Klaipėdą nušvietė Martyno žibintų eisena

Klaipėdoje tradiciškai paminėta šv. Martyno diena – S.Dacho namai ir Klaipėdos vokiečių bendrija pirmadienį surengė vaikų, nešinų pačių gamintais žibintais, eiseną.

Ruošėsi mėnesį

Jau sutemus nuo Jono kalnelio pajudėjo gausi šviečiančių žibintų eisena, kuri saugiai ir su pakilios nuotaikos pasiekė Skulptūrų parką.  Kiekvienas eisenos dalyvis spinduliavo gerą nuotaiką ir šilumą vienas kitam, negailėjo komplimentų bei šypsenų.

Tautinių kultūrų centro kiemelyje S.Dacho progimnazijos teatro studija parodė Martyno gyvenimo ir legendos inscenizaciją. Visi, kurie į šventę atėjo nešini pačių pagamintais žibintais, buvo vaišinami Martyno meduoliais ir karštu vaikišku punšu.

Šiais metais šventei buvo pradėta ruoštis dar prieš mėnesį. Visą šį laiką Klaipėdos darželių auklėtiniai bei pagrindinių mokyklų ir progimnazijų auklėtiniai piešė tema „Žibinto šviesa“. Rytoj S.Dacho namuose bus atidaryta gražiausių piešinių paroda.

Per visą pasiruošimui skirtą laiką buvo surengtos net keturios žibintų kūrybinės dirbtuvės miesto mokyklų pradinukams.

Pirmadienio pavakarės eisena vainikavo visą pasirengimą šventei ir tapo svarbiausiu jos akcentu. Šventės organizatoriai džiaugėsi, jog kasmet savo atžalas atlydi vis daugiau tėvų.

Švenčia dešimt metų

Klaipėdoje tradicija švęsti Šv. Martyno dieną gimė prieš dešimt metų. Šventės pionieriais galima laikyti dabartinės Hermano Zudermano gimnazijos pradinių klasių mokinius, o 2009 m. šią dieną pradėjo minėti ir Klaipėdos vokiečių bendrija.

Pirmoji šventė šiek tiek skiriasi nuo dabartinės – tuomet S.Dacho namų salėje susirinko apie pusšimtis moksleivių ir po trumpo pasisėdėjimo patraukė į evangelikų liuteronų diakonijos centrą „Sandora“.

Pernai jau žymiai gausesnė žibintų eisena traukė kitu keliu – nuo Jono kalnelio Manto gatve ėjo iki Tautinių kultūrų centro kiemelio, esančio Skulptūrų parke.

Prisidėjo studentai

Klaipėdos vokiečių bendrijos ir S.Dacho namų kultūros projektų vadovė Rasa Miuller džiaugėsi, kad eisena kasmet tampa vis populiaresnė.

Joje kelis kartus dalyvavo Kauno vokiečių draugijos vaikai, o pernai panaši eisena, įkvėpta organizuojamos Klaipėdoje, buvo surengta ir Doviluose.

Šiemet eisenoje dalyvavo ir studentai, sukūrę jai naujovių. Pirmą kartą buvo sukurtas vienas didelis žibintas, kuris kelią rodė visiems mažesniesiems. Kartu su studentais prie eisenos rengimo prisidėjusi docentė Andželika Bylaitė-Žakaitienė sakė, jog studentams tai buvo puiki patirtis. „Studentams tai – ne tik praktinis darbas, tačiau ir labai vertinga tokios taurios šventės organizavimo patirtis. Artėjant Tolerancijos dienai, ši šventė įgyja ir dar vieną reikšmę – juk šv. Martyno dieną labiau švenčia vokiečiai, todėl čia svarbi ir tolerancija, šiluma ir supratimas vienas kitam“, – teigė A. Bylaitė-Žakaitienė.

Priminė legendą

Pačių moksleivių rankomis pagamintus žibintus galima laikyti legendos apie Martyną leitmotyvu. Pasakojama, kad žymusis atsitikimas įvyko tuo metu, kai Martynas įstojo į kavaleriją ir tarnavo Galijoje. Jodamas žirgu Martynas sutiko sušalusį ir labai pavargusį elgetaujantį žmogų, uždegė jam laužą ir kalaviju padalijo savo apsiaustą pusiau, kurio viena puse apgobė elgetą.

Vaikų žibintai simbolizuoja Martyno užkurtąjį laužą – kaip dvasinės šviesos ir šilumos simbolį, kuriuo kasdien reikia dalytis su kitais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių