Pereiti į pagrindinį turinį

JAV nepatenkinta Rusijos elgesiu su Amerikos ambasadoriumi

2012-03-31 14:44
JAV nepatenkinta Rusijos elgesiu su Amerikos ambasadoriumi
JAV nepatenkinta Rusijos elgesiu su Amerikos ambasadoriumi / Scanpix nuotr.

JAV prezidento Baracko Obamos administracija pasiskundė Rusijai, kad Maskvoje persekiojamas Amerikos ambasadorius, kuris skundėsi negalintis atsiginti nuo televizijos žurnalistų, o socialiniuose tinkluose pareiškė įtariantis, kad šnipinėjami jo pokalbiai mobiliuoju telefonu ir elektroniniai laiškai.

Ambasadorius Michael'as McFaulas, kurį dažnai kritikuoja Rusijos valstybinė žiniasklaida, regis, buvo patenkintas jam rodomu dėmesiu - bent jau iš pradžių. Tikėtina, kad jis tapo dar svarbesniu taikiniu, kai socialiniame tinkle „Twitter“ užsiminė apie įtariamą jo sekimą; pripažino, jog savo darbe jam tenka daug mokytis; teisinosi dėl savo „prastos rusų kalbos“ ir susirašinėjo su asmeniu, kurio „Twitter“ paskyra pavadinta „prostitutkamila“.

„Nuo jo atvykimo ten įvyko virtinė incidentų, kurie mus privertė susirūpinti dėl jo saugumo, - penktadienį sakė JAV Valstybės departamento atstovas Markas Toneris. - Taigi, vadovaudamiesi įprastu protokolu, pranešėme apie tai Rusijos vyriausybei.“

M.Toneris pridūrė, kad šis nerimas tik didėja, nes M.McFaulas ketvirtadienį savo „Twitter“ svetainėje skundėsi, kad Rusijos valstybinė televizija NTV matomai seka jo kiekvieną žingsnį. Ambasadorius pridūrė, kad jo privati darbotvarkė kažkokiu būdu yra nutekinama į viešumą.

Vėliau Valstybės departamento atstovė Victoria Nuland taip pat pareiškė, kad Vašingtonas susirūpinęs dėl M.McFaulo saugumo ir informavo apie tai Maskvą.

„Pranešėme Rusijos vyriausybei apie savo susirūpinimą dėl pasiuntinio saugumo“, - sakė ji.

JAV ir Rusijos vyriausybės atidžiai stebi viena kitos pareigūnus ir jų veiksmus. Amerikos diplomatai Maskvoje skundėsi dėl persekiojimo ir sekimo dar prieš prasidedant Šaltajam karui.

M.McFaulas, kuris yra Rhodeso (Rodeso) stipendijos laureatas, buvęs Stenfordo universiteto profesorius ir JAV Nacionalinio saugumo tarybos narys, ketvirtadienį rašė „Twitter“ esantis pavargęs nuo visus jo žingsnius sekančių NTV žurnalistų brigadų. Diplomatas taip pat nurodė įtariantis, kad jo elektroniniai laiškai ir pokalbiai mobiliuoju telefonu galimai šnipinėjami.

„Įdomu, kas jiems perduoda mano kalendorių? Jie man nesako. Įdomu, kokie įstatymai čia yra tokiems dalykams“, - rašė jis.

Kitoje žinutėje jis rašo: „Ar jie turi teisę skaityti mano elektroninius laiškus ir klausytis mano telefono?“

Televizijos NTV, priklausančios Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ dukterinei įmonei, sakė, kad jos žurnalistams rasti JAV ambasadorių padeda „platus informatorių tinklas“, nurodė naujienų agentūra „Interfax“.

Ketvirtadienį NTV savo tinklalapyje parodė penkių minučių siužetą, kuriame žurnalistais prisistatę jaunuoliai stengėsi išgauti iš M.Macfaulo, kokius klausimus jis ketiną aptarti su žmogaus teisių gynėju Levu Ponomariovu.

„Kas kartą, kai čia atvykstu, atrodo, tartum būčiau laukinėje šalyje. Tai nenormalu“, - sakė M.McFaulas.

O vienam žurnalistų paprieštaravus tokiam vertinimui, pabrėžė: „Ne, nenormalu. Taip nebūna pas mus, Anglijoje, Vokietijoje, Kinijoje, tik čia ir tik su jumis“.

M.Mcfaulas dar pridūrė, kad žurnalistai pažeidžia Vienos konvenciją apie diplomatinius santykius.

„Jūsų ambasadorius mūsų šalyje keliauja visur be tokių dalykų, į jo darbą nesikišama. Jūs su manimi esate visur, namie - tai įdomu. Ar jums ne gėda taip elgtis? Tai įžeidžia jūsų šalį, ar suprantate?“ - kalbėjo jis rusiškai, šypsodamasis, bet akivaizdžiai suerzintas.

Nurodęs žurnalistams, jog stovi gatvėje be striukės, amerikiečių ambasadorius tokį jų elgesį pavadino nemandagiu; bet jaunuoliai vis tiek klausinėjo jį.

Diplomatas mėgino jiems paaiškinti, kad jo susitikimas su pilietinės visuomenės atstovais yra normalus reiškinys. „Tai normalu. Tai vadinama diplomatiniu darbu“, - pabrėžė jis.

Žurnalistai neatsakė į kelis kartus pakartotą amerikiečio klausimą, iš kur jie sužinoję, jog jis ketinąs susitikti su L.Ponomariovu.

Anksčiau L.Ponomariovas sakė agentūrai „Interfax“, kad ketvirtadienį nežinomi asmenys mėgino surengti provokaciją per JAV ambasadoriaus M.McFaulo vizitą žmogaus teisių organizacijoje.

„Laikau tai provokacija. Kuriama persekiojimo atmosfera“, - sakė jis.

Pasak L.Ponomariovo, prie įėjimo į jo biurą Maskvoje ambasadoriaus lauke korespondentais pasivadinę žmonės su vaizdo kameromis ir kazokai.

BBC tinklalapyje primenama, kad M.McFaulas į Rusiją atvyko sausio 14 dieną, pakeitęs nuo 2008-ųjų Maskvoje dirbusį ambasadorių Johną John Beyrle.

Jau pirmosiomis dienomis M.McFaulas dalyvavo keliuose susitikimuose su Rusijos pilietiniais aktyvistais, parlamentinės ir neparlamentinės opozicijos atstovais.

Naujojo ambasadoriaus veikla patraukė Rusijos valdžios kontroliuojamos žiniasklaidos priemonės, kurios iš karto apkaltino M.McFaulą „oranžinės revoliucijos skatinimu Rusijoje“.

Rusų žiniasklaida atkreipė dėmesį į ai, kad JAV atstovu Maskvoje tapo ne karjeros diplomatas, o politologas, gana ilgai tyrinėjęs naujausią Rusijos istoriją.

Michailo Leontjevo programoje „Odnako“ („Vis dėlto“) Pirmajame kanale sausio 17 dieną M.McFaulas buvo pavadintas ne Rusijos specialistu, o „grynai demokratijos skatinimo specialistu“.

M.McFaulas yra daug rašęs apie demokratijos skatinimą.

Nuo savo darbo Maskvoje pradžios šių metų sausį M.McFaulas tapo itin aktyviu „Twitter“ bendruomenės nariu. Ketvirtadienio vakarą jis savo vienoje žinutėje rašė, kad netinkamai išsireiškė dėl savo „prastos rusų kalbos“ ir kad nenorėjęs pasakyti, jog Rusija yra „laukinė“. Ambasadorius patikslino norėjęs pasakyti, kad „laukiniai“ yra NTV žurnalistų veiksmai.

Vėliau jis įsitraukė į susirašinėjimą dėl šios problemos su „Twitter“ vartotoju „prostitutkamila“.

JAV Valstybės departamentas nekomentavo N.McFaulo pasirinktų „Twitter“ susirašinėjimo partnerių.

„Jis aktyviai bendrauja su besidominčiais, - nurodė M.Toneris. - Neketinu reguliuoti arba kalbėti iš šios tribūnos, su kuo iš juo besidominčių jis turėtų kalbėtis. Jo žinutės pasieka plačią auditoriją.“

Rusijos premjero Vladimiro Putino kampanija prieš prezidento rinkimus, kuriuos jis laimėjo kovo 4 dieną, buvo pažymėta suintensyvėjusios antiamerikietiškos retorikos, kuri labai skyrėsi nuo taikesnės atmosferos, įsivyravusios po to, kai B.Obamos administracija pradėjo siekti „perkrauti“ santykius su Rusija. M.McFaulas buvo pagrindinis šios iniciatyvos architektas.

Penktadienį M.McFaulas susitiko su Maskvos ir visos Rusijos patriarchu Kirilu, kurio nuomone Rusijos ir JAV santykius turi plėtoti ne tik politikai bet ir abiejų šalių žmonės.

„Bažnyčia, humanitariniu, žmogiškuoju požiūriu, turi pasistengti pripildyti “perkrovimą„ tam tikra esme. Esu įsitikinęs, kad negali būti jokio “perkrovimo„, kol nepasikeis vieno į kitą požiūris. Mes, žinoma, galime berti pipirus ant žaizdos, skatinti neigiamą požiūrį vienas į kitą, bet tai nėra produktyvu“, - kalbėjo patriarchas.

Pasak jo, politinį, ekonominį bendradarbiavimą, kovą su terorizmu, sąveiką tarptautinėje arenoje „turi stiprinti žmonių simpatija viskam tam, antraip tokia politika būna kritikuojama arba tiesiog atmetama, turbūt, ir JAV ir Rusijoje“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų