Nesugebėję išsiaiškinti pasikeitusio įstatymo nuostatų, Kauno savivaldybės darbuotojai pasirinko absurdišką sprendimą – nusprendė nemokėti vaiko pinigų.
Pati nagrinėjo įstatymus
"Jeigu aš nemokėčiau kokio nors mokesčio, mano skola valstybei tikrai niekur nedingtų, o valstybė nenori grąžinti to, kas man teisėtai priklausė", – stebėjosi kaunietė Vilma Garliauskienė. Moteris apstulbo sužinojusi, kad nebegalės gauti vaiko pinigų, kurie jai priklausė pernai nuo kovo 1 iki gruodžio 31 d.
"Žinojau, kad po Naujųjų eisiu atostogų ir galėsiu ramiai susitvarkyti visus dokumentus, kad gaučiau vaiko pinigus, bet socialinė darbuotoja seniūnijoje man paaiškino, kad nuo Naujųjų metų atgaline data jų niekas nemokės, ir tokie prašymai nebepriimami", – pasakojo dviejų dukrų mama.
V.Garliauskienė nepatikėjo pateikta informacija ir kreipėsi į savivaldybės Socialinės paramos skyrių. Valdininkai moteriai paaiškino, kad, pasikeitus įstatymams, dabar yra tokia tvarka, ir jai nieko neverta tikėtis. Kaunietė dar buvo gėdijama, kad nesikreipė dėl išmokų anksčiau.
V.Garliauskienė nepatingėjo peržiūrėti visos informacijos apie vaiko pinigų mokėjimo tvarką Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje, atsispausdino ir išsinagrinėjo nuo sausio 1 d. įsigaliojusį Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinąjį įstatymą, kuriuo nustatyta nauja vaiko pinigų skyrimo tvarka.
Nieko blogo neįžvelgė
Kaunietei nepavyko rasti jokio teisės akto, dėl kurio ji būtų praradusi teisę į 2009 m. priklausiusias išmokas už vaikus. "Visur skelbiama, kad vaiko pinigai išmokami, jeigu tėvai kreipiasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių", – pastebėjo V.Garliauskienė.
Socialinės paramos skyriaus vedėja Ana Sudžiuvienė, iš pradžių tvirtinusi, kad šiemet pernykščiai vaiko pinigai nebus išmokami, sausio pabaigoje nuomonę pakeitė. "Išsiaiškinome, kad laikinajame įstatyme nuostata nepasikeitė, ir šita išmoka bus grąžinama", – garantavo A.Sudžiuvienė. Informacija apie tai savivaldybės interneto svetainėje paskelbta sausio 27 d., tačiau kai kurių seniūnijų tinklalapiuose tebeskelbiama pasenusi išmokų už vaikus tvarka, kuri galiojo pernai.
Valdininkė neįžvelgė problemos, kad metų pradžioje kai kurie tėvai dėl neaiškios išmokų tvarkos buvo suklaidinti. "Nematau problemos. Pareiškėjų su prašymais nebuvo, tik pavieniai užklausimai", – tikino Socialinės paramos skyriaus vedėja.
Nurodymas iš niekur
Seniūnijose dirbantys specialistai teigia ką kita. "Tokių po Naujųjų atsibudusiųjų buvo gal dvidešimt. Matyt, kai kilo skandalų, ir pradėjo savivaldybė aiškintis, ar čia viskas gerai", – pasakojo vienos seniūnijos socialinių reikalų specialistė, pageidavusi neviešinti pavardės.
Ji pastebėjo, kad, įsigaliojus Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinajam įstatymui, daug šeimų neteko teisės gauti vaiko pinigus.
Seniūnijoje dirbanti specialistė prisipažino, kad po Naujųjų metų visiems seniūnijų specialistams buvo surengtas susirinkimas ir nurodyta nepriimti prašymų iš tėvų, kurie nori gauti 2009 m. vaiko pinigus.
Pasiteiravus, ar išmokų mokėjimas sustabdytas gavus nurodymą iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, A.Sudžiuvienė tikino, kad tokio nurodymo nebuvo. "Nebuvo aiški įstatymo nuostata. Tarėmės, konsultavomės su ministerija ir pateikėme išaiškinimą", – teisinosi A.Sudžiuvienė.
Ji buvo linkusi kaltę prisiimti sau. "Jeigu jau esu atsakinga, sakykite, kad aš daviau tokį nurodymą", – galiausiai prisipažino Socialinės paramos skyriaus vedėja. Vaiko pinigai mokami ne iš savivaldybės, o iš valstybės biudžeto.
Lina Burbaitė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistė
Įsigaliojus LR Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinajam įstatymui bei Išmokų vaikams skyrimo ir mokėjimo aprašo pakeitimams, Socialinės paramos skyriams kilo nemažai klausimų dėl kai kurių niuansų traktavimo. To negalima įvardyti kaip nekompetencijos, juo labiau tyčinio klaidinimo. Sausio 22 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija visoms savivaldybėms išsiuntė raštą, kuriame buvo pateiktas teisinis išaiškinimas, kadangi Laikinojo įstatymo nuostatos galioja į priekį, asmenims, įgijusiems teisę į išmokas, bet jos neįgyvendinusiems, išmoka vaikui turi būti mokama už laikotarpį iki 2009 m. gruodžio 31 d. pagal tuo metu galiojusius įstatymus.
Už 2009 m. išmokės
Toms šeimoms, kurios nuo 2009 m. kovo 1 d. turėjo teisę gauti išmoką, bet nesikreipė, ir kreipiasi tik 2010 m., nepraėjus 12 mėnesių atgalinio veikimo terminui, nustatytam Išmokų vaikams įstatyme, – išmoka vaikui bus grąžinama už praėjusį laikotarpį iki 2009 m. gruodžio 31 d.
Išmokų vaikams tvarka
Vaikui nuo gimimo dienos iki 2 metų yra skiriama 97,5 litų išmoka per mėnesį, jeigu vaiko tėvai ar globėjai už tą vaiką negauna socialinio draudimo motinystės (tėvystės) pašalpos arba ją gauna, tačiau ši pašalpa yra mažesnė negu 525 litai.
Vaikui yra skiriama 52 litų išmoka per mėnesį, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 525 litai:
– kai vaikas yra nuo 2 iki 7 metų;
– kai vaikas yra nuo 7 iki 18 metų, jeigu šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina ir (ar) globoja tris ar daugiau vaikų. Išmoka mokama, kol kiekvienam vaikui sukaks 18 metų, jei vyresni kaip 18 metų vaikai mokosi, bet ne ilgiau, kaip iki jiems sukaks 24 metai.
Dėl išmokos vaikui skyrimo reikia kreiptis pagal deklaruotą gyvenamąją vietą į seniūniją, į Socialinės paramos skyriaus specialistą. Iš anksto registruotis galima internetu: adresu
Reikalingi dokumentai:
prašymas;
galiojantis asmens tapatybės dokumentas;
vaiko (vaikų) gimimo liudijimas (liudijimai);
mokyklos pažyma, jeigu vyresnis kaip 18 metų asmuo mokosi;
banko rekvizitai (banko pavadinimas, kodas, asmeninė sąskaita, kortelės pavadinimas, numeris ir kortelės sąskaitos numeris).
Socialinės paramos skyriaus inf.
Naujausi komentarai