Vilniuje, galerijoje „Kunstkamera“, – vieno žymiausių lietuvių išeivijos dailininkų Prano Gailiaus ankstyvoji kūryba.
Iki šiol Prancūzijoje gyvenantis ir kuriantis dailininkas rinkdamas grafikos darbus parodai prisiminė ir gyvenimo laikotarpį, kuris sąlygojo atlikimo technikos pasirinkimą.
Vienas kūrybingiausių lietuvių išeivijos menininkų – tapytojas, grafikas ir skulptorius P. Gailius jau kelis kartus buvo pristatytas Lietuvoje. Šį kartą pats dailininkas savo namuose Paryžiuje atrinko Lietuvai dar nematytus achromatinius grafikos darbus, sukurtus nuo 1958-ųjų iki 8 dešimtmečio.
Pasak parodos kuratorių, minimalistinė, mažų formatų grafika atspindi ir sunkų menininko gyvenimą pokariu.
Menotyrininkų teigimu, grafikos darbuose gimusios abstrakčios formos vėliau užvaldo visas P. Gailiaus kūrybinės veiklos sritis – tapybą, akvarelę, skulptūrinius terakotos objektus.
Pasak dailininko, į abstraktųjį meną jį pastūmėjusi gamta, jos niekada neišsenkantis gyvybingumas. Čia ir varlė, ryjanti megapolį, ir skruzdžių, žirgų metamorfozės.
„Nuo to, kas buvo Lietuvoje, kas turėjo socrealizmo įtaką, skiriasi kaip diena ir naktis. Kitas dalykas – jis maitinasi, bet drauge ir atsispiria nuo lietuviško folkloro ir visų arsinių tradicijų gana stipriai“, – komentavo parodos kuratorė Simona Makselienė.
P. Gailiaus kūryba atpažįstama iš spalvingų, lakoniškų abstrakcijų, išsiskiriančių įdomia reljefinių linijų raiška. Nespalvota grafika pristato visai kitokį menininką.
Vilniaus galerijoje „Kunstkamera“ paroda veiks per mėnesį.
Naujausi komentarai