Dailės mėgėjai, pasiilgę istorijų, legendų, fantastinių pasakojimų, perteikiamų grafikos kalba, akis ir mintis gali paganyti Andriaus Seselsko vien paprastu pieštuku sukurtų darbų parodoje, veikiančioje "Parko galerijoje".
Be trintuko žymės
Dailininkas savo parodą pavadino "Išsilaisvinimu" pagal to paties pavadinimo kūrinį, kuriame preciziškai pieštuku nupieštame paveiksle matome išsivaduojančią iš grubaus medžio kamieno moters figūrą: virš jos galvos atsiveria kriauklė su ypatingu perlu – Žemės rutuliu, jai į ausį šnibžda, drąsina angelai, tačiau tuo pat metu išsilaisvinančiąją gąsdina rūškani, įspėjantys, baimės persmelkti veidai.
Vis dėlto karūna – galios (o ir prisirišimo, baimės kažko neturėti ar netekti) simbolis – krinta. Nors ir sunkiai, bet ateina išsilaisvinimas – laisvės pasirinkimas gyventi savąjį, vien širdimi, savo siela jaučiamą gyvenimą.
Iš Kretingos kilęs, Šiaulių universitete dailės ir dizaino specialybę įgijęs A.Seselskas gerą laiko atkarpą – visą dešimtmetį – pieštuką buvo atidėjęs į šoną. Pastaruoju metu su pieštuku jis elgiasi tarsi dirigentas su batuta – iki smulkiausio štricho išpiešia kiekvieną įvairiausių formatų paveikslą.
Visuose nespalvotuose tik pieštuku sukurtuose paveiksluose nėra jokios trintuko žymės. "Jis sušiauštų popierių, – pastebi A.Seselskas. – Ir, apskritai, trintukas reikalingas tik tada, kai galvoje trūksta išgrynintos piešinio istorijos." O istorijų, jose – įvairiausių simbolių ir minčių, akivaizdu, dailininkas nepritrūksta – žvelgiant į menininko paveikslus stebina netikėtos vizijos, jose susipinantys istoriniai, religiniai, metafiziniai motyvai.
Išeiga – 20 pieštukų
"Man patinka simbolių pasaulis, mitai, legendos – tai mano įkvėpimo šaltinis, – prisipažįsta siurrealistinių paveikslų kūrėjas. – Mėgstu poeziją – kartais vienoje eilėraščio eilutėje pamatau visą paveikslą, kurį ir nupiešiu."
Kiek laiko prireikia vienam didesnio formato paveikslui sukurti?
Ir kiek pieštukų? "Pieštukų tiems didesniems darbams prireikia nuo penkių iki dvidešimties, – atsako menininkas. – O darbas paprastai užtrunka apie porą savaičių. Bet jei viskas klostosi sklandžiai, nes jei ne – nedirbu per jėgą, man patinka piešti, tai – man smagiausias užsiėmimas: sugulusios mano mintys, kūryba."
Kelmėje gyvenantis A.Seselskas yra aktyvus visuomenininkas, organizuoja miesto šventes, yra įvairių iniciatyvų autorius, o pirmoji menininko paroda taip pat buvo skirta Kelmei, dailininko sukurti piešiniai "Kelmės miesto padavimuose" sužavėjo ir paskatino ne vieną kelmiškį pasidomėti savo miesto istorija.
Kiek vėliau A.Seselskas iliustravo knygą "Vilniaus padavimai", kuri apdovanota premija už meniškai vertingiausias nespalvotas iliustracijas Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriaus skelbtame Geriausios metų knygos vaikams konkurse.
Pieš, kol jėgų užteks
Pernai menininkas sumanė pieštuku nupiešti 30 grafikos darbų pagal socialiniame tinkle "Facebook" žmonių atsiųstus tekstus. Jų menininko kolekcijoje likęs vos vienas kitas, tačiau ir juos galima pamatyti "Parko galerijoje".
Dailininkas nelinkęs kaupti savo darbų, kurie, nors ir vadinami grafika, nėra atspaudai, yra vienetiniai. Taigi neparduodami tėra du paveikslai, su visais kitais A.Seselskas išsiskiria lengvai. "Nupiešiu dar, – šypsosi optimizmu, nuoširdumu, žmogiškąja šiluma spinduliuojantis menininkas. – Neabejoju, kad grafika įtraukė iki gyvenimo pabaigos. Tikriausiai ir senas būdamas tebesėdėsiu su pieštuku rankose ir piešiu, kol jėgų užteks."
Pasak menotyrininko Vytenio Rimkaus, kiekvienas A.Seselsko paveikslas – į save įtraukiantis pasaulis, į kurį žiūrėdami, išgyvename savas gyvenimo, patirties ir pasaulėjautos istorijas. Paveikslai priverčia stabtelėti, įsižiūrėti ir pagalvoti – o tai jau didelis pasiekimas, kaip dailininkas savo kūryba tai geba padaryti. Pati grafikos darbų technika savo kruopštumu ir tobulumu kelia nustebimą ir susižavėjimą.
Naujausi komentarai