Iš viso apie šią nelaimę Bendrasis pagalbos centras (BPC) sulaukė dešimties skambučių. Vienas iš pranešimų buvo gautas sausio 23 d. 13.26 val.
Pravažiuojantis vairuotojas teigė, kad Vilniuje, Žirnių gatvės ir Minsko plento sankryžoje, važiuojant kryptimi link Liepkalnio, ant kelio guli partrenkta stirna.
Kai kurie iš skambinusiųjų specialiosioms tarnyboms sakė, kad laukinis gyvūnas – dar gyvas, kiti, jog – nugaišęs.
Gauta informacija buvo perduota Aplinkos apsaugos departamentui (AAD). „Kauno diena“ susisiekė su AAD atstovais, kad išsiaiškintų, koks šio laukinio gyvūno likimas.
Kaip paaiškėjo, stirna nugaišo. Pasirūpinti šio laukinio gyvūno palaikais buvo įpareigota „Grinda“. „Tais atvejais, jei laukinis gyvūnas išgyvena, jis būna perduodamas Laukinių gyvūnų globos centro specialistams. Tuomet jie teikia veterinarijos paslaugas, prieglobstį. O jei nugaišta, kalbant konkrečiai apie Vilniaus teritoriją, perduodama „Grindai“, – paaiškino AAD atstovė Urtė Šimonytė.
Ką daryti, pastebėjus sužeistą laukinį gyvūną ar įvykus susidūrimui?
Pasak AAD, įvykus susidūrimui su laukiniu gyvūnu ar pastebėjus sužeistą gyvūną kelyje, būtina kuo skubiau pranešti skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112. Skubiosios pagalbos tarnybos operatoriai pranešimą užregistruoja ir perduoda Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybos darbuotojui, kuris, įvertinęs situaciją, informaciją gali pateikti artimiausiam medžiotojų būreliui arba Laukinių gyvūnų globos centro specialistams. Svarbiausia informacija, radus sužeistą ar sergantį gyvūną, pateikiama departamento specialistų parengtoje atmintinėje.
Paneigiamas mitas, kad susidūrus su laukiniu gyvūnu kelyje gresia bauda
Dažnai manoma, kad kelyje partrenkus laukinį gyvūną vairuotojui gresia administracinė atsakomybė ar bauda, ypač jei kelyje yra įspėjamieji ženklai apie laukinius gyvūnus artimiausiame kelio ruože, tačiau šis mitas yra klaidingas. Jei gyvūnas buvo partrenktas netyčia, vairuotojas neturi atsakomybės atlyginti aplinkai padarytos žalos ar mokėti baudą, tačiau visais atvejais privalo pranešti skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112. Administracinė atsakomybė taikoma tais atvejais, kai vairuotojas atlieka tyčinius veiksmus, pavyzdžiui, norėdamas partrenkti gyvūną, vaiko jį automobiliu.
Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad yra draudžiama paimti partrenktą gyvūną iš įvykio vietos. Už tokį veiksmą gresia administracinė atsakomybė.
Kaip sumažinti susidūrimų su laukiniais gyvūnais riziką?
Norint apsisaugoti nuo susidūrimų su laukiniais gyvūnais, svarbu laikytis kelių saugumo taisyklių:
– Pastebėję laukinį gyvūną, sumažinkite greitį, naudokite garsinį signalą, kad atkreiptumėte gyvūno dėmesį, ir kuo tolygiau bei švelniau valdykite automobilį.
– Vairuokite atsargiau temstant ir naktį, kai gyvūnai aktyvesni, ypač miškingose teritorijose.
– Naudokite specialius „švilpukus“, tvirtinamus ant automobilio veidrodėlių ar buferio. Jie skleidžia specifinį garsą, kuris perspėja laukinius gyvūnus nesiartinti prie kelio.
– Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena, jei kliudėte ar pastebėjote partrenktą laukinį gyvūną, apie tai reikia pranešti skubiosios pagalbos tarnybų tel. 112.
Jei kyla klausimų, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jus pakonsultuos telefonu +370 700 02022 arba el. paštu [email protected].
Naujausi komentarai