Jungtinėse Valstijose įvykęs incidentas, kai dvejų metų sūnus netyčia nušovė savo motiną prekybos centre „Walmart“, sukrėtė tą šeimą ir iškėlė naujų klausimų dėl nepakankamai saugaus elgesio su šaunamaisiais ginklais Amerikoje.
Veronica Rutledge (Veronika Ratlidž) antradienį buvo išvykusi apsipirkti su sūnumi ir trimis dukterėčiomis Heideno mieste Aidaho valstijoje, kai berniukas atsegė mamos rankinę, specialiai pritaikytą nešioti ginklui, ir pistoletas iššovė.
29 metų branduolinių tyrimų mokslininkė, turėjusi leidimą slapta nešiotis ginklą, praėjusią savaitę gavo tą rankinę kaip Kalėdų dovaną iš savo vyro Colto Rutledge'o (Kolto Ratlidžo). Abu sutuoktiniai buvo aistringi šauliai.
„Smalsus dvimetis pasiekė rankinę, atsegė jos skyrių, surado ginklą ir iššovė motinai į galvą“, – moters uošvis Terry Rutledge'as (Teris Ratlidžas) sakė laikraščiui „The Washington Post“.
„Siaubingas, siaubingas nutikimas“, – pridūrė jis.
T.Rutledge'as sakė, kad jo sūnus, aukos vyras, dabar kremtasi ir suka galvą, kaip reikės pranešti šią žinią savo sūneliui, kuris yra vienintelis sutuoktinių vaikas ir kuris dar nesupranta, kas įvyko.
„Dabar jo dvejų metų berniukas nesupranta, kur jo mama – jis turės paaiškinti, kodėl jo mama negrįžta namo, – pažymėjo T.Rutledge'as. – Vėliau gyvenime, kai jis daugiau klausinės, (tėvas) vėl turės paaiškinti, kas nutiko. Taigi, turėsime tai išgyventi dar kelis kartus.“
Branduolinių procesų tyrėja
Veronic Rutledge dirbo Aidaho nacionalinėje laboratorijoje – federaliniame branduolinių tyrimų centre valstijos rytinėje dalyje. Ji kartu su kitais bendraautoriais yra paskelbusi kelis mokslinius straipsnius.
Laboratorijos kolektyvas yra „labai sukrėstas“ jos žūties, įstaigos atstovė sakė naujienų agentūrai AFP.
V.Rutledge ir jos vyras, susituokę 2009 metais, abu buvo šaunamųjų ginklų entuziastai, dažnai lankydavosi šaudyklose ir vykdavo į medžioklę.
Savo paskyros socialiniame tinkle „Facebook“ V.Rutledge viršelyje buvo įkėlusi nuotrauką, kuriame ji matoma besišypsanti su savo sūneliu, o šalia buvo įdėta panoraminė vaivorykštės nuotrauka.
Jungtinėse Valstijose nuo šaunamųjų ginklų per metus žūva apie 30 tūkst. žmonių. Dauguma jų – savižudžiai, o daugelis kitų yra nužudymų aukos. Taip pat nereti incidentai, kai užtaisyti ginklai patenka į vaikų rankas.
Vien 2011 metais 140 vaikų ir paauglių žuvo atsitiktinai iššovus ginklui; dauguma tokių incidentų įvyksta namuose, rodo studija, parengta už griežtesnę ginklų kontrolę pasisakančiam visuomeniniam judėjimui „Brady Center to Prevent Gun Violence“.
Dar keli tūkstančiai žmonių buvo nemirtinai sužeisti.
„Kiekvieną dieną mes, tėvai priimame racionalius sprendimus dėl savo šeimų saugumo: užsegame saugos diržus savo vaikams, pasirūpiname, kad jie užsidėtų dviratininkų šalmus ir mokome apsižvalgyti abiem kryptimis prieš einant per gatvę, – Vašingtone įsikūrusi organizacija nurodė trečiadienį paskelbtame pranešime. – Bet kai kalbame apie ginklų saugumą, daugelis tėvų nesivadovauja tokiu pačiu logišku požiūriu.“
Rankinės ginklams
„Walmart“ prekybas centras Heidene, paprastai dirbantis apskritą parą, užsidarė po antradienį įvykusio incidento jo elektronikos prekių skyriuje. Parduotuvė vėl atsidarė trečiadienį.
Beje, šis prekybos centrų tinklas yra didžiausias šaunamųjų ginklų mažmenininkas Jungtinėse Valstijose; pastaraisiais metais jame ginklus pirkdavo vis daugiau moterų, norinčių užsitikrinti didesnį asmeninį saugumą.
Jungtinėse Valstijose šaunamųjų ginklų turi 15 proc. moterų, rodo viešosios nuomonės agentūros „Gallup“ analizė.
Taip pat išpopuliarėjo madingos rankinės, specialiai pritaikytos nešiotis ginklui – taip pat ir pažymėtos prekės ženklu „Gun Tote'n Mamas“ („Ginkluotos mamytės“).
Ginklų pardavėja Robin Ball (Robin Bol) interviu vietos televizijai KREM sakė esantis nustebusi, kad dvejų metų berniuko pirštai buvo pakankamai stiprūs, kad nuspaustų pistoleto nuleistuką.
Ji kėlė prielaidą, kad tragedija įvyko dėl to, jog ginklas neturėjo išorinio saugiklio, kas būdinga daugeliui šiuolaikinių savigynai skirtų ginklų.
„Šiandien daugybe atžvilgių suveikė Merfio dėsnis, deja, pasekmė yra negrįžtama“, – pažymėjo R.Ball.
Daugiausiai kaimiška Aidaho valstija pagal gyventojų turimų šaunamųjų ginklų skaičių yra viena pirmaujančių šalyje, tačiau smurtinių nusikaltimų joje įvykdoma mažiau negu vidutiniškai Jungtinėse Valstijose.
Anksčiau šiais metais buvo priimtas valstijos įstatymas, turintis užkirsti kelią bet kokių naujų federalinių ginklų kontrolės įstatymų taikymui.
Nauji teisės aktai
Perspektyvos, kad ginklų kontrolės įstatymai bus sugriežtinti, tebėra menkos.
Po 2012 metų gruodį Niutauno mieste Konektikuto valstijoje įvykusios tragedijos, kai per šaudynes mokykloje žuvo 20 vaikų, prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) spaudė visoje šalyje įvesti tvarką, kad būtų tikrinami visų ginklų pirkėjų asmeniniai duomenys.
Vis dėlto tas pasiūlymas dramatiškai žlugo, susidūręs su Kongreso pasipriešinimu – kaip ir pastangos uždrausti pardavinėti karinius automatinius ginklus.
Tačiau per pastaruosius metus vis daugiau valstijų priima įstatymus, leidžiančius gyventojams gauti leidimą slapta nešiotis ginklą.
2011 metų gruodį JAV Vyriausybės audito biuras nustatė, kad šalyje yra išduota apie 8 mln. leidimų slapta nešioti ginklą, bet iki 2014 metų birželio jų skaičius perkopė 11,1 milijono.
Daugiausiai tokių leidimų išduota Floridoje – 1,28 milijono. Tuo tarpu Pietų Dakota yra valstija, kurioje didžiausia gyventojų dalis turi leidimą slapta nešiotis ginklą – 12 procentų.
Rugpjūtį viena devynmetė, kuri buvo mokoma šaudyti iš pistoleto kulkosvaidžio „Uzi“, netyčia nušovė savo instruktorių šaudykloje „Last Stop Gun Range“ pietvakarinėje Arizonos valstijoje.
Mergaitė nesuvaldė ginklo dėl didelės atatrankos, ir viena kulka pataikė į galvą 39-metų instruktoriui, mirtinai jį sužalodama, sakoma policijos pranešime.
Naujausi komentarai