- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Artimiausiu metu Lietuvos valdžios laukia demokratijos išbandymas – bus sprendžiama, ar Klaipėdos miestui perleisti 30 proc. Uosto direkcijos akcijų.
Naudą susigriebia Vilnius
Šiuo metu akcinę bendrovę Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkciją 100 proc. valdo valstybė.
Praėjusių metų lapkričio 25 d. Klaipėdos miesto taryba kreipėsi į Vyriausybę su prašymu miesto savivaldybei perleisti 30 proc. Uosto direkcijos akcijų.
Iškeltas argumentas, kad Klaipėdos miestas ir uostas dėl geografinio artumo turi didžiulę abipusę priklausomybę. Didžiausias šalies logistinis mazgas yra greta istorinio miesto centro ir gyvenamųjų teritorijų. Miestas dėl to kenčia. Nėra bendro uosto valdymo sąsajų ir naudos miestui iš uosto, nes jo turto mokesčiai nepatenka į miesto biudžetą.
Klaipėdos miestui tenka uosto tarša, triukšmas, didžiulis nepatogumas dėl sunkiojo transporto, o naudą iš uosto susigriebia Vilnius, kuris neaišku, kaip panaudoja iš uosto gautus pinigus.
Šiuo metu jau yra parengtas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymo pakeitimas dėl 30 proc. akcijų perdavimo Klaipėdos miestui. Šis įstatymas, jei jo priėmimas Seime neužstrigs, įsigaliotų nuo šių metų birželio 30 d.
Yra tikimybė, kad sprendimas gali ir užsitęsti ar netgi būti atmestas jo svarstymo metu iškėlus kokių nors neįtikėtinų argumentų. Šiuo metu 30 proc. Uosto direkcijos akcijų perdavimui Klaipėdos miestui yra pritarusi Teisingumo ministerija.
Ieškos konstitucinio pateisinimo
„Kabliukų“ perdavimo procese ieško Seimo kanceliarijos Teisės departamentas. Iškeltas klausimas, ar perdavus 30 proc. akcijų savivaldybei būtų privaloma jos atstovus įtraukti į Uosto direkcijos stebėtojų tarybą ir valdybą. Pagal galiojančią tvarką, pagrindinis akcininkas, o juo liktų valstybė, akcininkų susirinkime gali to ir neleisti. Taip tarsi iš anksto dėl uosto įkalamas pleištas tarp savivaldos ir šalies valdymą iš Vilniaus vykdančios valdžios.
Seimo teisininkai iškėlė klausimą ir dėl to, kodėl siūloma perduoti 30 proc., o ne kitą akcijų skaičių, nes tai esanti santykinai didelė valstybės kapitalo dalis.
Atkreiptas dėmesys, kad Klaipėdos uostas yra paskirtas į pirmos kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti įmonių grupę, todėl 30 proc. akcijų neva gali neatitikti teisėkūros proporcingumo ir tikslingumo principų. Be to, Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymas numatantis, kad tokių objektų akcijos galinčios priklausyti valstybei, savivaldybei ar valstybės valdomai bendrovei, bet nenumatantis, kad jos tuo pat metu gali priklausyti kartu ir valstybei, ir savivaldybei.
Seimo teisininkai pateikė ir tokį argumentą, kad Konstitucinis teismas dar 2003 m. buvo priėmęs nutarimą, jog valstybei nuosavybės teise priklausančio turto perdavimas konstituciškai pateisinamas tik tada, kai tai gali duoti didelę naudą visuomenei. Iškeliama abejonė, ar Uosto direkcijos dalies akcijų perdavimas Klaipėdos miesto savivaldybei duotų naudą visuomenei. Seimo kanceliarijos Teisės departamento atstovai pasiūlė akcijų perdavimą įvertinti naudos visuomenei aspektu.
Nei Seime, nei Vyriausybėje nieko neturėtų stebinti Klaipėdos miesto noras valdyti dalį uosto akcijų.
Dominuoja municipaliniai uostai
Kol Vilniuje ieškoma „kabliukų“, kaip dalies uosto valdymo akcijų neperleisti Klaipėdos miesto savivaldybei, galima pasižvalgyti, kokia praktika yra kitose Vakarų Europos valstybėse prie Baltijos jūros.
Skandinavijos šalyse uostus valdo viešojo kapitalo bendrovės, kur didesnė dalis akcijų priklauso vietos savivaldoms. Jungtiniame Kopenhagos–Malmės uoste 50 proc. akcijų valdo Kopenhagos miestas, po 25 proc. – Malmės savivaldybė ir privataus kapitalo bendrovė. Danijos Orhuso uoste visos akcijos priklauso šio miesto savivaldai.
Suomijos uostuose didesnė dalis jų bendrovių akcijų taip pat priklauso vietos savivaldoms.
Vokietijoje taip pat dominuoja municipaliniai, tai yra savivaldos, uostai. Kylio uoste 100 proc. akcijų priklauso miesto savivaldai. Liubeke po 50 proc. akcijų dalijasi miestas ir federalinė regiono valdžia. Rostoke 74,9 proc. akcijų priklauso miesto savivaldai, o likusi dalis – regiono federalinei valdžiai.
Lenkijos Gdansko, Gdynės ir Ščecino–Svinouiscio uostuose viešojo kapitalo valdymo akcijas maždaug lygiomis dalimis dalijasi šalies vyriausybė, savivaldybė ir su uostų veikla susijęs privatus verslas.
Jungtiniame Talino jūrų uoste 67 proc. akcijų priklauso valstybei, likusios laisvai kotiruojamos biržoje.
Nei Seime, nei Vyriausybėje nieko neturėtų stebinti Klaipėdos miesto noras valdyti dalį uosto akcijų. Jų dalies perleidimas Klaipėdos miestui bus savotiškas Lietuvos demokratijos patikrinimas, kiek toli šalies valdžia pažengė nuo sovietinio uostų valdymo modelio, kai viskas buvo centralizuota ir valdoma iš „paties protingiausio centro“, kuris dažniausiai uosto valdymo niuansų net nesuvokia.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Įsigaliojo draudimas vasaros sezonu Palangos J. Basanavičiaus gatve važiuoti dviračiais
Palangoje nuo ketvirtadienio J. Basanavičiaus gatvėje įsigaliojo draudimas važiuoti elektriniais paspirtukais, dviračiais, velomobiliais bei riedžiais, pranešė Palangos savivaldybė. ...
-
Klaipėdoje – paskutinio skambučio šventė: netrūko ne tik juoko1
Birželio 1-ąją uostamiestyje nuskambėjo paskutinis abiturientų skambutis. Šiemet Klaipėdos mokyklas baigė net 1943 moksleiviai. Su nauju gyvenimo etapu juos pasveikinti atvyko šeimos nariai, draugai ir visus 12 metų šalia buvę bei...
-
Būsimiesiems inžinieriams – piniginės stipendijos
Vakarų laivų gamyklos įmonių grupė, skatindama jaunimą rinktis su inžinerine pramone susijusias profesijas, įsteigė pinigines stipendijas. Jos skiriamos Klaipėdos Pauliaus Lindenau mokymo centro moksleiviams, norintiems įgyti laivų korpusų surink...
-
Klaipėdiečiai šiurpsta: nuožmios atakos – iš dangaus2
Klaipėdiečiai šiurpsta nuo socialiniuose tinkluose plintančio vaizdo įrašo, kuriame užfiksuotas kiras, dorojantis gyvybės ženklų nerodantį balandį. Įrašas – išties sukrečiantis. Tačiau yra gyventojų, kirus vertin...
-
Gargždų centre esantis paštas apkarto: dėl jo likimo gyventojai pareiškė nuomonę2
Pačiame Gargždų centre esantis paštas gargždiškiams apkarto. Apklausoje dalyvavę gyventojai pareiškė, kad norėtų, jog pastatas būtų nugriautas. ...
-
Gargžduose prasideda 770-ojo miesto gimtadienio renginiai2
Ketvirtadienį prasideda keturias dienas truksiantys Gargždų miesto gimtadienio renginiai. ...
-
Klaipėdoje – aitvarų šventė (programa)
Jau šį savaitgalį, birželio 3-iąją, Melnragės Neįgaliųjų paplūdimyje vyks figūrinių aitvarų festivalis „Vėjų vėjai“, skirtas Tarptautinei vaikų gynimo dienai paminėti. Organizatoriai žada daugybę jūrinių veiklų, edukac...
-
Klaipėdoje atsodins miesto gėlynus2
Klaipėdoje trūksta žydinčių gėlynų, tvirtina miestiečiai. Esą, nužydėjus narcizams ir tulpėms, mieste trūksta spalvų žaismo. Savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus atstovai tikina: situacija jau labai greitai pasikeis. ...
-
Uostamiestyje prasideda seniūnaičių rinkimai
Klaipėdos gyventojai jau kviečiami teikti kandidatus į seniūnaičius. Siūlymų laukiama mėnesį – iki birželio 30-osios ...
-
Asociacijos „Klaipėdos regionas“ prezidentu tapo B. Markauskas3
Šią savaitę asociacijos „Klaipėdos regionas“ visuotiniame narių susirinkime išrinktas naujas prezidentas. Juo tapo Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas, pakeitęs Palangos merą Šarūną Vaitkų. ...