Aplink Klaipėdą formuojasi kruizų konkurentai

Klaipėda turės nepaprastai stipriai pasistengti, kad neprarastų kruizinių laivų ir keleivių.

Užšaldytas progresas

Per dešimtmečius Klaipėdos uoste sukauptas 49-65 vieno sezono kruizinių laivų kiekis. Jis aplink šią ribą jau svyruoja 15 metų. Didžiausias 65 kruizinių laivų kiekis Klaipėdos uoste buvo 2007 m. Mažiausias to laikotarpių 36 laivų kiekis buvo 2011 m.

Bendra tendencija yra tokia, kad staigių kruizinės laivybos kilimų nėra, o kritimai gali būti pakankamai staigūs.

Ryškesnis Klaipėdos uosto kruizinės laivybos kilimas prasidėjo 2004 m., po to, kai 2003 m. buvo įrengtas dabartinis kruizinis terminalas.

Iki tol kruiziniai laivai būdavo statomi prie krovininių krantinių. Per sezoną atplaukdavo 15 (1999 ir 2000 m.) arba 22 (2001 m.), 23 (2002 m.) laivai.

Jei Kopenhaga, Talinas, Sankt Peterburgas, Helsinkis ar Stokholmas gali būti tikri, kad pas juos kruiziniai laivai plauks bet kuriuo atveju, tai tokie uostai, kaip Klaipėdą to negali tikėtis.

Bendrame Baltijos jūros kruizų fone Klaipėda neatrodo prastai. Išskyrus tai, kad ji prie krantinių negali jūrų turistams suteikti automobilių ir dviračių nuomos, „Wi Fi“, pinigų keitimo paslaugų.

Pripažįstama, kad Lietuvos vakarinė pakrantė nėra itin atraktyvi jūrų turistams. Kuršių nerijoje gamta unikali, bet lankytinų objektų mažai. Nidos centras su sovietinių laikų prieplauka nykokas. Palanga su grafų Tiškevičių parku, rūmais ir Gintaro muziejumi - graži, bet tai tik vienas taškas. Raketinė bazė prie Platelių, Ventės ragas. Stebina turistus iš Vakarų, ypač raketinė bazė, bet vėlgi prie jos per tiek metų taip ir nesutvarkytas privažiavimas.

Pati Klaipėda dar atrodo nykokai, pradedant nuo išėjimo iš Kruizinių laivų terminalo. Pustuštis senamiestis, dalis nesutvarkytų pastatų, invalidams, o tokių tarp jūrų turistų nemažai, nepritaikyti grindiniai.

Yra gerų pokyčių, kurių neįmanoma nepastebėti, bet Piliavietės, senamiesčio zonoje atkūrimas vyksta pernelyg lėtai.

Ką darys Klaipėda?

Galima teigti, kad ne viskas tvarkoje, girtis, kiek daug padarėme dėl kruizinių laivų turistų. Aiškinti, kokie jie svarbūs miestui, nors kai kam atrodo, kad visai nesvarbūs, nes pajamų iš to gaunantis tik siauras verslininkų ratas.

Bet turime vertinti tame kontekste, koks jūrų turizmo versle vyksta visoje Baltijoje. Jūrų turizmas yra viena sparčiausiai augančių verslo šakų Baltijos jūros regione. 2018 m. jūrų turistų Baltijos jūros regione padaugėjo 7,3 proc., šiemet jų bus 6,6 proc. Šiais metais Baltijos jūrą aplankys 5,8 mln. jūrų turistų.

Nors jūrų turizmas Baltijos jūros regione auga, Klaipėdoje, Baltijos kruizų asociacijos duomenimis, jis antrus metus iš eilės mažėja. Pernai 7 procentais, šiemet - 14 procentų. Blogiau tik Rygoje, kur ir pernai, ir šiemet mažėjimas po 13 proc.

Kol kas nėra jokių nuostatų, ką dėl jūrų turizmo pritraukimo papildomai, išskyrus tai, kad lankosi tarptautinėse turizmo parodose, darys Klaipėda. Gal manoma, kad ir daryti papildomai nieko nereikia, nes vietoje 52 laivų šiemet, kitais metais Klaipėdoje lankysis 64 laivai? Bet tai nėra joks žingsnis į priekį. Kruizinė laivyba Klaipėdoje iš dalies lieka įstrigusi ties daugiamete riba, nors laivų ir keleivių Baltijos jūroje daugėja.

Konkurentai jau ir visai šalia

Kažką daryti dėl jūrų turistų Klaipėdai anksčiau ar vėliau reikės, nes konkurencija dar didės.

Teoriškai Klaipėdos uosto kruizų konkurentai yra visi uostai Lenkijoje, Latvijoje ir netgi dalis mažesnių Švedijos uostų.

Apie naujo kruizinių ir keleivinių laivų komplekso statybą yra prakalbusi Rygos uosto administracija. Ji tam žada panaudoti miesto centre buvusio anglių krovos terminalo teritorijas. Latvijos sostinė yra išsikėlusi ambicingą planą - pasiekti, kad iki 2030 m. užsuktų apie 150 kruizinių laivų. Dabar Rygoje jų kasmet lankosi per 80.

Dalį kruizinių laivų ir keleivių nuo Klaipėdos taikosi nuvilioti Kaliningrado srityje Pionerske statomas keleivinių ir kruizinių laivų terminalas. Pagal šio terminalo projektą jis per metus galės priimti 110 kruizinių laivų. Ar jų bus bent trečdalis iš to pajėgumo, jau kitas klausimas. Tačiau bet kokiu atveju naujo kruizinio terminalo šalia Klaipėdos atsiradimas reikš, kad į Pionerską užsukęs laivas į Klaipėdą tikrai nebeplauks.

Save pasaulio kruizinės laivybos kompanijoms oficialiai pristatė ir Latvijos Liepojos uostas. Jo atstovas šiemet prisistatė didžiausių kruizinių laivų parodoje „Seatrade Cruise Global 2019“ Majamyje. Nuo praėjusių metų Liepojos uostas tapo tarptautinės kruizinių linijų asociacijos nariu. Liepoja tikisi nuo 2020 m. sulaukti daugiau kruizinių laivų. 2018 m. Liepojos uoste lankėsi vienintelis kruizinis laivas „Saga Sapphira“.

Bet kurio kruizinio laivas užsukimas į Liepojos uostą vėlgi reiškia, kad jis į Klaipėdą nebeplauks arba dar tiksliau, kad spręsdami, kur plaukti kruizinio laivo operatoriai rinkosi tarp Klaipėdos, Gdansko, Liepojos, Rygos gal netgi Vizbio.NAUJAUSI KOMENTARAI

nėra baisiau kaip gėdytis savo miesto

nėra baisiau kaip gėdytis savo miesto portretas
Kai pamatau turistų grupes senamiestyje, man visada darosi gėda. Gėda, kad toks apskuręs, tuščias, neįdomus mūsų miestas. Jokių istorinių akcentų. Naikinamas paveldas, braunamasi į žaliuosius plotus. Trinkelės, trinkelės.... Ir centrų centras – išdidusis AKROPOLIS.

M

M portretas
Klaipėdos valdininkai tik taško mūsų pinigus galimybiu studijom, bet miestas kaip stagnavo taip ir toliau nė krust. Tiek pūstas burbulas pavadinimu MĖLYNASIS PROVERŽIS. Kur? kas? Kaip?

Thomas

Thomas portretas
Kada bus pastatytas antras kruizinių laivų terminalas Memelio mieste , kada atstatys Salamander pastatą , kada atstatys Šv.Jono bažnyčią ?
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Stebina permainingi orai: griaudėjo perkūnija, pažiro kruša
  Stebina permainingi orai: griaudėjo perkūnija, pažiro kruša

  Šiandien uostamiestyje įsivyravo tikras orų chaosas. Nors iš ryto švietė saulė, netrukus dangų apniuko debesys, pasipylė lietus. Kiek vėliau iš dangaus ėmė kristi kruša. ...

 • Atnaujinamas Santuokų rūmų kiemas
  Atnaujinamas Santuokų rūmų kiemas

  Klaipėdiečiai pastebėjo, kad prie uostamiesčio Santuokų rūmų šiomis dienomis pluša darbininkai. Artimiausiu metu planuojama pakeisti susidėvėjusį grindinį, kuris verkiant prašėsi remonto. ...

 • Kilnus klaipėdiečių gestas suteikė galimybę išjudėti iš namų
  Kilnus klaipėdiečių gestas suteikė galimybę išjudėti iš namų

  Grupė geros valios klaipėdiečių prie lovos prikaustytam Nikolajui suteikė galimybę išjudėti iš savo namų. Jie jam padovanojo neįgaliojo vežimėlį, kuriuo jis pagaliau galės išvažiuoti į lauką. Geradariai, kalbėdami apie sav...

  1
 • Uostamiesčio vairuotojams – baudos
  Uostamiesčio vairuotojams – baudos

  Klaipėdiečiai lieja pyktį dėl apsukrių verslininkų, kurie reklama paženklintus automobilius palieka šalia daugiabučių. Anot žmonių, kartais nenaudojamos transporto priemonės ilgą laiką trikdo eismą ir užima vietas stovėjimo aikšt...

  6
 • Po skandalų ir triukšmų – į teismą
  Po skandalų ir triukšmų – į teismą

  Klaipėdietis Viktor Lapinš bando teisme panaikinti savo namo gyventojų susirinkimo sprendimą steigti bendriją. Vyras tikino, kad tokio veiksmo imtis jį paskatino miesto tarybos narė Ligita Girskienė, kurios veiksmais vyras labiausiai nepatenkinta...

 • Garažai svarbiau už naują gatvę?
  Garažai svarbiau už naują gatvę?

  Pylimo gatvės tęsiniui Klaipėdos senamiestyje trukdo keliolika senų garažų. Artimiausiu metu palankia kaina savivaldybė ketina išpirkti penkis garažus, kitų statinių savininkai atsisako juos parduoti, tačiau veikiausiai statiniai vis tiek bus...

  27
 • Klaipėdos regionui – „Iki“ mokymų centras
  Klaipėdos regionui – „Iki“ mokymų centras

  Tam, kad nauji darbuotojai įgytų praktikos ir patirtų kuo mažiau streso, o pirkėjai būtų nuolat kokybiškai aptarnaujami, neseniai duris atvėrė pirmasis tokio pobūdžio prekybos tinklo „Iki“ – „Iki Akademija“. Per ...

  3
 • Jaunų architektų užklasinė veikla virto sėkmingu verslu
  Jaunų architektų užklasinė veikla virto sėkmingu verslu

  Klaipėdos architektūros studija „Altitudės“ gimė tada, kai samdomais darbuotojais kitose įmonėse dirbusių dviejų jaunų architektų – Gerdos Antanaitytės ir Aurimo Baužio – po darbų vykdomos užklasinės veiklos apimtys taip ...

  1
 • KLASCO nuosekliai investuoja į aplinkosaugą
  KLASCO nuosekliai investuoja į aplinkosaugą

  Mažindama birių krovinių poveikį  aplinkos orui, rietuvėms formuoti Klaipėdos jūrų krovinių kompanija KLASCO įsigijo naują transporterį su rotaciniu magnetu bei  vandens purkštukais, neleidžiančiais kroviniui dulkėti krovos metu...

 • Muzikos festivalį „Permainų muzika“ atidarys Klaipėdos kamerinis orkestras
  Muzikos festivalį „Permainų muzika“ atidarys Klaipėdos kamerinis orkestras

  5-asis šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“  pradeda kelionę 15-ojo Klaipėdos koncertų salės gimtadienio link. Koncertų salė 2020 metų balandžio 1-ąją minės 15-os metų veiklos sukaktį. Viso koncertinio s...

Daugiau straipsnių