Pereiti į pagrindinį turinį

Lukiškių aikštėje iškilo įspūdinga instaliacija

2025-01-23 17:57

Prasidėję Vilniaus kaip Europos žaliosios sostinės metai į miestą atnešė naujovių – sostinės centre pristatyta menininkės Jolitos Vaitkutės sukurta įspūdinga instaliacija „Miestas – besiskleidžiantis žiedas“, sukurta iš atliekų. Šis meno kūrinys simbolizuoja tvarumo idėjas ir kviečia vilniečius bei miesto svečius pagalvoti apie atsakingą vartojimą bei santykį su gamta.

„Europos Komisijos suteiktas 2025 metų Europos žaliosios sostinės titulas – tai galimybė didžiuotis nuveiktais darbais – nuo aplinkosaugos iniciatyvų iki darnaus miesto vystymo sprendimų. Šis apdovanojimas yra ne tik įvertinimas, bet ir atsakomybė kiekvieną dieną siekti aukštesnių standartų, drąsiai imtis naujų projektų ir įkvėpti kitus miestus siekti tvarumo tikslų“, – teigė Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Kūriniui naudotos medžiagos – mieste nugulusios atliekos

Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva menininkės J. Vaitkutės kurta instaliacija – bitė, kuriai sukurti buvo naudojamos mieste rastos atliekos. Instaliacijos medžiagomis pasirūpino miesto tvarkymo įmonė „Grinda“ bei atliekų tvarkymo įmonė „Ekobazė“. 

„Žalumo ir tvarumo tema yra itin plati ir viską apimanti, tad kartais žmonėms tampa sunku viską aprėpti. Aš bandau prisidėti prie šio supratimo vizualiai, naudodama savo kūrinius, kad žmonės galėtų geriau suvokti šias aktualijas. Pasirinkau medžiagas, kurios pilnai dalyvauja perdirbimo cikluose – tai miesto šiukšlės, laikinai sustojusios šiame cikle, tačiau netrukus vėl į jį sugrįšiančios. Pavyzdžiui, miesto suoliukai, automobilių padangos, plastikas ar metalinės konstrukcijos“, – sakė instaliacijos autorė. 

S. Žiūros nuotr.

„Ekobazės“ direktorė Marina Curko-Notkuvienė tikisi, kad instaliacija ne tik papuoš sostinę, bet ir taps svarbiu priminimu visiems, kad kiekvieno kasdieniai veiksmai daro poveikį aplinkai.

„Ši instaliacija „Miestas – besiskleidžiantis žiedas“ – puikus pavyzdys, kaip atliekos gali būti prikeltos naujam gyvenimui. Instaliacijai pagaminti buvo panaudotos padangų atliekos ir perdirbtas plastikas, kuris, pasibaigus projektui, bus dar kartą perdirbtas ir panaudotas naujiems gaminiams kurti. Tai akivaizdžiai parodo, kad atliekos gali būti prikeltos dar vienam gyvenimui ir tapti kūrybos, įkvėpimo bei tvarumo simboliu“, – tvirtino M. Curko-Notkuvienė.

Bitė – tvarumo ir ryšio su gamta simbolis

Instaliacijos pagrindiniu akcentu tapusi bitė pasirinkta neatsitiktinai. Bitės – esminė gamtos ekosistemos dalis, o jų gyvenimas mieste liudija žalumą ir darnią sąsają su gamta.

„Daugumai lietuvių avilio vaizdinys ir bičių darbštumo simbolika yra itin artima ir savaime suprantama. Vilniuje bitės taip pat randa savo vietą – ant miesto stogų jau įsikūrę aviliai, į kuriuos bitės atskrenda atlikti savo svarbią misiją. Tai puikus pavyzdys, kaip urbanistinė aplinka gali derėti su gamta. Bitės čia tampa ne tik gamtos dalimi, bet ir simboliu, primenančiu, kad miestas yra tarsi žiedas, į kurį jos atskrenda, puoselėdamos gyvenimą“, – teigė J. Vaitkutė.

Instaliaciją vilniečiai bei miesto svečiai gali apžiūrėti nuo sausio 23 d. Lukiškių aikštėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra