Meras Juozas Imbrasas neprisimena, iš kur gavo 175 tūkst. litų pajamų. Jo žmona tikina, kad viskas legalu – sutuoktiniai sūnui pardavė butą, bet jame ir toliau gyvena. Panašūs sandėriai dažnai laikomi neskaidriais.
Per metus – ketvirtis milijono
Vilniaus miesto biudžete žioji 16 mln. litų skylė. Viltis, kad miesto pinigai bus teisingai panaudoti, dar labiau sumažėja paaiškėjus, jog Vilniaus meras J.Imbrasas nesusitvarko net asmeninių finansų.
J.Imbraso neūkiškumas pasimatė "Vilniaus dienai" peržiūrėjus mero pajamų ir turto deklaraciją už 2007 metus. Joje J.Imbrasas nurodė, kad pernai jo gautų pajamų suma siekia 246 473 litus.
Žinant, kad Vilniaus mero alga per mėnesį su priedais ir priemokomis negali viršyti 5,9 tūkst. litų, ketvirčio milijono dydžio metinės pajamos sukelia abejonių. Kaip J.Imbrasas užsidirbo tokią sumą?
"Tikrai taip parašyta? Biesas žino, iš kur tokie pinigai. Žmona pildo deklaracijas. Ji ekonomistė, o aš tik inžinierius. Reikia pasitikslinti, gal įsivėlė kokia klaida. Aš tiek tikrai neuždirbu, mano alga mažesnė", – gūžčiojo pečiais Vilniaus galva.
Apie sandorį užmiršo
Kai susisiekėme su mero žmona Birute Imbrasiene, ši prisipažino laukusi žurnalistų skambučio. "Vyras pranešė, kad domitės. Viskas labai paprasta: deklaravome pinigus, gautus už parduotą butą Antakalnyje", – greito J.Imbraso praturtėjimo priežastis paaiškino B.Imbrasienė.
Ji neslėpė nustebusi, kad vyrui šis sandoris išgaravo iš atminties.
Tačiau sostinės mero užmaršumo ar išsiblaškymo priežastys netrukus paaiškėjo: turbūt nelengva prisiminti pardavus namus, kai iki šiol kasdien į juos grįžti – gyvenamoji J.Imbraso vieta taip ir nepasikeitė.
"O kodėl mes negalime jame gyventi? Pardavėme vaikams, jie mūsų nevaro. Kodėl turėtume dovanoti? Gal aš dukrai ką kitą padovanosiu. Gal sodybą. O gal nieko, nes vaikai jauni – tegu užsidirba", – ateities planus bandė atskleisti J.Imbrasienė.
Vis dar laiko savu
Imbrasai butą esą pardavė už 350 tūkst. litų. Šią sumą jie padalijo į dvi lygias dalis – kiekvienam po 175 tūkst. litų.
Tačiau J.Imbraso deklaracijoje nurodoma, kad jis tebėra buto Antakalnyje savininkas. Kalbėdamas apie išaugusias šildymo kainas meras iki šiol pabrėžia, kiek jam šiemet atsieis šildymas.
"Aš už savo 70 kv. m butą šiltą žiemą moku 400 litų, tad pabrangus šilumai mokėčiau 600, o šaltesnę žiemą ir 700 ar net 800 litų", – kalbėdamas su gyventojais parduotą butą vis dar savu vadina J.Imbrasas.
B.Imbrasienė nenorėjo atskleisti, kuriam iš vaikų pardavė butą. "Koks jums skirtumas, dukrai ar sūnui", – mero žmonai nepasitenkinimo nuslėpti nepavyko.
Moteris aiškino, kad dalį pinigų už butą gavo praėjusiais metais, o dalį šiemet. Tokiu atveju tai visai supainioja J.Imbraso pajamų deklaracijos kortas, nes pagal įstatymus 2008 m. Seimo rinkimuose kandidatuojantys asmenys deklaracijas pateikia tik už 2007 m. laikotarpį.
"Jei kas neaišku vyro deklaracijoje, jo ir klauskite. Aš atsakau tik už savo", – dar labiau suirzo B.Imbrasienė ir taip paneigė J.Imbraso teiginį, neva deklaraciją jam užpildė žmona.
Motyvai įvairūs
"Vilniaus dienos" domėjimasis jo turto ir pajamų deklaracija galiausiai suerzino ir patį merą.
"Su savo nuosavybe galime daryti, ką norime. Sūnus pasikalbėjo su motina, ir šeimyna nusprendė, kaip jai patogiau, taip ir padarė. Tai oficialus sandoris, viskas deklaruota – jokio kriminalo nėra. Kodėl turėčiau aiškintis? Ar jums patiktų, kad kas nors klausinėtų apie jūsų kišenę?" – piktinosi J.Imbrasas.
Kaip išleis už sūnui parduotą butą gautus 175 tūkst. litų, sostinės meras sakė negalvojęs. "Ką norėsiu, tą darysiu", – į kalbas nesileido J.Imbrasas.
Nekilnojamojo turto specialistai dienraščiui aiškino, kad šeimos nariai vieni kitiems butus parduoda dažniausiai dėl dviejų motyvų. Vienu atveju žmonėms prireikus deklaruoti lėšas po tokio sandorio atsiranda "baltų" pinigų.
Tokie sandoriai parankūs ir tiems, kuriems reikia pinigų stambioms investicijoms ar kitai veiklai. Paskolas būstui bankai suteikia bene lengviausiai – nereikia gaišti laiko rašant verslo planus.
Daiva Lukaševičiūtė-Binkulienė, Lietuvos notarų rūmų viceprezidentė
Nesakau, kad tėvai vaikams butus pardavinėja masiškai, tačiau tokių atvejų pasitaiko. Aš, kaip notarė, negaliu žmonių kamantinėti, kokie jų motyvai, tačiau susidariau įspūdį, kad tokį elgesį lemia kelios priežastys. Būna, kad vaikai su tėvais keičiasi butais, tarkime, vaikai persikrausto į tėvų namus, o tėvams nuperka kitą būstą. Pinigų srautų nesekame, bet turbūt pasitaiko, kad tėvai, gavę iš banko pinigus už neva parduotą butą, lėšas atiduoda vaikams, kad jie galėtų disponuoti tomis lėšomis – į ką nors investuoti ir panašiai. Paprastai tokiais atvejais nekilnojamasis turtas parduodamas rinkos kainomis, todėl tai nėra nelegalu.
Naujausi komentarai