Pereiti į pagrindinį turinį

Žydai švenčia Chanukos šventę

2010-12-02 11:20
Simbolis: didžiausią žydų šventę primins menora V.Kudirkos aikštėje.
Simbolis: didžiausią žydų šventę primins menora V.Kudirkos aikštėje. / Simono Švitros (Fotodiena) nuotr.

Sostinės V.Kudirkos aikštėje trečiadienį buvo pastatyta didžiulė menora, priminsianti vilniečiams, kad prasidėjo viena svarbiausių žydų švenčių – Chanuka, simbolizuojanti šviesą ir išsivadavimą.

Chanuką, kurios data nustatoma pagal Mėnulio kalendorių, žydai visame pasaulyje švenčia aštuonias dienas. Šios šventės tradicijos siekia 165 m. prieš Kristų. Ja minima žydų pergalė prieš graikų ir sirų užkariautojus ir Jeruzalės šventovės išlaisvinimas.

Kiekvieną Chanukos vakarą uždegama po vieną žvakę ypatingoje žvakidėje, vadinamoje menora (tik antrosios dienos vakarą degamos dvi žvakės). Tai primena legendinį stebuklą su indu alyvos. Pasakojama, kad kadaise priešai sugriovė Jeruzalės šventyklą ir išniekino aliejų, skirtą šventyklos aliejinei lempai uždegti.

Nugalėję priešus žydai grįžo į Jeruzalės šventyklą ir rado tik vieną indą tinkamos naudoti alyvos indą. Stebuklingai jos užteko ne vienai, o aštuonioms dienoms, per kurias buvo pagaminta naujo aliejaus. Žodis "chanuka" hebrajų kalba reiškia "atnaujinimą".

Per chanuką, be religinių apeigų, įprasta linksmintis, žaisti žaidimus su vilkeliu, dainuoti tradicines dainas, valgyti alyvų aliejuje keptus patiekalus: bulvinius blynus (jidiš kalba vadinamus "latkes"), spurgas, įdarytas vaisiais ar uogienėmis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų