Ką Europos Sąjunga gali padaryti, kad šita krizė prie Europos Sąjungos sienų būtų mažesnė? – žurnalistai klausė Europos Komisjos nario Virginijaus Sinkevičiaus.
Eurokomisarė vidaus politikos klausimais Ylva Johansson kalbėjo, kad prašys Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos pakeisti tam tikrus įstatymus, kurie dabar leidžia apgręžti žmones pasienyje. „Tai buvo ištraukta iš konteksto, nes pati frazė skambėjo taip, kad įstatymai trijose šalyse narėse yra priimti nevienodi ir galbūt reikėtų atkreipti dėmesį į jų suvienodinimą, bet jokiu būdu nebuvo kalbama apie jokius pakeitimus Lietuvoje. Įvyko ir pokalbis komisijos narės Y. Johansson su ministre Agne Bilotaite, kuriame buvo patikinta, kad jokių pakeitimų nesitikima. Komisija visiškai palaiko Lietuvą. Jeigu Komisijos prezidentė, lankydamasi šiuo metu Vašingtone, su JAV prezidentu Joe Bidenu kaip vieną pagridinių temų aptarinėja tai, kas vyksta prie Lietuvos-Lenkijos sienos, tai, aš manau, kad Komisija visiškai palaiko Lietuvą“, – sakė V. Sinkevičius.
Pasak jo, teritorijoje lankėsi Jungtinių Tautų atsakingi pareigūnai, kalbėjosi su migrantais ir pristatė jiems du galimus kelius: grįžti iš Baltarusijos oro uostų į savo kilmės šalis arba pasilikti Baltarusijoje, kuri yra saugi šalis. Taip pat yra galimybė atstovybėje Minske kreiptis dėl galimybių patekti į Europos Sąjungą. Lenkija patarė šiuo klausimu kreiptis į oficialius perėjimo punktus.
„Reikia stabdyti srautą – skrydžius. Jau kalbamasi su avia linijomis ir, kiek žinau, viena avia linijų turėtų visai netrukus paskelbti apie priemones, kurių imsis, nes buvo pabrėžta, kad avia linijos galimai prisideda prie žiauraus elgesio su žmonėmis, žmonių išnaudojimo. Taip pat Margaritis Schinas lankysis kilmės šalyse, kuriose taip pat aptars dėl galimybių stabdyti srautus, dėl vizų išdavimo ir kitų klausimų. Taip pat labai svarbu sudaryti migrantams galimybę išvykti į kilmės šalis iš Baltarusijos oro uostų“, – vardijo V. Sinkevičius.
Europos Komisijos nario nuomone, Aliaksandras Lukašenka yra įgudęs šantažuotojas. Visa tai prasidėjo nuo Žmogaus teisių pažeidimų – nuo ciniškai suklastotų rinkimų, žudomų, persekiojamų ir uždaromų į kalėjimus žmonių.
„Šiuo atveju, Europos Sąjunga – Lenkija, Lietuva buvo tos šalys, kurios reagavo ir tas nepatiko bei galbūt įžeidė diktatoriaus ego. Ir vienas iš veiksmų, kuris dabar vyksta, siekiant, kad su A. Lukašenka būtų pradėta šnekėtis, – spaudimas prie Europos Sąjungos sienos. Manau, kad tai nėra tinkamos priemonės. Dialogą reikėtų pradėti nuo politinių kalinių paleidimo“, – svarstė V. Sinkevičius.
Kas bus Europos Sąjungos Baltarusijai ruošiamame naujame sankcijų pakete? „Bus išplėtas įmonių, žmonių sąrašas, kurie galimai prisideda prie to, kas šiandien vyksta, – prie krizės sukėlimo. Daugiau detalių aš komentuoti negaliu, nes sprendimas bus priimtas pirmadienį. Man atrodo, kad A. Lukašenka jau seniai neturi, ko prarasti, nes, akivaizdu, kad jis pasmerkė savo valstybę savo veiksmais ir tiesiog laikosi įsikibęs pozicijos. Bet šiuo atveju, norint eskeluoti situaciją, yra labai svarbu ieškoti ir rasti reikalingus sprendimus, nes šiuo metu nusikaltimai, kurie vyksta, yra daromi Baltarusijos režimo, ir tai nėra būdas ieškoti dialogo“, – sakė pašnekovas.
Naujausi komentarai