– Keliaujant į kalnus, ką visų pirma reikia padaryti?
– Vienas svarbiausių dalykų yra informacija. Pirmiausia, jei išvykstate iš Lietuvos, reikia pranešti, kur keliaujate, galbūt net nurodyti maršrutą. Jei kas nors nutiktų, artimieji ir gelbėtojai žinotų jūsų buvimo vietą ir pagalba būtų suteikta greičiau. Tai gali būti gyvybiškai svarbu, nes nelaimės atveju laikas dažnai yra lemiamas faktorius. Kitas svarbus aspektas – informacija apie vietovę, kur keliaujate. Maršrutas gali turėti sudėtingų atkarpų, tad reikėtų tinkamai pasiruošti ir apsvarstyti, kokios įrangos jums gali prireikti. Aš kalbu ne apie profesionalų alpinizmą, o apie paprastus žygius.
– Tarkime, sugalvojau keliauti į Tatrus ar Zakopanę, niekada anksčiau to nedaręs. Ką reikėtų pasiimti?
– Visų pirma, svarbu suprasti, kokiu metų laiku keliaujate. Dažniausiai žmonės renkasi vasarą, tačiau nereikia apsigauti. Apačioje gali būti 20 laipsnių šilumos, bet kylant į kalnus temperatūra krinta. Oras gali greitai pasikeisti – gali ateiti liūtis, sniegas ar stiprus vėjas. Pavyzdžiui, turėti kepurę yra svarbu – galbūt jos nereikės, bet jei prireiks laukti per naktį, tai gali būti svarbu. Taip pat kaklaskarė yra naudingas dalykas kaklui apsaugoti. Pirštinės net vasarą gali praversti. Tinkama apranga yra būtina. Termo rūbai padeda išlaikyti šilumą. Termo kelnės ypač svarbios, jei oras atšals. Nepamirškite ir vandeniui atsparių kelnių bei striukės nuo lietaus. Tai yra membraniniai drabužiai, kurie apsaugo nuo vėjo ir lietaus, bet yra lengvi.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kokius batus reikėtų avėti?
– Aukšto aulo batai yra geriausias pasirinkimas, nes nelygiame paviršiuje galima išsinarinti koją, o tokie batai apsaugo čiurną. Be to, kietesni batai yra būtini, jei nešate sunkią kuprinę ar keliaujate sudėtingais takais.
– Batai turėtų būti vienu dydžiu didesni. Kodėl?
– Batai turėtų būti vienu dydžiu didesni, nes koja tinsta kelionės metu, o leidžiantis žemyn pirštai gali atsiremti į bato priekį, todėl galite juos susižeisti. Šiltesnės kojinės taip pat svarbios, storesnės kojinės užtikrina šilumą. Dėl to, jei batas yra per ankštas, gali nusidaužyti pirštus, šalsi ir jausiesi nepatogiai.
Tatrų kalnuose yra meškų ir jos nemėgsta triukšmo, dainavimo ir panašiai.
– Apačioje gali būti 20 laipsnių šilumos, stovi su trumpom rankovėm ir trumpam išeiti pasivaikščioti į kalnus – ar tai būtų protinga mintis?
– Jei tik taip, tai visiškai neprotinga, net jei matai gerą orų prognozę. Netgi mes, profesionalūs alpinistai, jei einame pasivaikščioti, visada pasiimame būtiniausius dalykus. Aš, pavyzdžiui, visada turiu prožektorių, net jei išėjau kelioms valandoms. Niekada nežinai, kas gali nutikti – gali suklupti ar susižeisti, ir jei negalėsi išsikviesti pagalbos, gali tekti laukti ir išbūti per naktį. Tokiais atvejais apsirengi, turi prožektorių, pasidarai laikiną guolį ir gali išlaukti.
– Viršutiniai drabužiai turėtų būti ryškios spalvos?
– Taip, rekomenduotini ryškios spalvos drabužiai. Jie padeda greičiau būti pastebėtam, jei reikės gelbėjimo. Kitas dalykas – laukiniai gyvūnai. Pavyzdžiui, Tatrų kalnuose yra meškų ir jos nemėgsta triukšmo, dainavimo ir panašiai. Slovakijoje žmonės naudoja skambaliukus, kuriuos pritvirtina prie kuprinės. Einant jie skamba ir savotiškai perspėja.
Naujausi komentarai