Už ES biudžetą atsakinga eurokomisarė Dalia Grybauskaitė teigia, kad Bendrijos biudžetas turi tapti politiniu įrankiu svarbiausioms ES problemoms spręsti, o ne priemone atskiroms vyriausybėms susigrąžinti į Sąjungos bendrą kasą įmokėtus pinigus.
Tai D.Grybauskaitė pareiškė Briuselyje pristatydama Europos Komisijos atliktą plataus masto konsultaciją su visų Bendrijos šalių vyriausybėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir piliečiais, kaip tvarkyti ES pinigus, praneša Lietuvos radijas.
Metinis ES biudžetas sudaro apie 130 milijardų eurų. Tai maždaug 20 kartų daugiau nei yra Lietuvos metų ižde. Tačiau ES mastu tai nėra daug - nėra nei 1 proc. bendrųjų nacionalinių pajamų.
Pasak už biudžetą atsakingos komisarės D.Grybauskaitės, didžiausia problema yra ne biudžeto dydis, o tai, kad šalys narės nepakankamai ryžtingai formuluoja politinius tikslus, kam turimus pinigus panaudoti.
D.Grybauskaitės teigimu, žmonių apklausa parodė, kad daugelis siūlymų sutampa su Europos Komisijos (EK) biudžeto reformos idėjomis, tarp kurių svarbiausia - daugiau pinigų skirti augimo, užimtumo ir konkurencingumo programoms, o tradicinių sričių - žemės ūkio ir struktūrinių fondų finansavimą iš esmės reformuoti.
Pasak komisarės, yra neteisinga, kai apie 80 proc. žemės ūkio paramos atitenka vos 15 proc. sudarantiems stambiesiems žemvaldžiams ir agrofirmoms, o ne paprastiems ūkininkams.
Europos viešoji nuomonė taip pat pageidautų rimtesnio finansavimo energetikos projektams, klimato kaitai bei norėtų didesnio skaidrumo panaudojant struktūrinius fondus šalyse.
Naujausi komentarai