– Tai labai specializuota sritis, bet turbūt ir patys nežinome, kaip kartais su tuo esame susiję. Ką turėtume žinoti apie draudimus, kurie įsigalėjo nuo sausio 1 d.? Paprastai ir suprantamai (šypsosi).
– Na, pirmiausia, ką norėjome pasiekti keisdami įstatymą – norėjome griežčiau reglamentuoti įvairiausių radijo ryšio įrenginių naudojimą. Pirmiausia, radijo ryšio slopinimo įrenginius, taip pat radijo ryšio perėmimo įrenginius ir radijo stotelių, vadinamųjų racijų, naudojimą.
– Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad radijo ryšio stotelė juk yra įrenginys, kurį gali turėti net vaikai. O kur mes galime susidurti su radijo ryšio blokavimo įrenginiais?
– Tokius įrenginius dažniausiai turi nusikalstamos veiklos atstovai. Tokie įrenginiai yra naudojami, sakykime, vagiant automobilius su tikslu sutrikdyti ryšį. Į ką norėčiau atkreipti dėmesį – kad tokie įrenginiai gali būti naudojami ir švietimo įstaigose. Pavyzdžiui, norint egzaminų metu slopinti ryšį, kad negalėtų studentai piktnaudžiauti nusirašinėdami ar pan. Taip pat teatro salėse galėtų kilti minčių ryšį slopinti, tačiau bėda ta, kad dažnai radijo ryšio signalą labai sunku kontroliuoti – jis nesibaigia toje erdvėje, kurioje norėtume, o išeina už tos teritorijos – salės ar auditorijos – ribų. Žmogui, kuris nežino, kur jis tą trikdį kelia, toks veiksmas gali turėti labai sunkių padarinių. Tarkime, medicinos pagalbos iškvietimo atveju tai gali kainuoti žmogaus gyvybę. Todėl, pagal įstatymą, tokių slopinimo įrenginių naudojimas yra labai griežtai reglamentuojamas, (jis galimas) tik valstybės institucijoms, su valstybės gynyba, nacionaliniu saugumu, viešosios tvarkos užtikrinimu ir t. t. (susijusioje veikloje).
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Taip, jūsų paminėta radijo stotelė yra labai populiari, ją gali naudoti net vaikai. Šis įstatymo pakeitimas niekaip nepaliečia tokių naudotojų interesų. Vienintelis dalykas, į ką norėtųsi atkreipti žmonių dėmesį įsigyjant tokių prietaisų, – ar jie turi vadinamąjį CE ženklinimą. Mūsų prekybos tiekėjai į tokius dalykus visada atkreipia dėmesį ir neprekiauja įrenginiais, kurie neturi šio ženklinimo. Tačiau perkanti internetu iš kitų šalių, pavyzdžiui, Kinijos, reikėtų įsitikinti, ar CE ženklinimas yra.
Kalbant apie radijo stoteles, kurios yra dedikuotai nustatomos, t. y. programuojamos dirbti konkrečiu dažniu, jų įsigijimas yra visiškai teisėtas, stotelės turi CE ženklinimą, tačiau norint stotį naudoti, reikia kreiptis į RRT ir gauti individualų leidimą.
– Kaip suprantu, būtent jomis ir naudojamasi ne pačiais geriausiais tikslais, taip?
– Būtent. Piktavališkas naudojimas pasireiškia tuo, kad yra naudojami policijos ar kitų valstybės institucijų dažniai ir tokio įrenginio programavimas tokiems dažniams iš karto rodo, kad ketinama jį naudoti kokioms nors neteisėtoms veikoms.
– Kaip kontroliuojate ar žadate kontroliuoti ir kas laukia tų, kurie reglamentus pažeis?
– Spinduliavimo monitoringą vykdome nuolat, stebime ir tokių įrenginių reguliariai aptinkame, tiek veikiančių, tiek neveikiančių. Sakykime, neveikiančius dažniausiai aptinka operatyvinę veiklą vykdantys darbuotojai ir policijos atstovai, ir tik vėliau prireikia mūsų ekspertinių žinių įvertinti, ar tai yra toks įrenginys, kaip jiems pasirodė. Mes turime laboratorijas, turime visus matavimo prietaisus ir galime tai padaryti. Kalbant apie baudimą už slopinimo įrenginius, mes juos konfiskuojame ir teisės aktais nustatyta tvarka naikiname.
Naujausi komentarai