Pereiti į pagrindinį turinį

Ar kiaušinio spalva ir ryškumas – kokybės ženklas?

2023-04-05 14:30
DMN inf.

Kas lemia kiaušinio trynio spalvą? Kiek spalva lemia kiaušinio maistines ir skonines savybes? Apie tai LNK pokalbis su Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausiuoju veterinarijos gydytoju Jonu Staniu.

E. Jankausko / BNS nuotr.

Ant stalo – trijų skirtingų kiaušinių tryniai: rudo ir balto lukšto kaušinių, taip pat naminio kiaušinio. Tačiau trynys – beveik toks pats.

– Mažas eksperimentas, bet rezultatas – toks pats.

– Vizualiai tam tikrus skirtumus galima įžiūrėti. Šviesiausias kiaušinis yra pramoninis – rudas. Antroje vietoje – balto lukšto. Trečias – naminis. Naminio kiaušinio spalva – ne ryškumas, o išreikštas geltonumas. Jis yra dėl to, nes laisvai laikoma višta, šerta ekologiniais pašarais. Ji pasirenka pašarus, pas ją yra aktyvus gyvenimo būdas, kuris suteikia pranašumų, kai gali pasirinkti ir tam tikras medžiagas, lesalą, žolę. Dėl karotinoidų kiaušinis nėra oranžinis, labai ryškus, bet jis geltonas. O pramoninis kiaušinis gana ryškus ir turi oranžinio atspalvio. Kiaušinio spalva dažniausiai priklauso nuo lesalo.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

– Ar spalva ir ryškumas – kiaušinio kokybės ženklas?

– Ne pats ryškumas, bet specifinis geltonumas.  Viską lemia, iš kur kiaušinis atvažiavo, kaip buvo laikytos vištos. Jei augintos, kur geras kiemas, yra žolės, saulės, aktyvus gyvenimo būdas, višta deda gerą kiaušinį. Perkant kiaušinius reikia žinoti, iš kur jie atvažiavo ir kas augina vištas.

– Yra ir putpelių, ančių, žąsų, stručių, kalakutų kiaušinių. Kurie vertingiausi?

– Visos motinos stengiasi perduoti visa geriausia. Visi paukštukai vienodai rūpestingi. Jie viską, ką pasisavina geriausio, sudeda į kiaušinius. Visų paukščių kiaušiniai yra naudingi, bet skoninės savybės dažniausiai skiriasi. Mes esame pripratę prie vištų kiaušinių, skonis priklauso nuo pašarų, lesalų. Tačiau putpelių kiaušiniai vertingesni, nes jie mažesni, koncentracija didesnė ir kai kurių medžiagų yra daugiau. Gurmanams patinka ančių kiaušiniai. Jų spalva gali būti žalsva, išreikštos tam tikros skoninės savybės. Antys gyvena tvenkiniuose, todėl jų kiaušinių kvapas gali ne visiems būti priimtinas. Žąsų irgi.

– Kaip stručių kiaušiniai?

– Jų kiaušiniai labai tvirti, sunkūs, daug sukaupta – gali atstoti apie 35 vištų kiaušinius. Ten irgi yra gana daug baltymo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų