Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) ir Jungtinių Tautų vadovas Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) penktadienį pareiškė, kad kariai, kaltinami lytiniu išnaudojimu Centrinės Afrikos Respublikoje (CAR), neliks nenubausti, o tarptautinė organizacija pažadėjo užkirsti kelią tokiam piktnaudžiavimui per taikdarių misijas.
Šie įsipareigojimai buvo paskelbti kitą dieną po JT pranešimo, kad per 100 nukentėjusių moterų kreipėsi į pareigūnus toje konflikto krečiamoje šalyje ir davė parodymų apie naujus šiurpius seksualinio išnaudojimo atvejus, tarp jų ir žvėriškus išžaginimus, kuriuos esą darė JT taikdariai ir Prancūzijos kariai.
Po šitų naujų kaltinimų F.Hollande'as ir JT generalinis sekretorius „išreiškė norą nustatyti tiesą ir atmesti bet kokį nebaudžiamumą“, sakoma Prancūzijos prezidentūros pranešime.
Kalbėdamas Vašingtone vykusio Branduolinio saugumo viršūnių susitikimo kuluaruose F.Hollande'as pažymėjo, kad tie kaltinimai, jei tai tiesa, bus „dėmė Prancūzijos garbei“.
„Negalime – ir aš negaliu – sutikti su menkiausia dėme mūsų ginkluotųjų pajėgų arba Prancūzijos reputacijai“, – pabrėžė jis.
JT tyrėjai nustatė 108 naujas numanomas nukentėjusias moteris, kurių dauguma yra nepilnametės ir kurios buvo žaginamos arba patirdavo lytinį smurtą bei išnaudojimą iš užsieniečių karių, ketvirtadienį sakė JT atstovas Stephane'as Dujarricius (Stefanas Dudžaričius).
Vienoje stovykloje CAR sostinėje Bangyje daugelis įvykių liudininkų pasakojo naujienų agentūrai AFP, kad merginos santykiaudavo su vyrais, kurių dalis buvo kariai, mainais į duoną arba grynuosius pinigus, nors tos sumos būdavo mažesnės negu vienas JAV doleris.
Pilietinės visuomenės organizacija „AIDS-Free World“, registruojanti taikdarių vykdyto seksualinio išnaudojimo atvejus, nurodė, kad trys mergaitės papasakojo JT žmogaus teisių pareigūnui, jog 2014 metais vienoje stovykloje jas surišo ir išrengė vienas Prancūzijos pajėgų vadas, privertęs jas dar lytiškai santykiauti su šunimi.
Toms mergaitėms esą vėliau buvo sumokėti maždaug 9 JAV doleriai.
Prancūzijos gynybos ministerija nurodė, kad tokiais veiksmais įtariamiems Prancūzijos kariams, jeigu jų kaltė bus įrodyta, gresia griežtos drausminės nuobaudos, taip pat baudžiamoji atsakomybė.
Tarpkonfesinės skerdynės
Prancūzija intervencines pajėgas į Centrinės Afrikos Respubliką įvedė 2013-ųjų gruodį, siekdama padėti numalšinti tarpkonfesinius neramumus.
Šie kariai nepriklausė JT misijai MINUSCA, bet JT Saugumo Taryba suteikė jiems įgaliojimą padėti atkurti taiką buvusioje Prancūzijos kolonijoje.
JT misija perėmė mandatą iš Afrikos Sąjungos pajėgų 2014 metų rugsėjį, nes tuo metu CAR tebekrėtė kruvino smurto banga.
Dėl lytinio smurto ir išnaudojimo incidentų kaltinami ne vien Prancūzijos kariai, bet ir JT misiją vykdžiusių Burundžio ir Gabono kontingentų nariai.
Pasak S.Dujarriciaus, Jungtinės Tautos atliks bendrą tyrimą su Burundžiu ir Gabonu dėl incidentų, kurie esą vyko 2013–2015 metais.
JT generalinio sekretoriaus pavaduotojas Herve Ladsous (Hervė Ladsu), atsakingas už taikdarių operacijas, sakė, kad jo organizacija svarsto galimybę inicijuoti karo tribunolo procesus ir DNR mėginių rinkimą šalyse, kuriose būta tokių pažeidimų.
„Tai parodytų aukoms, kad mes reaguojame į jų skriaudas“, – H.Ladsous sakė per vizitą Bangyje.
Pasak jo, turėtų būti imami visų į taikdariškas misijas siunčiamų karių DNR mėginiai, kad būtų galima „atlikti tėvystės nustatymo tyrimus“ pretenzijų atveju.
MINUSCA misijoje dalyvauja apie 12,6 tūkst. užsienio policininkų ir karių, taip pat daugiau negu 500 civilių užsieniečių.
Kai buvo paviešinti kaltinimai apie karių vykdytą sukrečiamą civilių seksualinį išnaudojimą, Ban Ki-moonas rugpjūtį atleido misijos vadovą, bet nuo to laiko buvo gaunama naujų pareiškimų.
Anksčiau šią savaitę Jungtinės Tautos paskelbė apie du naujus lytinio išnaudojimo atvejus, kuriais įtariami Burundžio ir Maroko kariai,; vienu atveju nukentėjo 14-metė.
Siekiant išvengti naujų piktnaudžiavimo atvejų, dabar taikdariams neleidžiama išeiti iš savo kareivinių, kai jie nevykdo tarnybos užduočių.
Naujausi komentarai