Skulptoriaus Eriko Daugulio darbų galima rasti ne tik Kaune. Veliuonos miestelyje jau šį šeštadienį iškils menininko kurtas paminklas deivei Velionei.
Nustojo kurti medalius
Garliavoje gyvenančio šiauliečio E.Daugulio namuose – dešimtys jo rankomis sukurtų skulptūrų nuotraukų, įvairaus dydžio vaškinių ir plastilininių maketų ir beveik tiek pat medalių.
"Pastarųjų gamyba nebeužsiimu. Tai itin kruopštus darbas. Reikia žvitrių akių ir paklusnių pirštų smulkioms detalėms", – atsilošęs minkštasuolyje kalbėjo 59-erių menininkas, kurio sukurtą skulptūrą kadaise rankose laikė net popiežius Jonas Paulius II. Paskutinio menininko darbo – deivės Velionės maketo ir pačios skulptūros namuose nebuvo, dirbtuvėse Šančiuose – taip pat. Visos skulptūros dalys iš Kauno iškeliavo dar praėjusią savaitę.
"Daugiausia mano darbų yra Kinijoje. Ten dirbti – vienas malonumas. Turiu nuolatinį klientą JAV – įsigijo per 30 darbų. Dabar ir Veliuonoje paliksiu pėdsaką, – nusijuokė menininkas ir pridūrė, kad kurti skulptūrą, kuri įprasmins legendomis apipinto miestelio vardą, už laisvę kovojusių karžygių vėlių atminimą ir Lietuvos vardo tūkstantmečio jubiliejų jam buvo didelė garbė. – Žinoma, ir atsakomybė. Dar vienas niuansas – kūriau skulptūrą, kuri stovės ne aikštėje, o netoli deivės Velionės šventyklos vietos. Man tai – kažkas nauja." Šiuo metu čia pastatyta Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčia.
Velionė plaukia valtimi
Idėją pastatyti skulptūrą legendinei deivei Velionei prieš trejus metus iškėlė veliuoniškis menininkas Rimantas Ordinas. Sumanymą aktyviai palaikė dauguma vietos gyventojų ir seniūnas Mindaugas Šlepševičius. Praėjusių metų rudenį buvo paskelbtas skulptūros projektų konkursas. Tąkart jame dalyvavo devyni projektai.
"Skulptūros maketo nesusapnavau. Dalyvauti konkurse nusprendžiau vėliau nei kiti, todėl laiko net eskizui nupiešti nebuvo. Griebiau medžiagas ir sukūriau tai, ką netrukus pamatysite Veliuonoje", – pasakojo kaunietis, prie skulptūros dirbęs maždaug du mėnesius.
Nepaisant skubos, menininko iš Kauno skulptūros projektas pelnė daugiausia vietinių gyventojų ir komisijos narių simpatijų. "Kodėl ji tokia, o ne kitokia? Sunku pasakyti. Turėjau du galimus variantus. Apsistojau ties antruoju", – skulptorius neslėpė, kad pastarasis jam kur kas labiau patiko už pirmąjį.
Skulptūros idėjos atspirties tašku autorius pasirinko vieną Veliuonos vietovardžio kilmės versijų, sietinų su pomirtinio gyvenimo ir amžinybės deive Veliuona.
E.Daugulio skulptūra, kurią netrukus išvys vietiniai gyventojai ir miestelio svečiai, Velionė tarsi keliauja laiveliu, kuris sieja dabartį ir praeitį, gyvenimą ir pomirtinį gyvenimą. Abipus moters figūros vaizduojami šakomis į dangų besistiebiantys ir šaknimis į žemę kimbantys keturi medžiai. Jie, pasak skulptoriaus, simbolizuoja gyvybę, o šaknys primena, kad yra ir kitokia gyvybės forma.
Skulptūrai menininkas naudojo tris medžiagas: ąžuolą, geležį ir bronzą. Iš pastarosios išlieti deivės delnai ir veidas. Kūnas išskaptuotas iš tamsinto ąžuolo, medžiai – iš geležies. Skulptūros aukštis sieks beveik 5 m, plotis – 6 m. Kaina – apie 20 tūkst. litų, aukojo vietiniai gyventojai ir rėmėjai. "Kiek svers? Rankomis sunkiai pakeltumėte. Reikėtų keltuvo", – šmaikštavo skulptorius.
Menas supriešino žmones
Kurdamas skulptūrą, menininkas nė nenutuokė, kokias aistras jo darbas gali įžiebti vietos bendruomenėje.
Daugumai gyventojų trinant rankomis, kad jų miestelį papuoš originalus E.Daugulio meno kūrinys, Veliuonoje atsirado kelios šeimos, teigiančios, kad gyvenvietėje atgaivinus amžinybės, amžinos vilties ir būsimojo pomirtinio gyvenimo deivės kultą – esą atsiras fanatikų, kviečiančių grįžti ir prie pagoniškų kraujo ritualų. Jų manymu, vietoje, kurioje žadama statyti Velionės skulptūrą, turėtų būti medinė madona.
"Nekreipiu dėmesio į tokias žmonių reakcijas. Vieniems juk patinka baltos moterys, kitiems – juodukės. Savo kūryboje aš galiu sėkmingai suderinti tiek krikščionišką, tiek baltišką tematiką, kurti ir Marijas, ir pagonybę kvepiančius darbus", – ramiu balsu kalbėjo menininkas.
Iškilminga skulptūros atidengimo ceremonija vyks jau šį šeštadienį – rugpjūčio 8-ąją. Paklaustas ar nesibaimina priešiškai nusiteikusių veliuoniškių išpuolių, E.Daugulis vylėsi, kad brandus prieštaraujančiųjų amžius sulaikys juos nuo tokių neapgalvotų veiksmų.
"Jei sugadins – pataisysiu. Šilutėje taip pat yra mano skulptūra. Nulaužė rankoje laikytą plunksną. Primontavome", – šyptelėjo menininkas, šiuo metu dirbantis prie naujo projekto maketo ir Jono Jablonskio memorialinės lentos.
Naujausi komentarai