Atrado kitą pasaulį
Giedrė kepimu ant grilio susižavėjo atsitiktinai – paskatino pažintis su šio maisto gamybos būdo profesionalu, dalyvaujančiu įvairiuose renginiuose.
"Dirbau protinį darbą, daugiausia laiko praleisdavau prie kompiuterio. Vis dėlto mėgstu aktyvų gyvenimo būdą ir aktyvų laisvalaikį. Galimybė prisidėti prie renginių, kuriuose ruošiamas maistas, buvo puikiai suderinama su pagrindiniu darbu: įvairios šventės dažniausiai vyksta savaitgaliais. Be to, ar kas gali atsisakyti ne tik turiningai, įdomiai, bet ir skaniai valgydamas praleisti laisvalaikį?" – šypsosi pašnekovė.
Pagalba šefams buvo ir darbas, ir malonumas, ir mokykla. Ją stebino, kaip paprastoje šašlykinėje profesionalai sugebėdavo iškepti burnoje tirpstančius šonkauliukus, įvairiausius kepsnius ir netgi desertus. O į Lietuvą ateinant naujiems gamintojams, pamatė ir naujo tipo grilius, rūkyklas, turėjo galimybę paskanauti įvairių medžių drožlėmis parūkyto maisto.
"Kitaip sakant: kuo toliau į mišką – tuo daugiau medžių, – juokauja Giedrė. – Pamatai, kad ant grilio galima ne tik šašlykus kepti, bet ir maistą rūkyti, troškinti, virti, jie tinka ilgai gaminamam maistui ruošti. Ant ugnies ruoštas maistas tikrai skanesnis, kvapnesnis, įdomesnis nei tas, kurį įprastai gaminame namie."
Moterims galiu pasakyti: tik džiaukitės, jei jūsų vyras sugalvoja įsigyti grilį. Net tie vyrai, kurie namie retai ką nors gamindavo, įsigiję grilį tampa tikrais kulinarais.
Galima kepti ir balkone
"Dažniausiai žmonės susidomi maisto gaminimu ant grilio pamatę, kaip tai daro kiti. Tada ir patiems kyla noras išbandyti, o išbandę suserga grilio liga, – sako Giedrė. – Ypač tai pamėgsta vyrai, tad moterims galiu pasakyti: tik džiaukitės, jei jūsų vyras sugalvoja įsigyti grilį. Net tie vyrai, kurie namie retai ką nors gamindavo, įsigiję grilį tampa tikrais kulinarais."
Giedrę džiugina, kad gaminimas ant grilio vis labiau populiarėja Lietuvoje. Tiesa, jai norėtųsi, kad tautiečiai neapsiribotų maisto kepimu ant grilio nuosavų namų kieme ar ežero, upės pakrantėje. Juk ir mieste turime daug gražiai sutvarkytų parkų.
"Vartau močiutės nuotraukas, kuri augo ir gyveno Kaune. Matau jose Ąžuolyno parką ir stebiuosi – pilna žmonių, sėdi ant pledukų su šeimomis, draugais, panašiai kaip amerikiečių filmuose. Pasirodo, panašiai būdavo ir Lietuvoje. Tikiuosi, kad tie laikai sugrįš, žmonės supras, kad galima maloniai leisti laiką iškylaujant ir miesto parke. Juk yra numatytos vietos maistui ant grilio ruošti – tik galėtų būti daugiau informacijos, kur jos yra", – sako G.Izokaitytė.
Giedrės manymu, daugelis žmonių nežino, kad ir daugiabučio balkone galima saugiai, nepažeidžiant jokių įstatymų, pasiruošti maisto ant dujinio ar elektrinio grilio. Tai puiki išeitis tiems, kurie neturi galimybės išvykti iš miesto.
Platus patiekalų asortimentas
Paklausta, kodėl gerai gaminti maistą ant gyvos ugnies, pašnekovė gali vardyti daug priežasčių. Visų pirma, tai galimybė pakeisti namų aplinką, leisti laiką gryname ore.
Šaunu tai, kad ant grilio gaminamą maistą galima net parūkyti: ne tik mėsą, bet ir žuvį, varškės sūrį. Kitaip sakant, tai puiki galimybė atrasti naują skonių, aromatų.
Paprašyta patarti, kokią kepsninę rinktis pradedančiajam, G.Izokaitytė sako, kad pirmiausia reikia apsispręsti, kam teikiate pirmenybę: ar kuo greičiau pradėti gaminti maistą, ar vis dėlto neskubant mėgautis procesu.
Pirmu atveju atsakymas – dujiniai ar elektriniai griliai, antru – kūrenami anglimis. Kitas klausimas – kuo kūrenamo grilio pageidaujama: anglimis, dujomis ar elektra. Dujiniai ar elektriniai griliai leis ne tik gaminti balkone nepažeidžiant priešgaisrinės saugos įstatymų, bet ir daug paprastesni.
Naujiena Lietuvoje – granuliniai griliai, vadinami ateities griliais. Juos paprasta naudoti, juose – visų grilių tipų pranašumai.
"Kepsninių pasirinkimas dabar tikrai nemažas. Linkiu nepulti stačia galva ir, prieš perkant, išanalizuoti savo poreikius. Pasvarstykite, ką, ar dažnai, kur kepsite, kokios reikės kepimo temperatūros, ar jūsų kaimynai neprieštaraus dėl anglių, rūkomo maisto kvapo ir dūmų, kiek laiko ir pastangų norite skirti pačiam kepimo bei mokymosi kepti procesui. Svarbu ir tai, kiek žmonių dažniausiai valgys: ar tik jūsų šeima, ar kepsite draugų būriui", – pataria G.Izokaitytė.
Marinuotos halumio juostelės
Sūrokas halumio sūris labai tinka kepti: jis apskrunda iš išorės, o viduje lieka minkštas ir tąsus. Halumis labai gerai dera su pita (duona) ar kaip garnyras prie kitų grilio patiekalų. Tai puikus karštų pusryčių patiekalas propaguojantiems vegetarišką gyvenimo būdą.
1 pakelis (400 g) halumio, supjaustyto storomis juostelėmis,
250 g vyšninių pomidoriukų,
1 puodelis (250 ml) natūralaus jogurto,
šiek tiek skysto medaus,
žiupsnelis šviežių mėtų.
Marinatui:
2 česnako skiltelės,
1 citrinos nutarkuota žievelė ir sultys,
1 šaukštelis (5 ml) džiovintų raudonėlių,
1 šaukštelis (5 ml) maltų kuminų,
2 šaukšteliai (10 ml) rūkytos paprikos,
¼ puodelio (60 ml) alyvuogių aliejaus,
druskos,
pipirų.
Dubenėlyje gerai išmaišykite visus marinato ingredientus. Į marinatą sudėkite halumio juosteles. Palaikykite jame, kol įkaitinsite grilį. Trumpai apkepkite vyšninius pomidoriukus ir pamarinuotas sūrio juosteles. Juosteles lengvai paskrudinkite iš abiejų pusių, kol taps auksinės spalvos, o sūris dar nebus spėjęs išsilydyti. Rekomenduojama rinktis rifliuotą grilio plokštumą ar keptuvę ir kepti tiesioginėje kaitroje maždaug 180 °C temperatūroje. Serviruoti skirtą lėkštę patepkite jogurtu. Ant viršaus sudėkite juosteles, pomidoriukus, supilkite likusias nuo kepimo sultis. Pašlakstykite medumi ir pabarstykite susmulkintomis mėtomis. Valgykite ką tik iškeptą, kol dar karštas. Norėdami suteikti ypatingesnio skonio parūkykite sūrį su lengvo skonio suteikiančiomis medžių drožlėmis. Tam puikiai tinka apelsinmedžių, alyvmedžių ar vyšnių drožlės.
Vegetariškas kalafioro kepsnys
Tai ne tik puikus pagrindinis patiekalas propaguojantiems vegetarišką gyvenimo būdą, bet ir originalus garnyras prie daugelio mėsiškų grilio patiekalų. Likusius kalafioro gabalėlius galėsite suvalgyti pusryčiams – jie dera prie šiltų pitų ir humuso.
1 didelis kalafioras,
¼ puodelio (60 ml) kambario temperatūros sviesto,
1 citrinos nutarkuota žievelės ir sulčių.
Prieskonių mišiniui:
po šaukštelį (po 5 ml) džiovintų prieskonių: mėtų, raudonėlių, maltų kumynų, maltų kalendrų, kumynų sėklų,
1 šaukštas (15 ml) šiek tiek pasmulkintų kalendrų sėklų,
1 šaukštas (15 ml) druskos,
2 šaukštas (30 ml) sezamų sėklų.
Patiekti:
neutralaus skonio natūralaus jogurto,
medaus,
petražolių lapelių,
citrinų skiltelių.
Kalafiorą nuplaukite, nusausinkite. Patepkite sviestu, pašlakstykite citrina, pabarstykite nutarkuota jos žievele. Sumaišykite prieskonius. Išvoliokite juose kalafiorą, kad prieskoniai tolygiai pasiskirstytų ir gerai priliptų. Kepkite netiesioginėje kaitroje maždaug 150 °C temperatūroje apie 25 min., kol kalafioro galvą lengvai įpjausite peiliu. Norėdami drėgnesnio, galite kepdami uždengti folija. Iškepusią daržovę supjaustykite gabalėliais, pašlakstykite jogurtu, medumi, petražolėmis. Valgykite pašlakstydami citrinos skiltelių sultimis. Norėdami dar įdomesnio skonio, kalafiorą lengvai parūkykite įdėję švelnų dūmą suteikiančių medžių, pavyzdžiui, alyvmedžių ar citrinmedžių, drožlių.
Glazūruoti vištienos gabalėliai
Patiekite šią vištieną su grilyje keptomis bulvytėmis, graikiškomis salotomis ar pakeptomis daržovėmis. Beje, marinatas-glazūra puikiai derės ir su kiaulienos šonkauliais. Keliaudami į gamtą šį marinatą galite pasiruošti iš anksto namuose. Susipylus į stiklainį, jį bus saugu ir patogu nusivežti į gamtą, o vištiena per tą laiką, kol deginsite anglis, pasimarinuos.
8 vištos (šlaunelių ir blauzdelių) gabalėliai, kambario temperatūros,
druskos,
pipirų.
Marinatui-glazūrai:
½ puodelio (125 ml) vaisių čatnio (jį galite pakeisti, pvz., abrikosų ar kitokių saldžių vaisių džemu ar uogiene),
2 šaukštai (30 ml) pomidorų padažo,
2 skiltelės susmulkinto česnako,
2 šaukštai (30 ml) Vorčesterio padažo,
1/4 puodelio (60 ml) drungno vandens.
Patiekti:
šviežių pasmulkintų kalendrų,
pasmulkintos aitriosios paprikėlės.
Į gilų dubenėlį sudėkite pipirais ir druska ištrintus vištos gabalėlius. Marinato-glazūros ingredientus gerai išmaišykite. Pusę užpilkite ant vištos gabalėlių, o likusią dalį pasilikite – reikės kaip glazūros įpusėjus kepti. Palikite vištienos gabalėlius pusvalandžiui pasimarinuoti. Per tą laiką įkaitinkite grilį. Kepkite netiesioginėje kaitroje maždaug 130 °C temperatūroje. Vištienos gabalėlius sudėkite ant grotelių odele žemyn. Po 20–25 min. apverskite ir kepkite toliau, kartkartėmis patepdami gabalėlius. Kepkite, kol vištiena bus iškepusi, o odelė – lipni, traški ir lengvai paskrudusi. Baigdami kepti galite padidinti temperatūrą – greičiau apskrus. Norėdami suteikti papildomo skonio, kepimo pradžioje vištieną galite parūkyti su mėgstamomis medžių drožlėmis. Patiekite vištos gabalėlius su kalendromis, pabarstę aitriąja paprika.
Receptai iš COBB kelioninio grilio receptų knygos "Anywhere But The Kitchen". Autorius – Anke Rouxas
Sprandinės šašlykas
Nors klasikiniai šašlykai – tik su pipirais ir druska, juos galite pagardinti mėgstamomis žolelėmis. Pagrindiniai, universalūs, šašlykams tinkantys prieskoniai – paprikos, česnakai, čiobreliai. Kad skonis būtų dar turtingesnis, galite įberti džiovintų kalendrų, maltos aitriosios paprikos, maltų garstyčių, rozmarinų ir kitokių prieskonių.
1,5 kg kiaulienos sprandinės,
0,7 kg svogūnų,
2 lauro lapelių,
1 stiklinės obuolių acto,
mėgstamų prieskonių šašlykams: saldžios džiovintos paprikos, česnakų miltelių, čiobrelių, kalendrų, aitriosios paprikos,
pagal skonį druskos ir pipirų.
Mėsą supjaustykite didokais gabaliukais – kuo didesni, tuo geriau pavyks iškepti sultingus šašlykus. Sudėkite gabaliukus į puodą, įberkite pipirų, druskos, prieskonių, sutrinkite ir suberkite lauro lapelius. Svogūnus supjaustykite pusžiedžiais ir sudėkite į puodą. Gerai išmasažuokite juos kartu su mėsa. Supilkite obuolių actą ir dar kartą išmasažuokite. Geriausia leisti mėsai pasimarinuoti apie parą, tačiau kepti galima ir po 4–5 val. Gabaliukus suverkite ant iešmų nepalikdami tarpų, nuvalykite prilipusius svogūnus. Kepkite maždaug 180 °C temperatūroje. Nešlakstykite vandeniu ar kitais gėrimais. Svarbiausia – neperkepkite, nes bus sausi.
Vieno aktyviausių fesibuko grupės narių Mindaugo Žymanto receptas
Naujausi komentarai