Dėvėtų drabužių atgimimas Pereiti į pagrindinį turinį

Dėvėtų drabužių atgimimas

2010-11-07 17:32
Virsmas: dėvėtus drabužius studentai persiuvo taip, kad jie tapo nebeatpažįstami.
Virsmas: dėvėtus drabužius studentai persiuvo taip, kad jie tapo nebeatpažįstami. / Gediminas Bartuška

Pasaulis mokosi gyventi taupiau. Ir atrodyti madingam tai netrukdo. Tai bando įrodyti jaunieji dizaineriai, naujam gyvenimui prikėlę senus drabužius.

Stengėsi ne dėl pažymio

Marškiniai tapo šortais, džinsinis švarkas – kelnėmis, o keliolika marškinių – suknele ar vasariniu paltu. Tokius savo kūrybos rezultatus projektui "Remake" po ne vienos nemiegotos nakties pristatė Vilniaus dailės akademijos studentai, gavę užduotį perkurti dėvėtus drabužius.

Stengtis vertėjo ne tik dėl geresnio pažymio – jų darbai bus parduodami įvairiose sostinės vietose, o surinktos lėšos bus skirtos Vilniaus miesto motinos ir vaiko pensionui.

Dizaino studentės visa galva paniro į šią užduotį – norėjo prisidėti prie gero darbo, be to, netikėtai sužavėjo pats procesas. Iki šiol siuvusios tik iš naujų medžiagų jos atrado naujas galimybes.

Sunaudojo vienuolika marškinių

"Išsitraukiau namie kalną drabužių, pasiėmiau vieną džemperį ir ėmiau jį visaip lankstyti – pamačiau, kad išeina medžiaginė rankinė", – apie kūrybos procesą pasakojo Justina Raudonytė.

Jos kurso draugė Birutė Simokaitytė suknelei-paltui sunaudojo vienuolika marškinių – reikėjo jų visų rankovių. O kai drabužis buvo baigtas, pati nustebo atradusi, kad jį galima nešioti keliais būdais.

"Norėjau įamžinti šį drabužį fotosesijoje. Ir tada visai netikėtai pastebėjau, kad jį galima nešioti ir įprastai, susegus per vidurį, ir persukus šonu", – pasakojo ji, rodydama originalų drabužį, kurį galima nešioti tiek kaip marškinius, tiek kaip suknelę ar net kaip vasarinį paltą.

Dar vienas įdomus studentų kūrinys – Monikos Klupšaitės džinsai, perdaryti iš prieš tai buvusio švarko. Tinkami ir vyrams, ir moterims, nebijantiems išsiskirti minioje. "Pati išbandžiau – juos nešioti tikrai patogu. Be to, dar galima įvairiai transformuoti – atraitoti, arba net pritaikyti dydį ant juosmens kitaip persegus sagas", – rodė autorė.

Jaunosios dizainerės juokėsi, kad tiesiog persiūti kišenių ar apykaklių joms nepakaktų – vis dėlto jos jau beveik profesionalės, tad ieško naujų iššūkių.

Idėja – itin populiari

Projekto sumanytojai pripažįsta: jų idėja nėra unikali. Visas pasaulis žengia link to – vadinamoji "recycling fashion" (mada iš perdirbtų medžiagų) dabar itin populiari.

"Studentams buvo tokia užduotis – iš įvairių antrinių žaliavų padaryti ką nors naujo, bet į tai pažiūrėti ne kaip stilistams, o kaip dizaineriams. Sukurti naują drabužių dizainą taip, kad tai būtų dėvimi daiktai, kurie galėtų gyventi antrą, o kartais ir trečią ar ketvirtą savo gyvenimą. Be to, taip sprendžiame ir etinę problemą: saugome gamtą, aplinką, mažiname vartojimą, – kalbėjo kurso vadovė dizainerė Jolanta Talaikytė. – Turime kurti nenutrūkstamą grandinę: turi būti ne tik, tarkime, ekologinė mada, bet ir etiška mada, etiškas verslas, etiška prekyba, gamyba ir visa kita. Šitas idėjas mes žinome ir norime jas įtraukti į savo mokymosi procesą."

Užsidirbti neplanuoja

Projekte dalyvaujančios jaunosios dizainerės apie solidų uždarbį kol kas nesvajoja. "Dabar mums svarbiausia – kūryba. O už kiek bus parduodami mūsų drabužiai, dar nežinome", – visos kaip viena tvirtino. Tačiau jų kurso vadovė J.Talaikytė pabrėžė, kad drabužis dėl to, kad jį kūrė studentas, tikrai nėra prastesnis ir neturi būti pigesnis.

"Viskas yra derybų klausimas. Kartais juk būna, kad ir nemokamai sukuri, pavyzdžiui, socialiniam projektui kaip šis", – sakė ji.

Merginos pasakojo dėl šios idėjos negailėjusios savo pačių santaupų. Jei tarp suaukotų drabužių nerasdavo atitinkančių jų viziją, keliaudavo į dėvėtų drabužių parduotuves.

Akciją vykdančios labdaros krautuvės "Not a shop" atstovė Dovilė Mačiulytė patikino, kad drabužiai, patekę į parduotuves, nebus labai brangūs: "Galbūt apie 50–100 litų, dar tiksliai neįvertinome, bet tikrai nenorime užkelti labai aukštų kainų, kad tie drabužiai tik kabėtų lentynose. Mes norime surinkti šiek tiek lėšų, kurias galėsime skirti Motinos ir vaiko pensionui."

Kada bus pradėta prekiauti drabužiais, idėjos autoriai dar neapsisprendė. Dalis į parduotuves atkeliaus tik sausį po kolekcijų pristatymų, tačiau kai kuriuos kūrinius galbūt bus galima rasti ir anksčiau.


Kur įsigyti

Projekto "Remake" drabužiai bus parduodami labdaros krautuvėje "Not a shop" (T.Ševčenkos g. 16A). Taip pat jų bus galima įsigyti kituose "Not a shop" taškuose, partnerių prekybos vietose – kavinėse "Coffee Inn" (Trakų g. ir Pilies g.), "Tamsta kava" (Subačiaus g.), blusturgyje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų