Jungtinėse Valstijose paaiškėjo trys respublikonų partijos favoritai, kurie kitų metų lapkritį gali mesti iššūkį demokratų prezidentui Barackui Obamai.
Daugiausiai pinigų kampanijai surinkusį Mittą Romney per simbolinį balsavimą Ajovoje aplenkė konservatyviausių respublikonų numylėtinė Michelle Bachmann, o juos abu gali užgožti į kampaniją stojęs Teksaso gubernatorius Rickas Perry.
Respublikonų pretendentai čia surinko savo rėmėjus pavaišinti mėsainiais, pasikalbėti, ir pasivaržyti, kuris skaudžiausiai įkąs dabartiniam šalies vadovui, kai trys ketvirtadaliai amerikiečių sutinka, kad šalis – neteisingame kelyje.
Ajovos politinė mugė – tai devynioliktojo amžiaus tradicija, o balsavimas už pretendentus anaiptol ne mokslinis ir anaiptol neužtikrina pergalių ateityje, bet dovanoja gausybę žiniasklaidos dėmesio. Šiaip ar taip, Ajovos respublikonai po pusmečio pirmieji šalyje balsuos, kurį iš pretendentų nori matyti partijos kandidatu.
Ignoruoti tokią dovaną gali tik stipriausi – neatvyko favoritas Mittas Romney, jau surinkęs dešimtis milijonų dolerių kampanijai – ir tie, kam reklamos nereikia. Praėjusių rinkimų žvaigždė Sarah Palin atvyko į Ajovą, bet dar svarsto, ar kels kandidatūrą šį kartą, ir dar turi laiko, nes savo partijoje ir taip yra garsiausia.
Bet ją vis labiau gožia kita konservatyviausių respublikonų numylėtinė Michelle Bachmann. Ji pati kilusi iš Ajovos, tad pergalė šiuose kad ir simboliniuose rinkimuose buvo būtina tolesnei kampanijai.
Pergalės ji sulaukė, tiesa, tik minimalios – ir dabar jau nusitaikė į kitas valstijas, o galų gale ir į Baltuosius rūmus.
„Ką pamatėme šiandien – tai pirmasis žingsnis 2012-aisiais atsiimant Baltuosius rūmus. Jūs ką tik pasiuntėte žinią Barackui Obamai, kad jis bus vienos kadencijos prezidentas“, – kalbėjo JAV Atstovų rūmų narė, respublikonė Michelle Bachmann.
O visai šaliai respublikonai pasiuntė žinią, kad krypsta dar labiau į dešinę. Nuosaikesnis Minesotos gubernatorius Timas Pawlenty, Ajovoje išleidęs per milijoną dolerių, bet likęs trečias, šiandien pasitraukė iš kovos. Dar nuo pernykščių parlamento rinkimų partijoje įsiviešpatauja vadinamosios „arbatėlės“ rėmėjai – radikaliausios, religingiausios, konservatyviausios pakraipos respublikonai, nekenčiantys socialinių programų, besimeldžiantys už Ameriką, smerkiantys abortus ir netikintys pasauliniu atšilimu.
Tad štai naujausias pretendentas, galintis aukštyn kojom apversti visas varžybas, – pamaldusis Teksaso gubernatorius Rickas Perry jau lyginamas su Ronaldu Reaganu. Kilęs iš mažo miestelio, su būsimąja žmona susipažinęs aštuonerių ir raginęs melstis, kad būtų lietaus, R. Perry vadovauja Teksasui nuo pat 2000-ųjų, į Baltuosius rūmus išlydėjęs G. Bushą, ir laikomas „Teksaso stebuklo“ autoriumi – per keturias kadencijas kūrė darbo vietas, tegu ir prastai apmokamas. Valstijoje, kur gyvena mažiau kaip dešimtadalis Amerikos, sukurta 40 procentų darbo vietų.
Tad dabar jis smogia Barackui Obamai į skaudžiausią vietą. Koks tai ūkio atsigavimas, klausia, kai kas šeštas neturi darbo. Kokia tai užsienio politika, kai draugai niekinami, o priešai drąsinami.
„Mūsų šalis negali ir neturi patirti dar ketverių betikslės užsienio politikos metų, negalime ir neturime patirti dar ketverių metų, kai auga nedarbas, keliami mokesčiai, didėja skola, stiprėja energetinė priklausomybė nuo piktavalių šalių. Atėjo laikas Amerikai vėl pradėti dirbti“, – sako Teksaso gubernatorius, respublikonas Rickas Perry.
B. Obama žino, kad beveik nė vienas prezidentas nebuvo perrinktas, kai nedarbas viršijo septynis procentus, o dabar jis niekaip nesileidžia žemiau devynių, ir jokių palankesnių prognozių nematyti iki pat rinkimų. Rytoj prezidentas išvyksta autobusu po kaimiškąją vidurio Amerikos širdį. Į valdžią atėjęs žadėdamas viltį, jis tapo prezidentu, kuriam valdant kaip tik dėl politinės nežinomybės pirmą kartą sumažintas skolinimosi reitingas, o kritikai, net jo paties demokratų partijoje, sako, kad jis nesiūlo jokių ryžtingų sprendimų. Jei taip ir toliau – sunkiai įveikiamu varžovu B. Obamai gali tapti bet kuris iš respublikonų pretendentų.
Naujausi komentarai