Tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas savo „Youtube“ kanale paviešino istoriją apie moterį, kuri kartu su dviem mažamečiais vaikais kentė persekiojimą, terorizavimą ir fizinį smurtą.
Nukentėjusi sužinojo, jog jai simpatizavęs asmuo turi šeimą ir nusprendė jį palikti. Tačiau toks sprendimas sukėlė smurtą ir agresiją iš vyro pusės: dužo namų langai, buvo grasinama ginklu, niokojamas automobilis, terorizavimas.
Tačiau nepaisant akivaizdžių įrodymų – vaizdo įrašų, liudijimų ir policijos kvietimų, jis liko laisvėje iki tol kol S. Malinauskas paviešino šią situaciją.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Policijos profsąjungos atstovė Roma Katinienė pripažino, kad į tokias situacijas reaguoti operatyviai kartais tampa neįmanoma. Pasak jos, jau pirmieji nusikalstamos veikos epizodai galėjo būti traktuojami kaip pavojingi, tačiau trūksta resursų.
„Vilniuje, kur situacija ypač įtempta, pareigūnų stygius siekia šimtus žmonių. Vienam pareigūnui dažnai tenka tvarkyti šimtus bylų, kurių terminai jau pasibaigę. Per praėjusius metus Vilniaus policijos pareigūnai buvo sukaupę daugiau nei trejus metus viršvalandžių – tai rodo ne tik didžiulę įtampą sistemoje, bet ir darbo kokybės riziką“, – laidoje „Bučiuoju. Rūta“ pabrėžė R. Katinienė.
Vis dėlto, problema slypi ne tik darbo krūviuose. Atstovė atvirai pripažino, kad trūksta ir kompetencijos. Naujokai, kurie baigė devynių mėnesių mokymus, dažnai neturi jokios gyvenimiškos patirties, o jų mentoriais tampa pareigūnai, pradirbę vos pusmetį.
„Tai tas pats, kas nieko. Kartais net gyvenimiškos patirties nebūna. Kalbant apie kvalifikacijos kėlimo mokymus, tai arba jų nėra, arba jiems nėra laiko, arba vyksta nuotoliniu būdu. Kai mes sukuriame tokią sistemą, kur tik užsidedi pliusiukus, tai ir turime tokią situaciją“, – konstatavo policijos profsąjungos atstovė.
Kai mes sukuriame tokią sistemą, kur tik užsidedi pliusiukus, tai ir turime tokią situaciją.
Dar liūdnesnė situacija kyla su tais atvejais, kai nusikaltėlis turi akivaizdžiai grėsmingą istoriją, pavyzdžiui, aštuonis teistumus.
„Jeigu tokios situacijos vyksta, vadinasi, „SOS“ signalas tiesiog neužsidega. Teisėsaugos sistema, dirbanti „minimumu“, negali suteikti kvalifikuotos pagalbos, o tokios situacijos kuria nesaugumo jausmą visai visuomenei“, – pripažino moteris.
Ji įspėjo, kad nereikia laukti penkerių metų, kad pamatytume teisėsaugos krizės pasekmes – situacija gali tapti nevaldoma jau po savaitės.
„Nereikia laukti penkerių metų. Tai ką matome dabar, tai riaušes ar nevaldomą situaciją galime turėti po savaitės. Priėjome prie to, kad kai tau reikia pagalbos, tu jos gali nesulaukti“, – kalbėjo R. Katinienė.
Policijos neveiklumas ne tik kelia pavojų pavienėms aukoms.
„Mes siunčiame signalus jau seniai, bet niekas nereaguoja. Kas dar turi nutikti, ką dar turi nušauti, kad sistema pradėtų veikti“, – retoriškai klausė R. Katinienė.
(be temos)