Spektaklis "Dvejonė" - pedofilijos skandalo sukrėstiems žiūrovams Pereiti į pagrindinį turinį

Spektaklis "Dvejonė" - pedofilijos skandalo sukrėstiems žiūrovams

2009-11-14 23:59
Šešėlis: parapijos kunigas pjesėje kaltinamas, kad seksualiai išnaudoja juodaodį moksleivį.
Šešėlis: parapijos kunigas pjesėje kaltinamas, kad seksualiai išnaudoja juodaodį moksleivį. / Mariaus Macevičiaus nuotr.

Sekmadienį Vilniaus mažajame teatre pristatoma režisieriaus Jono Jurašo spektaklio "Dvejonė" premjera neturėtų palikti abejingų pedofilijos skandalo sukrėstų Lietuvos žiūrovų.

Spektaklis sukurtas pagal garsaus amerikiečio scenaristo Johno Patricko Shanley pjesę "Doubt", kuri pelnė prestižinę Pulitzerio premiją ir inspiravo to paties pavadinimo filmą "Abejonė". Jis rodytas visame pasaulyje ir šiemet nominuotas net penkiems "Oskarams". Filme pagrindinius vaidmenis sukūrė Meryl Streep ir Philipas Seymouras Hoffmanas, o lietuvių spektaklyje su jais netiesiogiai konkuruos Eglė Mikulionytė ir Povilas Budrys. "Dvejonėje" taip pat vaidina Vilniaus mažojo teatro aktorė Vaida Būtytė, jauni aktoriai Oneida Kunsunga ir Simonas Lindešis.

J.Jurašas, skirtingai nei sensacijų besivaikanti žiniasklaida, siūlo į pedofilijos problemą pažvelgti giliau. "Dvejonėje" mokyklos direktorė vienuolė kariauja psichologinį karą su parapijos kunigu, kurį kaltina, kad jis seksualiai išnaudoja juodaodį moksleivį.

Direktorė neturi jokių įrodymų, pasikliauja tik savo įsitikinimais ir jų paveiktais stebėjimais. Pjesės autorius įtampą išlaiko iki paskutinės akimirkos ir skaitytojus ar žiūrovus nuolat verčia abejoti savo pačių vertinimais. Nors pjesėje vaizduojama bažnytinė bendruomenė, jos tema yra platesnio pobūdžio ir apima šiuolaikinės visuomenės problemas.

"Ką darai, kai nesi tikras?" – tai pirmas pjesės klausimas bendruomenei, išgyvenančiai kokią nors katastrofą, netektį, skausmą, dvasinę ar kitokią krizę. Autorius mano, kad abejonė tokiomis akimirkomis gali visus susieti labiau nei bendra nuomonė, ji gali padėti pasitraukti iš melo kelio, išvengti nepagrįstų kaltinimų ir pažadinti žmoniškumą. "Ar mes – žmonės, ar tik idėjų ir įsitikinimų nešėjai?" – pagrindinio pjesės veikėjo kunigo Flino lūpomis klausia dramaturgas ir verčia susimąstyti, kad galbūt nepalaužiamose nuostatose glūdi nepakantumas artimajam ir net ydingų ideologijų šaknys.

"Dvejonė" kalba apie žmogaus lemtį egzistuoti ne esant patogiam tikrumui, bet "niekieno žemėje", tarp to, kas juoda ir balta, tarp troškimo būti teisiam ir įgimto nuodėmingumo. Dvejonė nepatogi, bet tai apsauga nuo skubotų ir dažnai neteisingų sprendimų materialiame, dvasiniame ir politiniame visuomenės gyvenime", – teigė J.Jurašas.

J.Jurašas itin kruopščiai ir atsakingai ruošėsi šiam darbui – ieškojo repeticijų ir vaidinimo erdvės, daug diskutavo su aktoriais. Nuo seno ypač vertinantis netradicines erdves, režisierius ir šįkart pasirinko iki šiol su teatru nieko bendra neturėjusias vietas. Repeticijos vyko Marijos Nekaltojo Prasidėjimo Vargdienių seserų šv. Kryžiaus namuose ir Vilniaus dailės akademijos studijoje Užupyje, kur rugsėjį įvyko pirmoji spektaklio premjera.

VD inf.


Kur? Vilniaus mažajame teatre

Kada? Lapkričio 15 d. 18.30 val.

Kaina? 25–45 litai

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra