Pereiti į pagrindinį turinį

Į Igarką išlydėti „Misija Sibiras“ dalyviai

2016-07-17 16:26
BNS inf.

Sekmadienio vakarą sostinėje Geležinkelių muziejuje į šiemetinę „Misija Sibiras“ išlydėta 16 dalyvių.

Iš Vilniaus jie skris į Rusijos Krasnojarsko miestą, iš ten dar kelias valandas keliaus iki Igarkos už Šiaurinio poliarinio rato, kur tvarkys lietuvių tremtinių kapus.

Dalyvių išlydėti atėjęs pirmasis faktinis šalies vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis džiaugėsi, jog misija sulaukia didžiulio populiarumo – dalyvauti ekspedicijoje norą buvo pareiškę 800 dalyvių.

Nepatekusiems V.Landsbergis siūlė bandyti savo gerą valią realizuoti kitaip, ieškoti kitos veiklos, iškėlė idėją burti ekspedicijas vyktį į Ukrainą padėti jos karo pabėgėliams.

„Smagu girdėti, kad jūsų kasmetinė akcija yra labai populiari, tiek daug norinčių, milžiniška atranka, bet tai nereiškia, kad tie, kurie nepateko, kokie nors netikę, jie kaupiasi ateičiai arba savo gerąją valią, gražią idėją turi galimybę realizuoti pačioj Lietuvoj ar kitur. Man atėjo į galvą mintis, o jei taip atsirastų idėja ir akcija – „Misija Ukraina“. Kai tiek daug yra norinčių padėti, parodyti solidarumą, čia pat yra didžiulė dirva, daugybė pabėgėlių, kuių namai sudeginti, artimieji nužudyti“, – kalbėjo V.Landsbergis.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas dėkojo ekspedicijos dalyviams sakydamas, kad jie – ta jaunoji karta, kuri pasiruošusi apginti tėvynę.

„Pirmiausia noriu jums padėkoti už tai, ką darote, kaip profesorius sakė, tai ne tik praeities prisiminimai, tai pamatas ateičiai, pamatas supratimui, į ką mūsų tauta gali atsiremti. Esate jaunoji karta, pasiruošusi apginti mūsų tėvynę, mūsų istoriją ir kurti ateitį“, – kalbėjo ministras.

Dalyvius išlydėjęs Europos Sąjungos ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas sakė esantis tikras, jog tai bus prasmingiausia ekspedicija jos dalyvių gyvenime.

„Jūs nuvykę į Sibirą, atšiauriausią tašką, Igarką, prisiliesite prie mūsų bendro likimo. (...) Aš esu tikras, kad jums tai bus pati prasmingiausia ekspedicija, kurią įsiminsite visam gyvenimui, kai prisiliesite prie to, ką lietuviai išgyveno, ir grįšite įgiję daugiau energijos, pasitikėjimo ir ryžto, kad mes galime“, – kalbėjo diplomatas.

Išlydėti ekspedicijos taip pat atėjo švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Ekspedicijoje už Šiaurinio poliarinio rato prie Jenisiejaus esančioje Igarkoje dalyvauja 16 asmenų. Sekmadienį palydėtuvėse ekspedicijos dalyviai buvo pasitikti susirinkusių plojimais.

Aštuntą kartą ekspedicijai vadovausiantis Arnoldas Fokas pažymi, kad Igarka pasirinkta kaip miestas, kuriame buvo gausiausia vienoje vietoje susitelkusi lietuvių tremtinių bendruomenė. Vien 1948 metais į Igarką buvo ištremta apie 8 tūkstančiai lietuvių.

Igarkoje yra išlikusios trys lietuvių kapinės – vienos didžiausių Rusijos teritorijoje. Vienoje jų esama net apie tūkstantį kapaviečių, daugelis paženklintos lietuviškais kryžiais, pranešė iniciatyvą remianti Prezidentūra.

Pasak ekspedicijos vadovo A.Foko, 1989-1990 metais nemažai lietuvių tremtinių palaikų pervežta į Lietuvą, tačiau didelė dalis kapų liko Igarkoje.

Projektui „Misija Sibiras“ pernai sukako 10 metų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų