Biudžetą tuština krizė Pereiti į pagrindinį turinį

Biudžetą tuština krizė

2008-10-10 09:00
Biudžetą tuština krizė
Biudžetą tuština krizė / Tomo Černiševo nuotr.

Šiemet biudžeto deficitas gali būti dvigubai didesnis, nei planuota, ir siekti daugiau nei 1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Pripažino krizę

Premjeras Gediminas Kirkilas pripažino, kad didesnio biudžeto deficito, nei planuota, šiemet tikriausiai nepavyks išvengti. Tam didžiausios įtakos turės rudenį prasidėjusi pasaulinė ekonomikos krizė, kurios atgarsiai juntami ir Lietuvoje, lėtėjanti ekonomika, taip pat prasčiau, nei planuota, į biudžetą surenkamos pajamos.

Premjeras neslėpė, kad iki spalio mėnesio biudžeto pajamų negauta gerokai daugiau, nei buvo planuota. "Tačiau dabar pajamos surenkamos geriau, nes renkamas pelno mokestis. Apskritai metų pabaigoje biudžeto pajamos surenkamos geriau nei metų viduryje", – tvirtino G.Kirkilas.

Bet, anot jo, visų suplanuotų pajamų surinkti nepavyks, todėl metų pabaigoje gali būti konstatuota, kad deficitas siekia 1 proc. BVP – dvigubai daugiau, nei buvo numatyta.
G.Kirkilas taip pat tvirtino, kad ekonomika "pačiomis pesimistiškiausiomis prognozėmis" šiemet gali augti ne daugiau kaip 4,5 proc. Pernai manyta, kad šiais metais BVP išaugs 5,5–6 proc.

Kritinė riba

Premjeras G.Kirkilas ir finansų ministras Rimantas Šadžius vakar su Prezidentu Valdu Adamkumi aptarė ekonominės krizės iššūkius ir tai, kaip parengti kitų metų biudžetą.
Prezidentas nuogąstavo, kad biudžeto deficitas gali priartėti prie kritinės ir psichologiškai svarbios 3 proc. BVP ribos. Tai esą turėtų ypač blogų padarinių visos ekonomikos būklei. "Su biudžetu turi būti priimti įstatymai, kurie sumažintų valstybės įsipareigojimus ir skatintų ekonomikos augimą", – sakė V.Adamkus premjerui ir ministrui.

Valstybės vadovas, be kita ko, siūlo naikinti lengvatas, kurių nauda žmonėms abejotina, o biudžetui – didelis nuostolis. "Jei tai nebus padaryta, kitais metais Lietuva pajus tikruosius finansinio neatsakingumo padarinius", – apibendrindama susitikimą sakė Prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė.

G.Kirkilas patikino valstybės vadovą, kad Vyriausybė parengs kitų metų biudžeto projektą, atitinkantį Lietuvos įsipareigojimus neviršyti nustatytos deficito ribos. Tačiau deficito išvengti nepavyks, nors anksčiau Vyriausybė planavo 2009 m. subalansuoti biudžetą. "Deficitas atsiranda dėl to, kad kitų metų biudžeto pajamų surinkimo prognozės yra gana pesimistiškos", – sakė R.Šadžius.

Valdininkų nemažės

Premjeras pripažino, kad ketinama panaikinti tam tikras lengvatas ir skatinti statybų verslą, kuris labai svarbus visai ekonomikai. R.Šadžius pridūrė, kad į Lietuvos statybų sektorių kitąmet įplauks nemenka ES paramos dalis: "Šiam sektoriui dabar sunku, todėl papildomos investicijos padės jį stimuliuoti."

G.Kirkilas patvirtino, kad kitąmet ketinama 5 proc. sumažinti valdymo išlaidas. Tačiau tai bus daroma nemažinant valdininkų skaičiaus.

Finansų ministro teigimu, Lietuva ne tik nemažins valdininkų armijos, bet ir turi planų ją pagausinti. "Turime pasiūlymų aštuoniais šimtais padidinti etatų valdymo sektoriuje skaičių. Papildomų valdininkų reikėtų išaugusiems valdymo poreikiams tenkinti. Tačiau Vyriausybė siūlys kol kas to skaičiaus nedidinti", – tvirtino jis.

Tuo tarpu Latvija ir Estija neseniai paskelbė kitąmet mažinsiančios savo valdininkų skaičių, taip pat valstybės valdymo išlaidas.

Tiesa, R.Šadžius tikino, kad Vyriausybė panaikins programas, kurių išlaidos kitais metais būtų sudariusios 600 mln. litų. Atlikus reviziją paaiškėjo, jog tiek pinigų per metus valstybė išleidžia "nevykdomoms" programoms.

Skaičių dar nesako

G.Kirkilas ir R.Šadžius atsisakė pranešti, kokie  preliminarūs kitų metų valstybės biudžeto projekto rodikliai. "Biudžetą svarstome labai įtemptai. Pagal Konstituciją iki spalio 17 d. jo projektas turi pasiekti Seimą. Tai ir bus padaryta", – sakė premjeras. "Netgi aš kitų metų biudžeto rodiklių dar nežinau", – dievagojosi finansų ministras.
Jis nenorėjo atskleisti ir to, ką Lietuva pranešė Europos Komisijai (EK) apie šių metų biudžeto vykdymą ir pasirengimą kitų metų biudžetui. "Komisija apibendrins tuos skaičius ir pati paskelbs", – teigė R.Šadžius.

EK kol kas nekomentuoja Lietuvos perduotos informacijos apie savo biudžeto reikalus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra