Pereiti į pagrindinį turinį

Kodėl buvo atsisakyta advokato Laimutei Kedienei?

2011-05-26 21:20
Kodėl buvo atsisakyta advokato Laimutei Kedienei?
Kodėl buvo atsisakyta advokato Laimutei Kedienei? / Zenono Langaičio nuotr.

Drąsiaus Kedžio mamai Laimutei Kedienei trečiadienį Utenos rajono teisme pasirodžius be advokato, toks jos ir jos dukters Neringos Venckienės elgesys viešoje erdvėje buvo įvardintas kaip spaudimas teismui.

Kad teisme Utenoje, kur nagrinėjama L.Kedienės baudžiamoji byla dėl nepagarbos teismui, D.Kedžio mamos negins advokatas, socialiniame tinklalapyje „Facebook“ šeimos sukurto judėjimo „Drąsiaus kelias“ puslapyje buvo paskelbta jau antradienio vakarą.

„L.Kedienė šioje byloje neturės advokato, nes tai baudžiamoji byla ir giminės negali ginti. Turinti neigalumą ir gyvenanti iš kuklios pensijos, L.Kedienė advokato samdyti neketina“, - rašoma puslapyje, kuriame portalo 1diena.lt duomenimis prisijungimą turi ne vienas šeimos narys, tarp jų, kaip matyti iš jame esančių įrašų, ir pati N.Venckienė, neseniai puslapio administratoriaus vardu padėkojusi visiems ją sveikinusiems su vardadieniu.

Trečiadienį L.Kedienė tikrai teisme pasirodė be advokato. Į teisiamųjų suolą atsisėdusi moteris, braukė ašaras ir žurnalistams aiškino, jog neturės už ką susimokėti baudos, todėl jei teismas ją pripažins kalta dėl nepagarbos teismui, keliaus į kalėjimą.

Informacijai iš teismo pasirodžius naujienų portaluose, pasipylė skaitytojų komentarai. Žmonės stebėjosi tokiu šeimos elgesiu pagailėjus pinigų advokatui, nors šios profesijos pažįstamų turi tiek Kauno apygardos teisme dirbanti N.Venckienė, tiek jos vyras advokatas Aidas Venckus. Stebėtasi ir dėl moters ryžto sėsti į kalėjimą, nes nei karto neteistai L.Kedienei, jei teismas pripažintų ją kalta, grėstų tik bauda.

Netrukus judėjimo „Drąsiaus kelias“ puslapyje „Facebooke“ savo žodį šia tema tarė ir šeimos atstovai. „Jei išdrįs ją nuteisti - ji eis bausmės atlikti į kalėjimą. Griežčiausia bausmė jos atveju yra labiausiai priimtina, tai kam jai advokatas?“, - parašė jie.

Vėliau šis parašymas buvo papildytas dar vienu pasisakymu. „Na čia ir mamytės tam tikras apsisprendimas. Ji nesutiks mokėti baudos, viešųjų darbų ji negali dirbti dėl sveikatos, tai kokią bausmę jai gali skirti? Tokiu atveju, kam eikvoti pinigus advokatams?“, - teigiama oficialiame judėjimo puslapyje.

Šie pranešimai dar labiau papiktino skaitytojus, kurie šiuose žodžiuose įžvelgė ne ką kitą, o daromą spaudimą teismui. Vienas po kito pasipylė komentarai, kad jei L.Kedienę teismas nubaus bauda, ši jos nemokės ir paprašys bausmę pakeisti į areštą. Jei teismas šį prašymą patenkins, jos artimieji vėl bus nepatenkinti – pradės reikšti nepasitenkinimą, esą pažiūrėkite kokia mūsų teismų sistema, kaip jie drįsta seną ir ligotą moterį uždaryti į kalėjimą. „L.Kedienė daroma auka“, - tokią išvadą pasidarė interneto skaitytojai.

Kitas teismo posėdis šioje byloje numatytas rugpjūčio 16 d. Trečiadienį susirgus vienam iš trijų nukentėjusiais pripažintų Panevėžio apylinkės teismo teisėjų – kolegijos pirmininkui Vytautui Krikščiūnui – byla nebuvo pradėta nagrinėti iš esmės, teismas nusprendė tik apklausti dvi jo atvykusias koleges, nagrinėjusias skandalingai pagarsėjusią pedofilijos bylą.

Priminsime, kad L.Kedienė į prokurorų nemalonę pateko pernai Panevėžio miesto apylinkės teismui nutraukus garsiąją pedofilijos bylą. Tada ji žurnalistams pasakė "Čia nė vieno teisėjo nėra, čia trys banditai atėjo ir paskaitė nutartį".

Netylėjo ir jos dukra, globojanti D.Kedžio dukrą. „"Čia ne pabaiga. Aš netylėsiu ir tuo niekas nesibaigs, jūs pamatysite, praeis du, trys, penki metai ir viskas išlįs. Tegul jie negalvoja, kad jie čia dabar užgesino viską, būdami korumpuoti, kyšininkai ir iškrypėlių klaną dengdami, čia taip nebus", - piktinosi N.Venckienė.

Labiausiai N.Venckienės ir L.Kedienės ištartos frazės įžeidė teisėjų kolegijos pirmininką V.Krikščiūną. Jis juos įvertino kaip nepagarbą teismui ir lapkričio 22 d. kreipėsi į Teisėjų tarybą.

Teisėjų taryba nusprendė V.Krikščiūno skundą perduoti Generalinei prokuratūrai, ši pradėjo ikiteisminį tyrimą L.Kedienės atžvilgiu. Tyrimą planuota pradėti ir dėl N.Venckienės ištartų žodžių, tačiau prieš tai reikėtų panaikinti jos kaip teisėjos imunitetą.

Vėliau prokuratūra šį ikiteisminį tyrimą pavedė atlikti Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorams.

Šių metų sausio 12 d. Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras, ištyręs su pareiškimu susijusias aplinkybes priėmė nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą N.Venckienės atžvilgiu.

Nutarime buvo nurodyta, kad vertinant teisėjos pasakytus žodžius yra būtina analizuoti visą jos pasisakymo turinį, o ne atskirus, iš konteksto paimtus teiginius, kurie buvo viešai paskelbti žiniasklaidos priemonėse.

Sausio 13-ąją ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas ir L.Kedienės ažvilgiu, nes jos pasakytuose žodžiuose prokuroras neįžvelgė jokios nusikalstamos veikos.

Teisėjų taryba šį Šiaulių apygardos prokuratūros nutarimą apskundė. Skundą peržiūrėjęs generalinis prokuroras Darius Valys liepė tyrimą atnaujinti. Byla buvo grąžinta atgal Šiaulių prokurorams, o netrukus iškeliavo į teismą.

N.Venckienei dėl teisme pasakytų žodžių buvo svarstyta Teisėjų etikos ir drausmės komisijoje. Jai dėl jų buvo iškelta antra drausmės byla. Teisėjų garbės teismas prasikaltusią teisėją šalies Prezidentei pasiūlė atleisti, tačiau Dalia Grybauskaitė dekreto dėl N.Venckienės atleidimo nepasirašė, o pati N.Venckienė kolegų sprendimą apskundė Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Baudžiamojo kodekso 232 straipsnis už nepagarbą teismui numato baudą, areštą arba laisvės atėmimą iki dvejų metų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų