų "Audi" gamintojai išliko vieni aktyviausių novatoriškų idėjų kūrėjų. Ką tik išplatinta vaizdo medžiaga, kurioje kompanijos inžinieriai pristato naujadarą "Autonomous Audi TTS". Esminis jo bruožas – automobilis važiuoja be vairuotojo. Tokio išradimo veikimo principai paremti palydovinėmis GPS sistemomis, nuotoliniu valdymu ir kitomis elektronikos naujovėmis.

Veikiausiai ne kiekvienas vairuotojas žino, kad itin išpopuliarėjusi visų ratų pavara – irgi anuometinių "Audi" inžinierių nuopelnas. Beveik prieš 30 metų "Audi" buvo pirmieji pasaulyje, pristatę keturių ratų pavaros technologiją serijinėje keleivinių automobilių gamyboje. "Quattro" vadinama nuolatinė visų ratų pavara, kurioje galia skirstoma tarp priekinės ir galinės ašių. Gamintojų paskaičiavimais, "quattro" sistema suteikia vairuotojams maždaug 25 proc. daugiau sukibimo su keliu.

Istorija: 1933 m. gamybos „Audi Front UW“ modelis – pirmasis „Audi“ automobilis su priekinių ratų pavara. Jėgainė – Ferdinando Porsche sukurtas 2 l tūrio šešių cilindrų variklis.
Gamintojo nuotr.


"Audi" flagmanas

Vienu populiariausių Lietuvoje pelnytai laikomas "Audi 100". Tai populiariausias modelis didelių lengvųjų automobilių klasėje.

"Audi 100" istorija prasideda 1968 m., kai išleistas pirmasis modelis – keturių durų sedanas. Šis modelis turėjo kietą, tvirtą ir gana lengvą kėbulą. Buvo varomas priekiniais ratais. Varikliai šiam modeliui buvo gaminami keturių cilindrų ir turėjo 80 arba 90 arklio galių. Pirmasis "Audi 100" dar buvo vadinamas C1. Pirmoji "šimtinė" buvo gaminama sedano kėbulu.

1969 m. pabaigoje pasaulį išvydo sportinė C1 versija "Audi 100 Coupe S", turėjusi galingesnį variklį, išvysčiusį 110 AG. "Coupe S" versija turėjo gausesnę standartinę įrangą, nei paprasta C1. Nepaisant visų privalumų, sportiškoji "Audi 100" versija nepasižymėjo gera apsauga nuo rūdžių, todėl daugelis to meto "Coupe S" tiesiog surūdijo.

1976-ieji – "Audi C2" gimimo metai. Su šiuo modeliu į "Audi" automobilių šeimą atėjo ir naujasis 5 cilindrų variklis. Tiesa, praėjo dar nemažai metų, kol jis buvo galutinai ištobulintas. C2 skyrėsi savo išvaizda nuo C1. Ji tapo ilgesnė, kampuotesnė.

1977-aisiais, "Audi" pristatė naują modelį "Audi 100 Avant". Jis buvo sukurtas C2 bazėje ir tapo tarsi tarpine grandimi tarp hečbeko ir universalo tipo kėbulų. Ilgainiui "Avant" vardas prigijo visiems tokio kėbulo tipo "Audi" modeliams. 1977 m. "Audi 100 Avant" buvo gaminamas su trimis skirtingais varikliais: keturių cilindrų 1,6 l 65 kW, 2,0 l 84,5 kW bei penkių cilindrų 2,2 l 100 kW galios. Penkiacilindris "Audi 100 Avant" galėdavo pasiekti 190 km/h maksimalų greitį. Kartu su C2 "Audi" pirmą kartą pristatė dyzelinį variklį. Jis buvęs 2,0 l tūrio, 5 cilindrų ir išvystydavo 70 arklio galių. Šis motoras pasižymėjo dideliu ekonomiškumu.

1982 m. pasirodė "Audi" modelis, kuriam lietuviai vairuotojai prilipdė "silkės" pravardę. Panašumų su šia žuvimi išties yra, kadangi "Audi 100" pasižymi savo ilgu ir ištęstu kėbulu. Tačiau būtent tokia kėbulo forma suteikė šiam automobiliui puikias tam metui aerodinamines savybes. Taip pat C3 turėjo visiškai cinkuotą kėbulą, kas ilgam apsaugo nuo rūdijimo.

"Silkės" buvo gaminamos su 4 durų sedano kėbulu, arba 5 durų universalo ("Avant") kėbulu. Varikliai buvo dviejų tipų: Otto arba dyzeliniai, keturių arba penkių cilindrų. Darbinis tūris 1760–2461 kub. cm. Galingiausias "Audi C3" variantas turėjo net 165 AG. Dar vienas puikus dalykas įdiegtas į "Audi C3" – visų varančiųjų ratų sistema "Quattro".

Iki 1988-ųjų "Audi C3 Avant" modelio durų rankenėlės buvo išorėje, o vėliau "paslėptos" durelėse. Be to buvo pakeistas prietaisų panelio dizainas – tapo apvalesnis ir patrauklesnis vairuotojui.

Paskutinis "Audi 100" modelis – 1990 m. pabaigoje pasaulį išvydusi ketvirtosios kartos šimtinė. C4 modelis smarkiai skyrėsi savo išvaizda. Automobilio kėbulas tapo dar apvalesnis ir aerodinamiškesnis. C4 varikliai buvo gaminami nuo 2.0 l (115 AG) iki 2.8 l (175 AG) benzininiai bei 2.5 l (115 AG) TDI. "Audi 100 C4" taip pat, kaip ir ankstesni modeliai, buvo gaminami sedano arba "Avant" tipo kėbulu. Taip pat buvo galima pasirinkti C4 su visais varančiaisiais ratais. Galingiausia "Audi C4" versija būtent ir buvo su visų ratų pavara "Quattro". Norint pabrėžti sportiškumą, šiam automobiliui suteiktas S4 vardas. Jis turėjo 2.2 l variklį su įmontuota turbina. Galia siekė net 230 AG, o maksimalus greitis – 245 km/h.

1997 m. pasaulį išvydo "Audi A6" modelis, pakeitęs iki tol net beveik 30 metų gamintą legendinę "Audi 100".

Parengė Julius Denafas (Autonews.lt)

Pabrėžia: patrauklų "Audi" automobilių dizainą ir juose diegiamas pažangias technologijas šių automobilių gamintojai akcentuoja kiekviename žingsnyje.
AFP nuotr.


Įsimintini "Audi" metai

1909 m. Zwikau mieste Augustas Horchas įsteigia ribotos atsakomybės bendrovę "GmbH Augusto Horcho automobilių gamykla". Po ginčų dėl pavadinimo teisių jis pervardina firmą į bendrovę "GmbH Audi automobilių gamykla".

1911 m. Austrijoje, žygyje per Alpes, "Audi" švenčia pirmąją automobilių sporto sėkmę.

1915 m. "Audi" gamykla pertvarkoma į akcinę bendrovę "AG Audi gamykla". Pagrindinis kapitalas sudaro 1,5 mln. markių.

1921 m. K modelio "Audi 14" (50AG) – pirmasis Vokietijos gamybos automobilis su vairu kairėje pusėje.

1923 m. Modelis M – pirmasis "Audi" automobilis su šešių cilindrų varikliu.

1927 m. "Imperator" (100 AG) – pirmasis "Audi" automobilis su aštuonių cilindrų varikliu.

1928 m. Jörgenas Skafte Rasmussenas – Zschopau variklių/DKW gamyklos savininkas ir vienas didžiausių pasaulyje motociklų gamintojų – perima didžiąją akcijų dalį ir prijungia akcinę bendrovę "AG Audi gamykla" prie savo koncerno.

1931 m. Priekiniais ratais varomas DKW – pirmasis Vokietijos gamintojų lengvasis automobilis, gamintas stambiomis serijomis su priekinių ratų pavara.

1932 m. "Audi", "Horch" ir Zschopau /DKW automobilių gamyklos susijungia į akcinę bendrovę "AG Auto Union" ir perima kelioninių automobilių padalinį. Naujoji emblema su keturiais žiedais simbolizuoja keturias naujojo koncerno markes.

1933 m. "Audi Front UW" modelis – pirmasis "Audi" automobilis su priekinių ratų pavara. Jėgainė – Ferdinando Porsche sukurtas dviejų litrų tūrio šešių cilindrų variklis.

1934 m. "Auto Union" su modeliu A įsitraukia į prestižines "Grand Prix" serijos automobilių lenktynes. Šis modelis – šiandieninės "Formulės 1" pirmtakas.

1940 m. Paskutinis to meto "Audi" lengvasis automobilis nurieda nuo konvejerio.

1945 m. Beveik visos "Auto Union" akcinės bendrovės gamyklos atsiduria Sovietų Sąjungos užimtoje zonoje. 1948 m. Chemnitze esanti "Auto Union" bendrovė išbraukiama iš Prekybos registro.

1945 m. Buvę "Auto Union" darbuotojai Ingolstadte įsteigia centrinį atsarginių dalių tiekimo sandėlį.

1949 m. Ingolstadte įsteigiama ribotos atsakomybės bendrovė "GmbH Auto Union". Iš pradžių gaminami tik motociklai ir nedideli krovininiai automobiliai, o nuo 1950 m. – ir lengvieji DKW markės automobiliai. Visi – su dvitakčiais varikliais.

1958 m. Akcinė bendrovė "AG Daimler–Benz" iš pradžių perima 88 proc., o po metų – 100 proc. "Auto Union" įmonės kapitalo.

1965 m. Ribotos atsakomybės bendrovę "GmbH Auto Union" perima "Volkswagen". Nuo šiol ir Ingolstadte gaminami "Volkswagen Käfer".

1965 m. Vadovaujant Ludwigui Krausui "Auto Union" bendrovėje DKW F 102 pagrindu pagaminamas pirmasis pokario modelis su keturtakčiu varikliu. F 103 modeliui suteikiamas "Audi" pavadinimas.

1968 m. Pristatytas "Audi 100" – pirmasis savarankiškas atkurtos markės modelis.

1969 m. Ribotos atsakomybės bendrovė "GmbH Auto Union" susijungia su akcine bendrove "NSU variklių gamykla" (NSU Motorenwerke) ir tampa akcine bendrove "Audi NSU Auto Union" su būstine Neckarsulme.

1971 m. Šūkis "Pranašumas technikos priemonėmis" naudojamas kaip reklama "NSU Ro 80" modeliui (su rotoriniu Vankelio varikliu).

1976 m. "Audi 100" debiutuoja kaip pirmasis markės automobilis su penkių cilindrų benzininiu varikliu.

1979 m. "Audi 200 turbo" – pirmasis markės automobilis su turbininiu benzininiu varikliu.

1980 m. "Audi quattro" – pirmasis daugiaserijinės gamybos lengvasis automobilis su nuolatine visų keturių ratų pavara.

1982 m. "Audi" kaip pirmoji Vokietijos automobilių markė gamintojų įskaitoje laimi pasaulio ralio pirmenybes ir šį pasiekimą pakartoja 1984 m.

1983 m. Suomis Hannu Mikkola su "Audi" tampa pasaulio automobilių ralio čempionu. Šį titulą su "Audi" 1984 m. vėl iškovoja švedas Stigas Blomqvistas.

1983 m. "Audi" įsteigia ribotos atsakomybės bendrovę "GmbH Audi quattro", kurioje nuo devintojo dešimtmečio vidurio pagal individualius poreikius modifikuojami serijinės gamybos automobiliai.

1985 m. Verslovės pavadinimas pakeičiamas į akcinę bendrovę "AG AUDI". Firmos būstinė vėl perkeliama į Ingolštadtą. "Audi 100" – pirmasis stambiaserijinės gamybos lengvasis automobilis su visiškai cinkuotu kėbulu.

1988 m. "Audi V8" tampa pirmuoju markės atstovu lengvųjų automobilių aukštesniojoje klasėje.

1989 m. Į "Audi100" automobilį įmontuotas itin pasiteisinęs tiesioginio įpurškimo TDI dyzelinis variklis.

1990 m. Hansas-Joachimas Stuckas su "Audi V8" tampa Vokietijos lengvųjų automobilių pirmenybių (DTM) čempionu. 1991 m. šį titulą "Audi" markei pelno Frankas Biela.

1991 m. Pristatomas "Audi 80" pagrindu sukonstruotas kabrioletas "Audi Cabriolet".

1993 m. Györe (Vengrija) atidaroma nauja gamykla ("Audi TT" ir variklių gamyba).

1994 m. "Audi A8" tampa pirmuoju serijiniu lengvuoju automobiliu su laikančiuoju aliumininiu kėbulu (Space Frame).

1999 m. "Audi A2" – pirmasis šios markės mažasis automobilis su laikančiuoju aliumininiu kėbulu.

2000 m. "Audi", "Seat" ir "Lamborghini" markės "Volkswagen" koncerno sudėtyje sujungiamos į "Audi" grupę. "Audi" su R8 švenčia pirmąją komandinę pergalę 24 val. lenktynėse Le Mane.

2004 m. Švedas Mattias Ekstromas su "Audi A4" tampa Vokietijos lengvųjų automobilių pirmenybių (DTM) čempionu ir šį pasiekimą pakartoja 2007 m.

2006 m. Naujasis "Audi R10 TDI" sportinis prototipas – pirmasis automobilis su dyzeliniu varikliu, tapęs 24 val. legendinių lenktynių Le Mane nugalėtoju.

2008 m. Timo Scheideris su "Audi A4" laimi Vokietijos lengvųjų automobilių čempionatą (DTM).

2009 m. "Audi" dalyvauja LeMans 24 valandų lenktynėse su "Audi R15". Ženevos automobilių parodoje pristatomas "Audi" E-tron, liudijantis šio prekės ženklo ateities tendencijas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų