Pereiti į pagrindinį turinį

Žemaitaitis įvertino KT sprendimą dėl LGBTIQ šeimos sampratos

2024-12-18 15:35

Konstituciniam Teismui (KT) pripažinus, kad įstatymo nuostata, draudžianti nepilnamečiams pasakoti apie LGBTIQ šeimos sampratą, prieštarauja Konstitucijai, valdančiosios „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis tikina – šis klausimas Seime sukels naujus kultūrinius karus. Anot politiko, įstatymą reikės taisyti, atsižvelgiant į KT išvadą. Tačiau, neabejojo jis, parlamentarams bus sunku rasti kompromisą, kaip turėtų atrodyti naujos redakcijos teisės aktas.

Žemaitaitis įvertino KT sprendimą dėl LGBTIQ šeimos sampratos
Žemaitaitis įvertino KT sprendimą dėl LGBTIQ šeimos sampratos / P. Adamovič, P. Peleckio / BNS nuotr.

„Tikrai bus kultūriniai karai, tikrai bus nesutarimas, tikrai formuosis Seimo narių pozicijos, kas bus prieš, kas bus už, bus pateikti keletas įstatymo apibrėžimo pasiūlymų. Tai kategoriškai bus pakankamai daug ginčų“, – trečiadienį Eltai sakė R. Žemaitaitis, neabejodamas, kad vienybės trūks ir valdančiosios koalicijos gretose.

„Nebus vienybės. Tikrai galiu tą garantuoti. Jeigu bus pasiūlyta, kad nebūtų ribojama be jokios amžiaus ribos LGBT informacija, tai aš net neabejoju, kad „Nemuno aušra“ vieningai balsuos prieš. O pas socialdemokratus, žinant, kad nuomonės yra skirtingos ir apie tą įstatymą anoje kadencijoje dabartiniai Seimo nariai pasisakinėjo už, tai faktas, kad pas juos bus skilimas“, – kalbėjo jis.

Iš esmės KT sprendimas R. Žemaitaičio nenustebino – anot jo, jau anksčiau KT buvo priėmęs, Seimo nario žodžiais tariant, skandalingą išvadą dėl Stambulo konvencijos.

„Jeigu būtų toks kreipimasis 2000-aisiais metais, tai tokio sprendimo mes neturėtume“, – svarstė jis.

Vis dėlto, atliepiant KT išvadas, R. Žemaitaitis mano, kad tikslingiausia būtų įstatyme numatyti aiškią amžiaus grupę, kurios atžvilgiu išliktų draudimas skleisti LGBTIQ informaciją. Išbraukti Konstitucijai prieštaraujančią įstatymo nuostatą, „aušriečio“ manymu, nebūtų tinkamas sprendimas.

Tai kategoriškai bus pakankamai daug ginčų.

„Klausimas, kokiai amžiaus grupei bus taikomas ribojimas – ar nuo 14 iki 16, ar nuo 16 iki 18 metų. Nepilnamečių apimtis yra iki tol, kol žmogui sueina pilnametystė, arba iki tol, kol žmogus tampa emancipuotas“, – aiškino Seimo narys.

„Seimui bus didelis uždavinys nustatyti, kokiai amžiaus žmonių grupei bus nustatomas toks informacijos pateikimas ir prieinamumas“, – apibendrino R. Žemaitaitis.

I. Šimonytė įvertino KT sprendimą: vaikų apsauga nuo žalingos informacijos neturi tapti manipuliacijos įrankiu

KT nusprendus, kad įstatymo nuostata, draudžianti nepilnamečiams pasakoti apie LGBTIQ šeimos sampratą, prieštarauja Konstitucijai, buvusi premjerė Ingrida Šimonytė pažymi – vaikų apsauga yra svarbu, tačiau tai negali tapti „manipuliacijų įrankiu“. Politikė nurodo, kad tokia teisėkūra neturi nieko bendro su Vakarų pasauliu.

„Konstitucinis Teismas šiandien priėmė svarbų sprendimą. Kaip žinia, jau anksčiau EŽTT pasisakė dėl atskirų Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatų, tačiau Seimas praėjusioje kadencijoje atsisakė pripažinti, kad įstatymo nuostatos pernelyg „išplaukę“, ir jas taisyti. Tad Vyriausybė kreipėsi į Konstitucinį Teismą, kuris priėmė sprendimą, kad šios nuostatos prieštarauja Konstitucijai“, – trečiadienį „Facebook“ paskyroje rašė I. Šimonytė.

„Konstitucinis Teismas pasisakė nuosekliai ir išsamiai. Nieko niekinti nevalia. Nei tradicinės šeimos, nei kitokios šeimos, net jeigu ji nėra sukurta santuokos pagrindu. Tiesiog nevalia niekinti. Bet nevalia į įstatymus rašyti formuluočių, kurios praktikoje reiškia, kad bet kieno pasipiktinimas kuo nors gali automatiškai būti kvalifikuota „niekinimu“. Vaikų apsauga nuo žalingos informacijos – svarbus ir teisėtas tikslas – neturi tapti manipuliacijos įrankiu. Tokia teisėkūra – ne Vakarų pasaulio tradicija. Ji ten, į Rytus, kur bet kas gali užsiskaudinti dėl įžeistų „skriepų“, – dėstė ji.

I. Šimonytė pastebėjo, jog kalbant apie KT išvadą viešojoje erdvėje formuojama nuostata, kad teismas pasisakė, „ar Konstitucijai prieštarauja nuostatos, draudžiančios niekinti šeimos vertybes“. Konservatorė tikina, kad būtent dėl tokių klaidingų pasakymų viešojoje erdvėje „siautėja tie, kurie puikiai žino, kaip dažnai skaitomos yra tik antraštės“.

Žiū, jau galėsi visiems aiškinti, kaip čia tas Konstitucinis Teismas visas vertybes pamynė, paniekino ir dar balažin ką nutarė.

Žiū, jau galėsi visiems aiškinti, kaip čia tas Konstitucinis Teismas visas vertybes pamynė, paniekino ir dar balažin ką nutarė“, – pažymėjo Seimo narė.

„Tokie dalykai svarbūs. Nes būtent nuo netikslumų randasi terpė manipuliacijoms. O toj terpėj ganosi politikieriai, sėjantys žmonių galvose sumaištį“, – apibendrino ji.

Trečiadienį Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad įstatymo nuostatos, draudžiančios nepilnamečiams skleisti informaciją, kuria niekinamos šeimos vertybės ir skatinama LGBTIQ šeimos samprata, prieštarauja Konstitucijai.

Trečiadienį Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad įstatymo nuostatos, draudžiančios nepilnamečiams skleisti informaciją, kuria niekinamos šeimos vertybės ir skatinama LGBTIQ šeimos samprata, prieštarauja Konstitucijai.

Su prašymu į KT įvertinti Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatų konstitucingumą šių metų vasarį kreipėsi buvusi Vyriausybė.

I. Šimonytės Vyriausybė praėjusiais metais siūlė Seimui išbraukti iš minėto įstatymo nuostatą, draudžiančią nepilnamečiams skleisti informaciją, kuria niekinamos šeimos vertybės ir skatinama LGBTIQ šeimos samprata. Šiuo siūlymu siekta sureaguoti į Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą, kad taikydama minėtą nuostatą Lietuva pažeidė rašytojos Neringos Macatės teises.

Parlamentas Vyriausybės siūlymui nepritarė.

Dar iki sprendimo Seime prezidentas Gitanas Nausėda tikino, jog šios pataisos priėmimas reikštų „žalios šviesos uždegimą niekinti šeimą“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
bastardine seima

O AS pi.s.u savo ozka ir skaitomes kaip seima Dabar kas pries - tuos paduosiu i teisma del tyciojimosi is seimos. Prasysiu 500 **** kompensacijos.
1
0
Skalpelis

Jokių iškrypėlių. Visus gydyti psichiatrinėse.
3
0
Visi komentarai (2)