Garsiai kalbama apie gerovės valstybę, bet beveik trečdalis Lietuvos skursta

Beveik trečdalis, arba 28,3 proc. Lietuvos žmonių pernai gyveno ties skurdo riba – tai vienas didesnių rodiklių Europoje, rodo Europos Sąjungos statistikos tarnybos Eurostatas duomenys.

Per dešimtmetį – 2018-aisiais, palyginti su 2008-aisiais – skurstančiųjų dalis nepasikeitė.

Santykinai daugiau tokių žmonių buvo tik Latvijoje (28,4 proc.), Graikijoje (31,8 proc.), Rumunijoje (32,5 proc.) ir Bulgarijoje (32,8 proc.).

Estijoje ties skurdo riba gyveno 24,4 proc. žmonių, o vidutiniškai ES – 21,7 procento.

Pagal tyrimo metodiką, skurdo rizikai priskiriami žmonės, kurių pajamos po socialinių išmokų nesiekia 60 proc. šalies vidurkio.

Skurdo rodikliai – vieni didžiausių ES

Lietuvos skurdo rodikliai ir toliau išlieka vieni didžiausių Europos Sąjungoje, o su skurdo rizika susiduria kas penktas šalies gyventojas.

Palyginti su ankstesniais metais, skurdo rizikos lygis nepasikeitė ir siekia 22,9 proc. – konstatuojama „Skurdo ir socialinės atskirties apžvalgoje 2019“. Ją artėjant Tarptautinei kovos su skurdu ir socialine atskirtimi dienai (spalio 17 d.) skelbia Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas (NSMOT).

„Tapo populiaru kalbėti apie skurdo mažinimą, ypatingai gerovės valstybės kontekste. Tačiau negerėjanti statistika rodo, kad trūksta konkretaus ir visapusiško veiksmų plano skurdui mažinti“, – teigia NSMOT direktorė Aistė Adomavičienė.

Anot nevyriausybinių organizacijų tinklo, vienijančio tokias organizacijas kaip „Caritas“ ar „Maisto bankas“, stagnaciją skurdo mažinimo srityje lemia menkos socialinės išmokos ir pagalbos stoka labiausiai skurstantiems – neįgaliesiems, pensininkams, vienišiems tėvams, bedarbiams. Taip pat trūksta elementarių paslaugų, kaip kad efektyvus ikimokyklinis ugdymas ar transporto paslaugos, o skaitmenizacijos nelygumai taip pat gilina socialinę atskirtį.

„Praėjusiais metais vidutinė socialinė piniginė parama siekė 81 eurų vienam asmeniui. Ši suma sudaro apie trečdalį absoliutaus skurdo ribos, taigi, nepadeda išbristi iš skurdo, jau nekalbant apie žmogaus orumą ir socialinių įgūdžių palaikymą. Žmonės dažnai užsibūna paramos sistemoje, nes kartu su parama trūksta paslaugų, kurios padėtų įsitraukti į darbo rinką ir pilnavertį visuomenės gyvenimą. Vietoje to, paramos gavėjai neretai turi dirbti visuomenei naudingus darbus, kurie dažniausiai neatitinka jų poreikių bei kompetencijų ir pakerta jų orumą“, – sako A. Adomavičienė.

Vietoje to, paramos gavėjai neretai turi dirbti visuomenei naudingus darbus, kurie dažniausiai neatitinka jų poreikių bei kompetencijų ir pakerta jų orumą.

Susirūpinimą keliančias tendencijas NSMOT pastebi ir ikimokyklinio ugdymo srityje, kuris, anot nevyriausybininkų, sukuria pagrindą vaikų mokymuisi ateityje ir yra kertinis dėmuo siekiant sumažinti skurdą bei užtikrinti socialinį mobilumą.

Lietuvos vaikų, dalyvaujančių ikimokykliniame ugdyme, skaičius siekia tik 58,2 proc. Skirtingose savivaldybėse šis skaičius smarkiai varijuoja: 2018 m. ikimokyklinio ugdymo nuo 0 iki 5 metų programą lankė 15 – 82 proc. vaikų. Dideli skirtumai pastebimi tarp kaimo ir miesto vietovių: pastarosiose šis skaičius vidutiniškai siekia 71,6 proc., kaimo – 27,9 proc.

„Jeigu nespręsime ikimokyklinio ugdymo prieinamumo problemos, nesudarysime vienodo starto galimybių ir toliau užprogramuosime vaikus skursti“, – sako A. Adomavičienė.

NSMOT taip pat pažymi ir naujas problemas, tokias kaip skaitmenizacijos iššūkiai. 2018 m. asmeninius kompiuterius namuose turėjo 76 proc., o interneto prieigą – 78 proc. namų ūkių. Nors šie rodikliai kasmet vis gerėja, Lietuvos gyventojų asmeninių kompiuterių turėjimo ir prieigos prie interneto rodikliai yra vieni žemiausių ES. Kaimo vietovėse interneto prieigos neturinčių gyventojų skaičius siekė 27,9 proc. Dažnas jų stokojo tinkamų įgūdžių naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, kas didino atskirtį nuo informacijos ir paslaugų bei sukūrė barjerais siekiant įsidarbinti.

Kaimų gyventojai taip pat atkreipia dėmesį, kad autobusai važinėja tik keletą kartų per dieną ir geriausiu atveju yra suderinti tik su vaikų grįžimu iš mokyklos. Vaikų vasaros atostogų metu pasitaiko atvejų, kai autobusai kaimus pasiekia tik kelis kartus per savaitę, todėl susisiekimo stoka tampa rimtu iššūkiu ieškant darbo. Pasak nevyriausybininkų, neužtikrinant elementarių paslaugų, žmonės stumiami į bedarbystę ir dar didesnę atskirtį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

badaujanti pensininke

badaujanti pensininke portretas
lietuvoje vis sparciau kuriama vergoves valstybe

Sąžinė

Sąžinė portretas
Visi valdžiažmogiai suka galvas kaip padidinti pajamas į valstybės biudžetą, pasiūlymų daug ir įvairiausių nuo absurdiškų iki absurdiškiausių. O pasiūlymas yra tik vienas ir labai paprastas NE-VOG-TI ir DIRBTI SĄŽININGAI. Neteko girdėti, kad nors vienas apsivogęs valdžiažmogis būtų viešai pasmerktas ir pasodintas į kalėjimą. Bylos teismuose yra vilkinamos metais kol sueina senaties terminas. Pasirodo reikia tiek nedaug, tik sąžiningų ir dorų valdininkų...

Aš+

Aš+ portretas
Skurdo Lietuvoje nebūtų, jei tie skurdieji, kurie gali dirbti, eitų dirbti, o ne aiškintu visiems koks jis kietas, kad nedirba ir priežastis ta, kad jam neapsimoka dirbti, nes pašalpa yra geriau. Kol valdžia rems tokius bestuburius, tol Lietuvoj taip ir bus. Tik maža dalis Lietuvos piliečių tikrai dėl tam tikrų priežasčių negali dirbti. Ar invalidumas, ar psichologinės problemos, vaikų priežiūra t.t. ir pan. Bet dauguma jų, jei tik norėtų, tai tikrai galėtų dirbti. Atstumas - ne rodiklis. Gyvenk ten, kur yra darbo, o ne lauk, kol tau kas po nosim pakiš. Mano valia būtų, tai sukurčiau grupę, kuri atliktų individualų tyrimą, kodėl vienas ar kitas pašalpinis nedirba. Būtų nepateisinamos priežastys- pašalpa naikinama. O tie, kurie turi rimtas priežastis - jei reikia, tai pašalpą gal net ir padidinti. O dabar ateina rimtas vyras ir prašo tik parašo, nes jis darbo net nenori, bet reikia darbo biržai pasakyti, kad neva buvo ir man netiko. Absurdas.... 700-750 eur į rankas - ne alga.....
VISI KOMENTARAI 16

Galerijos

Daugiau straipsnių