„Jungtinės pajėgos, turint omenyje Valstybės sienos apsaugos tarnybą (VSAT), buvo Šaulių sąjunga, karo policija, pasidarė pratybas tokias. (...) Buvo skirtas dėmesys detekcijai, tai pastebėjimui jų ir galimam jų neutralizavimui. Buvo dvi kryptys, kurias bandėm“, – BNS sekmadienį teigė ministras.
„Dabar galim pasakyti trumpai ir aiškiai tai, kad matom sprendinius, kurie leis mums tiek geriau juos pastebėti, tiek ir esant reikalui juos ir neutralizuoti“, – pridūrė jis.
Anot L. Kasčiūno, į kovą bus pasitelkti ir pirmojo asmens vaizdo principu (angl. first person view, FPV) veikiantys dronai.
„Pirmiausia pokytis bus susijęs su tuo, kad mes geriau juos matysime, o kitas dalykas, naudosim tokias priemones, kurios, jeigu reikės neutralizuoti, jeigu matysime rizikas, kad jie turėtų būti neutralizuoti ore, tokiu atveju, matyt, radom geriausią priemonę tai padaryti, kad tai nesukeltų kokių papildomų rizikų ir viena iš tų priemonių yra FPV dronai. (...) Nedetalizuosiu, bet mes pratybose pamatėm, kad FPV dronas turėdamas visą informaciją, jis gali neutralizuoti droną“, – aiškino L. Kasčiūnas.
Ministras pabrėžė, kad kova su meteorologiniais balionais – ne vienos institucijos darbas.
„Vis tiek, pabrėžkime, kad tai yra pirmiausia kontrabandos problema ir čia susiję su kriminaline žvalgyba, su žmonių tinklais, kurie tuo užsiima. (...) Sprendiniai yra įvairūs: ir tie koviniai, kaip mes įsivaizduojam, ir tiesiog užkirsti kelią šaltiniui, kontrabandiniams tinklams, kurie tuo užsiima“, – aiškino jis.
L. Kasčiūno teigimu, nauji metodai bus išbandyti vėjams pasukus į Lietuvos pusę.
„Dabar stebim visus orus, hidrometeorologines prognozes. Skamba taip, kaip skamba, bet čia yra realybė ir pagal tai matysim, kada gi tas vėjas suksis į Lietuvos pusę ir tada bandysim jau realiomis sąlygomis“, – sakė ministras.
Dabar stebim visus orus, hidrometeorologines prognozes. Skamba taip, kaip skamba, bet čia yra realybė.
Pastaruoju metu Lietuvoje fiksuoti keli incidentai, kuomet kritinės infrastruktūros objektuose nusileido balionai su kontrabandinėmis cigaretėmis.
Pasieniečiai sako tokius objektus teoriškai galintys numušti šiems priartėjus arčiau žemės, tačiau tam neturi įgaliojimų. Aukščiau skrendantys balionai pareigūnams nepasiekiami, mat jie neturi reikalingos technikos nei tokiems objektams stebėti, nei juos numušti.
Tuo metu kariuomenė pabrėžia, kad taikos metų tokių balionų numušimas karinėmis priemonėmis būtų kraštutinis žingsnis.
Dalis politikų sako, kad šių objektų įskridimas į Lietuvą atskleidžia šalies oro saugumo spragas, be to, balionai gali būti panaudoti ne tik kontrabandai, bet ir provokacijoms.
Reaguodami į balionų keliamą grėsmę, politikai ketina keisti įstatymus ir Lietuvos sieną oru neteisėtai kertančius oro balionus su kontrabanda leisti numušti Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams.
Pasieniečiai teigia per pastarąjį mėnesį fiksavę apie 250 incidentų su tokio pobūdžio balionais.
Naujausi komentarai