Naujoji Seimo valdžia suformuota kone per 15 minučių. O pakeisti Vilniaus miesto valdžią neužtenka ir pusantrų metų. Šią savaitę sostinės politikai vėl sėsis prie sunkių derybų stalo.
Derėsis ir dėl Vilniaus
Daugiausia vietų Seime iškovojusi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) vakar pasirašė susitarimą su dešiniosiomis ir centro politinėmis partijomis dėl naujos valdžios formavimo.
Neatmetama, kad vienu derybų objektų gali būti ir Vilniaus miesto savivaldybė. Mat tos pačios politinės jėgos: konservatoriai, liberalcentristai ir liberalai dar liepą paskelbė burią naują daugumą Vilniaus mieste.
Iki rugsėjo pradžios šios partijos laikėsi susitarimo į Vilniaus mero postą iškelti liberalą Arūną Štarą ir jo vadovaujamai frakcijai paskirti Kultūros komiteto vadovo vietą. Mainais už šiuos postus konservatoriai tikėjosi gausią savivaldybės administracijos direktoriaus, dviejų vicemerų ir trijų pagrindinių komitetų pirmininkų vietas.
Derybose dalyvavusiems liberalcentristams ir Nepriklausomai frakcijai liktų po vicemerą bei tektų pasidalyti trijų komitetų pirmininkų kėdes.
Tiesa, Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis atskleidė nenorintis į Seimo reikalus painioti Vilniaus savivaldybės. "Paskui gali pradėti pretenzijas reikšti ne tik sostinės, bet ir kitos Lietuvos savivaldybės", – argumentavo E.Masiulis.
Bliūkšta senas planas
Šios savaitės antroje pusėje derybos dėl naujos Vilniaus valdžios vėl bus atnaujintos, tačiau pirminiai susitarimai gali būti atmesti.
Mat Seimo rinkimų rezultatai pakoregavo partijų ambicijas. Šiuo metu naujos valdžios formavimą kuruojantis liberalcentristas Gintautas Babravičius atskleidė, jog palaikančiųjų A.Štaro kandidatūrą gali būti mažiau nei prieš Seimo rinkimus.
"Mes įvardijome liepą, kad remtume A.Štarą kaip kandidatą į merus. Kol kas nebuvo aptarinėjami kiti variantai, tačiau pokyčių gali būti. Pirmiausia, savo ambicijų užimti mero postą nėra atsisakę socialdemokratai ir konservatoriai. Mūsų ambicijos taip pat gali sustiprėti", – prognozavo G.Babravičius.
Kad konservatorių parama A.Štarui nebėra tokia tvirta, leido suprasti ir TS-LKD pirmininkas Andrius Kubilius. Jis patikino, kad pirminiai susitarimai dėl valdžios pasidalijimo Vilniuje tebegalioja, tačiau ar jie bus įgyvendinti – nežinia.
A.Kubilius tikisi trečiadienį turėti tikslesnės informacijos apie derybas dėl valdžios dalybų sostinėje.
Kortas maišo nepriklausomieji
Opozicija tikina, kad naujai valdžiai formuoti jau turi užsitikrinusi daugumos Vilniaus tarybos narių paramą. Interpeliaciją Vilniaus merui Juozui Imbrasui pasirašė 26 sostinės politikai: 10 konservatorių, 9 liberalcentristai, 4 sąjūdininkai ir 3 paslaptyje laikomi politikai.
Neoficialiomis žiniomis, tai – Nepriklausomos frakcijos nariai: seniūno pavaduotoja Larisa Dmitrijeva, Sergejus Dmitrijevas ir Olegas Gluchovas. Jie iki rugsėjo dalyvavo neoficialiose derybose dėl naujos sostinės valdžios formavimo.
Tiesa, Nepriklausoma frakcija yra pagrindinis opozicijos galvosūkis. Mat ši penkių narių grupė vis dar neapsisprendžia, su kuriais norėtų dirbti: pozicija ar opozicija.
Viską lems vienas balsas
Oficialiai šie tarybos nariai priklauso dabartinei valdančiajai koalicijai, kurios ašis yra Tvarkos ir teisingumo frakcija. Mainais už šią paramą L.Dmitrijeva pavasarį išsiderėjo mero patarėjo pareigas. Politikę viliojanti opozicija dabar jai siūlo mero patarėjo postą iškeisti į šiltesnę vicemero vietą.
"Vilniaus dienai" L.Dmitrijeva tikino, jog laikinai jos vadovaujama frakcija nei svarstė griauti dabartinę valdžią, nei pasirašinėjo interpeliaciją.
"Tu tą interpeliaciją matei? Aš, pavyzdžiui, nemačiau. Tai kaip galėjau ją pasirašyti?" – gynėsi L.Dmitrijeva. Tačiau politikė nebuvo tokia kategoriška paklausta, su kuo toliau ketina dirbti: su pozicija ar opozicija. L.Dmitrijeva atsakė, jog frakcija svarstys visų partijų siūlymus.
Neoficialiomis žiniomis, opozicija iki šiol nepareiškė interpeliacijos dabartiniam merui ne tik todėl, kad nesusitarė dėl postų, bet ir baimindamasi nepriklausomųjų išdavystės. Mat jeigu nors vienas iš 26 remiančiųjų balsuotų už J.Imbrasą, interpeliacija subliūkštų, o naują perversmą opozicija galėtų rengti tik po metų.
Socdemai vėl rems valdžią
Opozicijos planus suburti naują valdančiąją daugumą gali sujaukti ambicingieji socialdemokratai, ne kartą pareiškę, jog prie naujosios daugumos prisišlietų tik tuomet, jeigu jiems atitektų Vilniaus mero postas.
Vasarą palikę kyšių skandalo sudrebintą Tvarkos ir teisingumo partijos sulipdytą koaliciją ir dėl kategoriškų reikalavimų kone eliminuoti iš derybų dėl naujos valdžios, socialdemokratai svarsto galimybę grįžti.
"Tarsimės. Gyvenimo realybė tokia, kad reikia svarstyti visus variantus. Bet jeigu nuspręstume dalyvauti Tvarkos ir teisingumo koalicijoje, tai tik tuo atveju, jeigu turėtume daugiau įtakos", – motyvus vardijo socialdemokratų Vilniaus skyriaus pirmininkas Romas Adomavičius.
Galimybės grįžti į koaliciją Vilniaus mieste kategoriškai neatmetė ir socialdemokratų lyderis Gediminas Kirkilas. "Aš kol kas nematau ypatingo pagrindo mums sugrįžti atgal į valdžią, nebent būtų pasiūlymų arba kas nors keistųsi."
Didžiausiu pokyčiu įvardijamas galimas J.Imbraso išėjimas į Seimą. Meras iškovojo parlamentaro mandatą ir jo kol kas atsisakyti neskuba. Tačiau trauktis iš Vilniaus mero posto tikina taip pat nenorįs. Mat J.Imbrasui apleidus savivaldybę, Tvarkos ir teisingumo partija prarastų ir taip trapią įtaką Vilniaus savivaldybėje.
Formaliai socialdemokratai yra sostinės opozicijoje, tačiau pasitraukę iš valdžios savų postų neapleido. Jiems vis dar priklauso Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus postas. Manoma, kad norėdami savo rankose išlaikyti šią svarbią pareigybę, socialdemokratai sutiktų grįžti pas Tvarkos ir teisingumo narius ir užimti jiems pagal kvotą priklausiusią vicemero vietą.
Pokyčiai Vilniaus miesto taryboje
Išeina į Seimą - Pakeičia Vilniaus taryboje
Kęstutis Masiulis - Dainius Kreivys
Stasys Šedbaras - Algimantas Vaitkus
Michalas Mackevičius - Zbignievas Maciejevskis
Dar neapsisprendę - Laukia eilėje
Juozas Imbrasas - Darius Radvila
Raimundas Alekna Žibartas - Juozas Jackūnas
Naujausi komentarai