Unikalumas įpareigoja visus
Savivaldybės skelbtą konkursą pernai vasarą laimėjo vilniečių bendrovė „Infes“. Jau netrukus po konkurso kauniečiai galėjo savo akimis įsitikinti, kad rangovas paskutinės minutės nelauks – statybų technika ir darbininkai pradėjo intensyvius darbus.
Architektų komanda „Metro architektūra“ techninį Dainų slėnio rekonstrukcijos projektą parengė dar 2017 m. Tačiau realių darbų pradžia dėl nerezultatyviai susiklostydavusių konkursų gerokai užtruko. Laimei, biurokratiniai trukdžiai buvo įveikti.
„Unikalus objektas, netipiniai sprendimai, reikia nemažai kompetencijos, jėgų ir valios, kad viską būtų galima atlikti kokybiškai, laiku ir profesionaliai“, – pokalbio pradžioje pastebėjo UAB „Infes“ projektų direktorius Marius Danisevičius.
Marius Danisevičius/„Infes“ nuotr.
Jis pasidžiaugė, kad ši įmonė nebijo iššūkių ir imasi gana sudėtingų objektų. „Tokie projektai žavi mane kaip specialistą ir įkvepia darbams. Kai padarai, gauni gerą rezultatą, visi lieka patenkinti – tai labai motyvuoja“, – neslėpė emocijų pašnekovas.
Unikalus objektas, netipiniai sprendimai, reikia nemažai kompetencijos, jėgų ir valios, kad viską būtų galima atlikti kokybiškai, laiku ir profesionaliai.
Slėnis atrodė lyg apleistas senjoras
Kauniečiai, kurie nemažai laiko praleidžia Ąžuolyne, jau seniai stebėjosi: unikali vieta, kurioje šitiek metų rengiamos dainų šventės, buvo išties apleista. Nuo suoliukų nusilupę dažai, klibantys turėklai, suskeldėjusi danga – atrodė, kad šį senjorą visi pamiršo ir apleido.
„Viskas buvo supuvę, mes gražiai ekskavatoriumi nušlavėme visą šlaitą, viską utilizavome ir pradėjome darbus. Toks vaizdas, kad nuo pastatymo laikų niekas nieko nedarė. Analizavome, kur ir koks drenažas nutiestas, ir supratome, kad jis niekuomet nebuvo naujintas, rekonstruotas ir pan. Vyko tik kosmetiniai remonto darbai“, – apgailestavo bendrovės „Infes“ projektų direktorius.
Dainų slėnio rekonstrukcijos metu atnaujinama viskas: dangos, tribūnos, laiptai. Nors stengiamasi išsaugoti šios vietos autentiką, visgi tam tikrų šiuolaikinių sprendinių bus: slėnis turės naujų akcentų – po atlikėjų tribūnomis suplanuota įrengti holą, persirengimo kambarius, sanitarinius mazgus su dušais, grimo kambarius, pagalbines ir administracines patalpas, elektros skydinę, tambūrą ir laiptinę.
„Šiuo metu baigiama betonuoti tribūna, taip pat vandens nuleidimo, drenažo darbai. Dešinėje pusėje – medienos ir aplinkos tvarkymo darbai. Kairėje pusėje pradėjome gręžti polinę sienelę estrados ir pagalbinėms patalpoms. Šiems darbams įsibėgėjus ruošime pagrindus ir pradėsime pačios aikštės rekonstrukciją“, – esamus ir būsimus darbus vardijo M. Danisevičius.
Jis pabrėžė, kad techniškai dirbti tokioje vietoje nepaprasta: visi darbai atliekami stačiame šlaite, kuris apsuptas šimtamečių ąžuolų.
UAB „Infes“ nuotr.
Išsaugoti medžius
Architektų komandos „Metro architektūra“ projektų vadovas Paulius Kisielis prisiminė, kad nuo pat pradžių, dar 2017 m., buvo laikomasi idėjos: sutvarkyti Dainų slėnį kuo mažiau kažką keičiant ir maksimaliai išsaugant vietovės unikalumą.
„Stengėmės išsaugoti natūralų Dainų slėnio reljefą ir prisitaikyti prie jo. Buvo nemažai svarstymų, ar sumontuoti metalinius kuoliukus suoliukams, ar visgi pereiti prie betono. Kito kelio neradome ir dabar tuo džiaugiamės – bus įrengti betoniniai suoliukai su medžio danga. Bus tvarkinga, švaru ir gražu“, – pasakojo P. Kisielis. Anot jo, betoninius suoliukus dengs natūralios medžio lentelės, greičiausiai – pušinės.
Specialistas prisimena, kad architektams ir rangovams teko gerokai pasukti galvą įrengiant estradą: „Turėjome, mūsų kalba šnekant, nusišlaituoti šlaitą, o tam vietos buvo labai mažai. Be to, reikėjo saugoti kiekvieną medį, aplink kiekvieną kasti labai atsargiai“, – prisimena pašnekovas.
Bus apšviestos medžių lajos
Visgi šiuolaikiškų ir modernių naujovių bus ir Dainų slėnyje. Visoje jo teritorijoje numatytas naujas apšvietimas.
„Numatėme, kad bus apšviestos kelios medžių lajos – ant žemės įrengti prožektoriai švies į viršų, atskleisdami visą medžių grožį. Taip pat slėnyje bus įrengti metaliniai šviestuvai, tokie jau puošia visą Ąžuolyną“, – pridūrė pašnekovas.
Tačiau pagrindinis akcentas, kurį tikrai pastebės visi, – vertikalus šviesos spindulys, kuris jau pavadintas skambiu šūkiu „Švies ir kvies“. Šiuo spinduliu bus siekiama sukurti Dainų slėnio vietoženklį.
UAB „Infes“ nuotr.
„Prieš renginius šis spindulys bus matomas iš tolo. Tai mūsų kolektyvo idėja, simbolizuojanti šviesą, tautos vienybę“, – apibūdino P. Kisielis.
Projekte numatyta ir kitų mažosios architektūros elementų, skirtų lankytojų patogumui, – šiukšliadėžių ir dviračių stovų.
„Pagal sutartį darbus turėtume užbaigti iki kitų metų gegužės 1 d. Tačiau, jeigu seksis, gali būti, kad spėsime jau šiemet“, – svarstė darbų rangovo „Infes“ projektų direktorius M. Danisevičius.
Dainų švenčių vieta
Dainų slėnis Ąžuolyno pašonėje skaičiuoja jau virš 50 metų. Tai tradicinė dainų švenčių vieta. Iš pradžių dainų šventės vyko Petro Vileišio aikštėje, tačiau muzikai reikėjo poetiškesnės aplinkos. Ją rado choro dirigentas ir kompozitorius Klemensas Griauzdė. 1937 m. jo dėmesį patraukė bevardis slėnis – šlaitai Ąžuolyno pakraštyje. Pirmiausia buvo suruoštos Joninių iškilmės. Po sėkmingo bandymo kompozitorius pasiūlė šią skambią vietą vadinti Dainų slėniu. Ši erdvė kurį laiką buvo paleista iš miesto rankų ir atsidūrė privataus verslo žinioje, tačiau miestui pavyko ją susigrąžinti.
Naujausi komentarai