Istorinę relikviją – įrašu pažymėtą grafiną muziejaus direktoriui Jonui Geniui perdavė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.
Iškilmingame renginyje, vykusiame sausio 15-osios vakarą Klaipėdos dramos teatre, Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad krašto prijungimas itin svarbus Lietuvai ne tik dėl jūros vartų į pasaulį, o sukilimo vadovas Jonas Polovinskas-Budrys vertas ypatingos pagarbos ir atminimo.
Minėtoji dovana – autentiška. Tai lietuvių kultūros draugijos „Aukuras“ sukilimo Klaipėdos krašte kariniam vadovui J. Polovinskui-Budriui dovanotas grafinas.
Ant grafino kakliuko užmautės išraižytas įrašas. Viršutinėje eilutėje pavaizduota Klaipėdos draugijos „Aukuras“ emblema su užrašu „Aukuras“, po ja užrašai – „Gerb. Jonui Budriui / Kultūros draugija / 1928.10.11 Klaipėda“.
Numatoma, kad ši istorinė relikvija bus eksponuojama Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, Respublikos salėje (Didžioji Vandens g. 2).
Prieš atsidurdama nuolatinėje vietoje dovana veikiausiai dar bus vežama į šimtmečio progai skirtas parodas, vyksiančias Vilniuje ir Kaune.
Istorikai vis dar ieško atsakymų, kodėl dovana buvo įteikta būtent 1928 m. spalio 11 d. Anot istorikų, data siejama su sukilimo penkmečiu, o pati dovana – padėka sukilimo vadui.
„Istorija atveria dar nežinomus, nematytus savuosius puslapius, kurie mums padeda lengviau pažinti mūsų gimto krašto ir miesto istoriją. Su džiaugsmu oficialiai perduodame šitą dovaną – istorinį eksponatą muziejui“, – pažymėjo uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas.
J. Genys džiaugėsi, kad tokių istorijos ženklų muziejuje tik daugėja. O grafino autentiškumas – nekeliantis abejonių.
„J. Polovinsko-Budrio palikimo istorijos ženklų muziejuje daugėja. Visi eksponatai atsirado praėjusių metų pabaigoje, kai kurie atvežti iš Jungtinių Amerikos Valstijų“, – tikino J. Genys.
Tikimasi, kad šiemet iš JAV į Klaipėdą bus atgabenti J. Polovinsko-Budrio ir jo žmonos palaikai. Dėl palaidojimo vietos dar bus sprendžiama.
Naujausi komentarai